Keith Enevoldsen

Aj keď mnohí z nás ovládame názvy chemických prvkov a viacerí z nás sa orientujú aj v ich značkách, ak príde reč na to, kde sa niektoré chemické prvky z periodickej tabuľky využívajú, tam už si istí veľmi nie sme. V čom sú prvky ako amerícium, rubídium, alebo napríklad také thulium pre náš moderný život dôležité?

Vďaka hodinám chémie, ktoré sme zažili všetci na základnej, niektorí na strednej a zopár z nás aj na vysokej škole, sme sa naučili, na čo približne slúžia chemické prvky nachádzajúce sa periodickej tabuľke. Asi každý by sme vedeli povedať využitie vápnika, uhlíka, železa či kyslíka. Ale čo také prvky ako je kryptón, antimón, vanád či amerícium? Aj tieto prvky majú svoje nezastupiteľné miesto v našich životoch. Pozrite sa na túto periodickú tabuľku, ktorá vám konečne objasní, na čo všetko sa rôzne chemické prvky využívajú.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pre každého, koho zaujíma praktické využitie chemických prvkov, zostrojil Keith Enevoldsen túto úžasnú periodickú tabuľku. Pri každom prvku je napísaný príklad, na čo sa ten prvok najčastejšie používa. Je síce pravda, že v tabuľke sa nenachádzajú niektoré najnovšie prvky, ktoré vznikli v jadrových reaktoroch, no keďže ich využitie je prakticky nulové, nemá zmysel sa im venovať.

V jeho tabuľke môžete nájsť zaujímavé prvky, ako napríklad túlium, ktoré je nepostrádateľné pri laserovej operácií očí, alebo taký cér, ktorého využitie nájdeme v škrtacích kamienkoch do zapaľovačov. Zaujímavým prvkom známym tiež z filmov o Supermanovi  je kryptón, ktorého využitie je najmä pri výrobe výkonných svietidiel.

Fascinujúcim prvkom popisovaným v tabuľke je tiež amerícium. To vzniklo počas 2. svetovej vojny v tajných amerických laboratóriách pri výrobe atómovej bomby. Avšak tento prvok sa využíva výhradne na mierové účely a vlastne slúži na záchranu životov. Nachádza sa totiž v detektoroch dymu, vďaka čomu dokáže rýchlo zachytiť požiar a upozorniť ľudí naokolo. Radiácie sa báť nemusíte, amerícia sa v detektoroch nachádza malé množstvo a žiarenie je minimálne a pri bežnom používaní úplne neškodné.

Fascinujúce sú aj ďalšie prvky. Rubídium je prvok používaný v navigáciách a v atómových hodinách pre určenie presného času. Alebo taký niób, vďaka ktorému môžu existovať a levitovať najrýchlejšie vlaky na svete – Mag Lev.

Pozrite sa teraz na túto nevšednú periodickú tabuľku, ktorú Keith vytvoril. Kliknutím na fotku ju zväčšíte.

Keith Enevoldsen
Keith Enevoldsen

Chémia je skutočne úžasná a nič na tom nezmení fakt, že mnohí sme ju v škole nemali radi. No chémia je pri hlbšom zamyslení v podstate príroda, ktorá okrem rastlín a živočíchov dokázala vytvoriť aj niečo také fascinujúce, ako sú chemické prvky.

Myslíte si, že sa dobre vyznáte v značkách chemických prvkov? Kliknite na tento odkaz a otestujte sa v načom kvíze o prvkoch periodickej tabuľky.

interez.sk (Matej Mensatoris), sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články