Tento hlavolam s bežcami vytvorený matematikom je to najťažšie, čo ste kedy riešili

bezci-prez
Niektoré hádanky možno na začiatku znejú celkom jednoducho. Keď sa však nad nimi zamyslíte, prídete na to, že riešenie je v skutočnosti oveľa obtiažnejšie ako ste si mysleli. A toto je jedna z nich.

Na prvý pohľad sa zdá, že nejde o žiadnu ťažkú úlohu. Po chvíli však zistíte, že riešenie nie je vôbec tak triviálne ako ste na začiatku odhadovali. Na našom portáli vám veľmi radi prinášame rôzne hádanky a úlohy, s ktorými si môžete potrápiť hlavy. Zvládnete aj túto od matematika Chrisa Zobera?

Zadanie úlohy:

Na preteky sa dostaví 25 bežcov. V jednom preteku môže však spolu bežať len 5 pretekárov. Dokážete určiť prvé tri miesta pretekov tak, že zorganizujete celkom 7 závodov?

(Pre riešenie úlohy je potrebné poznamenať, že v tejto situácii počítame s tým, že každý športovec má konštantný výkon. Teda ak v prvom preteku zabehne trať za 10.5 sekundy, potom aj v ďalšom preteku, do ktorého ho umiestníte, zabehne túto trať za 10.5 sekundy.)

bezci-prez

Tak sa poriadne potrápte a keď si budete myslieť, že ste prišli na ten správny postup, môžete si ho skontrolovať so skutočným správnym výsledkom. 

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov