factorydirectpromos.com

Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, jednorázové plastové tašky spôsobujú životnému prostrediu obrovské problémy. Okrem toho, že kvôli svojej nízkej hmotnosti ich...

Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, jednorázové plastové tašky spôsobujú životnému prostrediu obrovské problémy. Okrem toho, že kvôli svojej nízkej hmotnosti ich vietor dokáže rozfúkať takmer všade po okolí, sú extrémne nebezpečné pre vodné živočíchy. Mnohé morské živočíchy, ako napríklad korytnačky, mylne považujú plastovú tašku za potravu, čo im potom spôsobuje viaceré problémy a neraz aj smrť. Do boja proti plastovým taškám sa teraz zapojilo aj Anglicko, ktoré hlási veľmi pozitívne výsledky.

Článok pokračuje pod videom ↓

Anglicko bolo posledné z krajín Spojeného kráľovstva, ktoré nemalo zavedený poplatok za využitie plastových tašiek. Podľa nových pravidiel však musia veľké obchodné reťazce od októbra 2015 účtovať za každú jednorázovú plastovú tašku 5 pencí (6 centov). Analýza po 6 mesiacov od prijatia nových pravidiel poukazuje na ohromujúce výsledky.

aryzauq.tv
aryzauq.tv

V roku 2014 bolo v Anglicku rozdaných viac ako 7 miliárd igelitových tašiek a vreciek. Po zavedení poplatku za tašky sa toto číslo znížilo na 640 miliónov tašiek. To je pokles spotreby tašiek o úžasných 85 %. Ľudia sú navyše viacerými kampaňami vyzývaní, aby používali tašky určené na opätovné používanie a aby ich mali so sebou pri nákupe.

Podobný trend ako v Anglicku, no nie tak výrazný, bol aj v ostatných krajinách Spojeného kráľovstva. V severnom Írsku poklesla spotreba jednorázových igelitiek o 71%, vo Walese o 76% a v Škótsku až o 80 %. Obchodné reťazce sa navyše zaviazali, že peniaze, ktoré získali z predaja týchto tašiek, venujú na charitatívne a dobročinné účely so zameraním najmä na ochranu životného prostredia. Po úspechu sa teraz uvažuje, že podobné nariadenie sa zavedie aj menšie obchody a prevádzky, čo samozrejme spôsobí, že spotreba tašiek sa tak ešte zníži.

wired.com
wired.com

Ekológovia a environmentalisti dúfajú, že tieto nové nariadenia pomôžu znížiť množstvo plastu, ktorý končí na skládkach, no čo je horšie, aj vo voľnej prírode a samozrejme v moriach a oceánoch. Predpokladá sa, že ročne končí len v oceánoch takmer 9 miliónov ton plastového odpadu. Jedna štúdia zaoberajúca sa odpadom vo vodách dokonca objavila viaceré plastové igelitové tašky pochádzajúce z Veľkej Británie v mrazivých vodách Arktídy. Tašky tak morské prúdy unášali niekoľko tisíc kilometrov až do Severného ľadového oceánu.

„Toto opatrenie bude znamenať, že nesmierne vzácny morský život bude viac v bezpečí, no tiež, že naše mestá budú čistejšie a do budúcna nebudú ďalšie generácie zaťažené obrovskou kopou zbytočne vyhodeného plastu, ktorý sa zvyčajne rozkladá stovky rokov“ povedala britská ministerka životného prostredia Therese Coffey.

Sme radi, že spoplatnenie tašiek za v podstate symbolickú cenu má taký výrazne pozitívny efekt pre životné prostredie. Veľmi podobný scenár je možné sledovať aj na Slovensku, kde so zavedením poplatkov za tašky takisto ich spotreba prudko klesla, avšak štatistika pre Slovensko žiaľ nie je k dispozícií. To však nevadí, podstatné je, že životné prostredie je aspoň čiastočne odľahčené od znečisťovania takýmto druhom odpadu a to je skvelé.

zdroj: interez.sk (Matej Mensatoris) iflscience.com

Uložiť článok

Najnovšie články