Smrteľné jazero Noys zabilo už 1746 ľudí a 3000 zvierat. Najbližšie to môžu byť až 2 milióny ľudí

ozy.com
ozy.com
Niektoré jazerá sú desivejšie ako zemetrasenie. Dnes si povieme niečo o jazere Nyos v severozápadnej časti Kamerunu, nachádzajúcom sa v blízkosti hraníc s Nigériou. Obrí mrak oxidu uhličitého 21. augusta 1986 zliezol do údolia, kde spôsobil smrť 1746 ľuďom a viac ako 3000 živočíchom. Oxid uhličitý vytlačil kyslík a obyvatelia sa udusili.

Môže to vyzerať ako scéna z katastrofického filmu, no jednalo sa o reálnu nočnú moru. Hydrovulkanické erupcie spred 400 rokov vytvorili kráter a neskôr jazero, kde sa nachádza obrovské množstvo oxidu uhličitého. Sopečné procesy pod povrchom neustále pokračujú, a teda plyn presakuje do podzemných vôd, kde sa vytvára oxid uhličitý putujúci do jazera.

Tomuto unikátnemu jazeru zasvätil svoju prácu aj biológ doktor George Kling z univerzity v Michigane. Problém s oxidom uhličitým prirovnáva v sóde vo fľaši. Nikto nemôže vidieť tlak v budove, až kým sa nezrúti. Podobne je to aj s týmto jazerom. Oxid uhličitý sa nachádza v jazere, kde naberá na sile a vytvorí sa tlak. Celý proces končí “explóziou”, ako keď otvoríte rozhrkanú Coca-Colu. Oxid uhličitý unikne do atmosféry a následky sú, tak ako v roku 1986, katastrofické.

zabijackejazero1
ozy.com

Tlak môže byť uvoľnený veľmi ľahko, tak, ako to býva pri zemetrasení či sopečnej erupcii. V jazere Nyos boli spúšťačom pravdepodobne niektoré veľké balvany a nečistoty. Kling však hovorí, že našiel aj dôkazy o veľmi veľkom zosuve pôdy. Doktor Njilah Isaac Konfor, expert na manažment katastrof a na podzemné vody, zase hovorí, že sa objavili správy o tom, že týždeň pred katastrofou boli na tomto území výdatné zrážky.

zabijackejazero3
atlasobscura.com

Našťastie, na Zemi existujú len tri jazerá s týmito vlastnosťami a v histórii boli zaznamenané len dve takéto erupcie. Prvá z nich bola malá explózia pri jazere Monoun, tiež v Kamerune, ktorá zabila 37 ľudí. Táto katastrofa sa udiala pred dvomi rokmi, približne len 30 kilometrov od jazera Nyos. Odborníci na čele s Klingom pracujú od tej doby na projekte a vývoji systému trubiek, ktoré by mali odčerpávať nahromadený oxid uhličitý a eliminovať tak riziko katastrofy.

Podľa doktora Grega Tanyileke z kamerunského Inštitútu pre geológiu a baníctvo a šéfa vládnych vedcov je nepravdepodobné, že opäť dôjde k smrteľnej erupcii. Doktor Kling to však považuje za zavádzanie a napriek úsiliu a varovaniu miestnych sa mnohí vrátili do svojich domovov a na poľnohospodársku pôdu, pretože je to jediný zdroj ich obživy, aj existencie.

zabijackejazero4
pinterest.com

Oxid uhličitý však nie je jediným problémom. V jednej časti krátera sa vytvorila prirodzená hranica z vulkanického popola a hornín, ktorá, ak sa zrúti, nastane ďalšia katastrofa. Ak by sa hrádza rozpadla a vrchol sa zrútil, spôsobilo by to záplavy, ktoré by zasiahli aj Nigériu a ohrozili by viac ako 5000 ľudí. Táto situácia by mohla spôsobiť ešte horšiu “klímu” v jazere a na dne utláčaný oxid uhličitý by bol zrazu vypustený do ovzdušia. Táto dvojitá hrozba sa rieši pomocou drahého projektu, ktorý sa snaží hrádzu spevniť a je už takmer dokončený.

zabijackejazero5
cqmsjt.com

Aj keď jazero v Kamerune už nebude hrozbou, vedci musia mať oči stále na stopkách. Jazero Kivu, ktoré leží na hranici Konga a Rwandy, je až 1600-krát väčšie ako Nyos a obsahuje až 1000-krát viac plynu. Tiež sa nachádza pri Albertine Rift, kde sa vulkanická činnosť neustále zvyšuje. Toto dokopy a skutočnosť, že hladina plynu bude dostatočne vysoká, dokáže zabiť viac ako 2 milióny ľudí, ktorí žijú pozdĺž brehov. Jedná sa teda o najväčšiu časovanú bombu na svete.

zabijackejazero6
foto74.com

Vedci a odborníci stále nie sú rozhodnutí, čo možno urobiť pre odvrátenie nebezpečenstva. Jazero je tak veľké, že ani metódy na odplynenie nie sú postačujúce a nebudú fungovať. Namiesto toho sa rwandská vláda snaží na plyne zarobiť. Je to krajina, ktorá má jedny z najväčších ložísk metánu na svete a patrí jej 5. miesto. Kým sa však takéto projekty rozbehnú a budú sa realizovať vo veľkom, môže sa stať ďalšia katastrofa, ktorá môže mať oveľa väčšie následky ako erupcia jazera Nyos.

interez.sk (Lucia M.), ozy.com

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov