Tento tajomný peň pláva vo vode už vyše 100 rokov a nikto nevie prečo

sciencealert.com
sciencealert.com
Peň stromu v americkom jazere pláva už vyše 100 rokov vo zvislej polohe. Biológovia a vedci sa už roky snažia zistiť, čo tento zvláštny jav spôsobuje. Aj keď existujú viaceré teórie prečo tomu tak je, skutočné vysvetlenie stále ostáva záhadou.

Jazero Crater Lake v americkom štáte Oregon je najhlbším jazerom v USA. Návštevníci jazera sa môžu tešiť na nádhernú modrú vodu, ktorá vyzerá ako keby sa tam rozlial obrovský kalamár s atramentom. Okrem nádherne modrej vody však ľudia vyhľadávajú jazero aj kvôli jednej nevšednej atrakcií. Už vyše 120 rokov totiž v tomto jazere pláva 9 metrov dlhý kmeň stromu. To by samo o sebe ešte zaujímavé nemuselo byť, no tento kmeň má jednu zvláštnosť – pláva netradične vo zvislej polohe. 

Aj keď je 120 rokov dlhá doba, nie je to nič v porovnaní s tým, ako dlho rastie najstarší strom Európy. Prečítajte si náš článok a zistite, kde sa tento strom nachádza a aký je vlastne starý.

Prvýkrát tento peň objavil geológ a cestovateľ Joseph Diller, a to už v roku 1896. Začal o ňom vykonávať vedeckú štúdiu a monitoroval jeho pohyb. Zistil, že počas piatich rokov peň uplával iba 400 metrov. Potom sa však v 30. rokoch pri obrovských búrkach dal do pohybu a vďaka silnému vetru a vlnám preplával až 100 kilometrov, a to len za tri mesiace. Zaujímavé bolo, že pohyb pňa nie vždy zodpovedal smeru vĺn a vetru a niekedy plával opačne, ako by sa predpokladalo.

sciencealert.com
sciencealert.com

Prečo ale vôbec tento peň pláva a prečo tak dlho? Jeden z dôvodov, prečo peň vydržal vo vode tak dlho, je ukrytý v samotnom jazere. Jazero je v podstate “mŕtve”. Nežijú tu ryby ani iné živočíchy, čo vysvetľuje aj jeho nádherne modrú farbu. A práve neprítomnosť živočíchov spôsobuje, že sa peň rozkladá len veľmi pomaly.

Otázka, prečo peň pláva v neprirodzenej zvislej polohe, však ostáva stále len v dohadoch. Ako najreálnejšia možnosť sa javí, že medzi koreňmi sú zarastené kamene a balvany, ktoré pôsobia ako kotva a peň udržiavajú v vzpriamenej polohe. Avšak potápači pri skúmaní pňa neobjavili žiadne zásadne veľké kamene poprerastané medzi koreňmi. Jediným vysvetlením teda ostáva, že spodná časť pňa je až veľmi ťažká a po toľkých rokoch je tak nasiaknutá vodou, že pôsobí ako ťažidlo. Naopak, vrchná časť pňa je vysušená, a tým pádom aj ľahšia.

cbsistatic.com
cbsistatic.com

Je fascinujúce, že aj po vyše storočí môžu návštevníci jazera obdivovať tento nevšedný prírodný úkaz. A ak sa nič zásadné nestane, tak možno aj o ďalších 100 rokov, keď my tu už dávno nebudeme, budú môcť naši potomkovia obdivovať aj takéto netradičné výtvory prírody.

interez.sk (Matej Mensatoris),sciencealert.com

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov