sciencealert.com

Peň stromu v americkom jazere pláva už vyše 100 rokov vo zvislej polohe. Biológovia a vedci sa už roky snažia zistiť, čo tento zvláštny jav spôsobuje. Aj keď existujú viaceré teórie prečo tomu tak je, skutočné vysvetlenie stále ostáva záhadou.

Jazero Crater Lake v americkom štáte Oregon je najhlbším jazerom v USA. Návštevníci jazera sa môžu tešiť na nádhernú modrú vodu, ktorá vyzerá ako keby sa tam rozlial obrovský kalamár s atramentom. Okrem nádherne modrej vody však ľudia vyhľadávajú jazero aj kvôli jednej nevšednej atrakcií. Už vyše 120 rokov totiž v tomto jazere pláva 9 metrov dlhý kmeň stromu. To by samo o sebe ešte zaujímavé nemuselo byť, no tento kmeň má jednu zvláštnosť – pláva netradične vo zvislej polohe. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Aj keď je 120 rokov dlhá doba, nie je to nič v porovnaní s tým, ako dlho rastie najstarší strom Európy. Prečítajte si náš článok a zistite, kde sa tento strom nachádza a aký je vlastne starý.

Prvýkrát tento peň objavil geológ a cestovateľ Joseph Diller, a to už v roku 1896. Začal o ňom vykonávať vedeckú štúdiu a monitoroval jeho pohyb. Zistil, že počas piatich rokov peň uplával iba 400 metrov. Potom sa však v 30. rokoch pri obrovských búrkach dal do pohybu a vďaka silnému vetru a vlnám preplával až 100 kilometrov, a to len za tri mesiace. Zaujímavé bolo, že pohyb pňa nie vždy zodpovedal smeru vĺn a vetru a niekedy plával opačne, ako by sa predpokladalo.

sciencealert.com
sciencealert.com

Prečo ale vôbec tento peň pláva a prečo tak dlho? Jeden z dôvodov, prečo peň vydržal vo vode tak dlho, je ukrytý v samotnom jazere. Jazero je v podstate „mŕtve“. Nežijú tu ryby ani iné živočíchy, čo vysvetľuje aj jeho nádherne modrú farbu. A práve neprítomnosť živočíchov spôsobuje, že sa peň rozkladá len veľmi pomaly.

Otázka, prečo peň pláva v neprirodzenej zvislej polohe, však ostáva stále len v dohadoch. Ako najreálnejšia možnosť sa javí, že medzi koreňmi sú zarastené kamene a balvany, ktoré pôsobia ako kotva a peň udržiavajú v vzpriamenej polohe. Avšak potápači pri skúmaní pňa neobjavili žiadne zásadne veľké kamene poprerastané medzi koreňmi. Jediným vysvetlením teda ostáva, že spodná časť pňa je až veľmi ťažká a po toľkých rokoch je tak nasiaknutá vodou, že pôsobí ako ťažidlo. Naopak, vrchná časť pňa je vysušená, a tým pádom aj ľahšia.

cbsistatic.com
cbsistatic.com

Je fascinujúce, že aj po vyše storočí môžu návštevníci jazera obdivovať tento nevšedný prírodný úkaz. A ak sa nič zásadné nestane, tak možno aj o ďalších 100 rokov, keď my tu už dávno nebudeme, budú môcť naši potomkovia obdivovať aj takéto netradičné výtvory prírody.

interez.sk (Matej Mensatoris),sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články