thimmakkafoundation.org

105 ročná Indka sa rozhodla nežiť svoj život tak ako ostatné ženy v jej veku. Jej cieľom je vysadiť a starať sa o čo najviac stromov, ako to len bude možné. V snahe jej pomáha aj adoptívny syn a nadácia, ktorá nesie jej meno.

Ak ste niekedy pochybovali o tom, že jedna osoba nedokáže zmeniť svet, tento príbeh vám možno pomôže zmeniť názor. Manželia Sri Bikkala Chikkayya a Saalumarada Thimmakka z južnej Indie nemohli mať deti, a tak sa rozhodli, že budú vysádzať, pestovať a starať sa o stromy. Doteraz 105-ročná Thimmakka vysadila už asi 300 stromov. 

Po 25 rokoch spoločného života sa Thimmakka rozhodla, že začne vysádzať stromy pozdĺž cesty zo svojej rodnej dediny Hulikal. Stromy teraz vytvárajú 4-kilometrový pás. Thimmakka sa zo stromov veľmi teší a v reakcii na výsadbu povedala:

„Bol to môj osud, že nebudem mať deti. Z toho dôvodu sme sa s manželom rozhodli, že začneme vysádzať stromy. Staráme sa o ne ako keby to boli naše deti.“

wikimedia.org
wikimedia.org

Po tom, čo obidvaja pracovali celý život v poľnohospodárstve, sa pár rozhodol, že jeseň svojho života zasvätí stromom. Manžel Chikkayya vysadil tiež tŕnisté kríky v okolí stromov, ktoré majú pôsobiť ako prirodzená ochrana pred zvieratami, ktoré ich zvyknú obhrýzať a poškodzovať. Keď ale po čase Chikkayya opustil tento svet, Thimmakka sa svojho nadšenia pre stromy nevzdala, práve naopak, pokračuje v starostlivosti o ne s ešte väčším nasadením.

Odhodlanie a zapálenie pre vec inšpirovali viacerých ľudí, a tak pomohli Thimmakke so založením nadácie, ktorou hlavnou myšlienkou je ekologický a trvalo udržateľný život. Dnes sa medzinárodná nadácia Saalumarady Thimmakky snaží priblížiť všetkým ľuďom ekologické a udržateľné myslenie, ktorá presadzuje Thimmakka. Ona sama nikdy nechodila do školy a od mladého veku pracovala na poli. Teraz všetky získané peniaze z nadácie posúva na podporu vzdelávania detí v jej okolí. Nadácia sa tiež venuje zabezpečeniu lekárskej starostlivosti a stavia domovy dôchodcov.

thimmakkafoundation.org
thimmakkafoundation.org

Aj keď je Thimmakka vo svojom vysokom veku stále vitálna, jej adoptívny syn Sri Umesh sa o ňu pre istotu stará. Hoci má Umesh svojich skutočných rodičov, Thimmakkin príbeh ho natoľko inšpiroval, že sa rozhodol prijať ju za svoju adoptívnu matku. Dnes sa Umesh stará o životné prostredie, vysádza stromy a prevádzkuje miestnu školu. V rozhovore pre CNN Umesh povedal niečo, čo ak by sme si všetci zobrali k srdcu, život na našej planéte by bol oveľa lepší:

„Narodili sme sa ako ľudské bytosti a zomrieme ako ľudské bytosti, a preto musíme šetriť prírodu. Bez životného prostredia nebudeme ľudské bytosti“.

interez.sk (Matej Mensatoris), inhabitat.com
Uložiť článok

Najnovšie články