Foto: NASA

Do Hodiny Zeme sa túto sobotu na Slovensku zapoja desiatky slovenských miest vrátane tých najväčších. Od 20.30 hod. do 21.30 hod. zhasne v Bratislave...

Do Hodiny Zeme sa túto sobotu na Slovensku zapoja desiatky slovenských miest vrátane tých najväčších. Od 20.30 hod. do 21.30 hod. zhasne v Bratislave hrad, Prezidentský palác aj osvetlenie Starej radnice, Košice na hodinu vypnú osvetlenie Dómu sv. Alžbety a Štátneho divadla. Zapojí sa aj mesto Prešov, Žilina či Banská Bystrica, ale napríklad aj malá obec Rochovce s necelými 400 obyvateľmi. Do tmy sa ponorí aj jeden z najväčších hradov strednej Európy – Spišský hrad zapísaný do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO, pridá sa Bojnický zámok, Trenčiansky hrad, hrad Strečno a ďalšie pamiatky.

„Naše pamiatky sa pridajú k takým, akými sú napríklad Eiffelova veža v Paríži, pyramídy v Gíze, Big Ben v Londýne,“ povedal Jaroslav Merc, odborný garant a koordinátor projektu na Slovensku.

hodina zeme
Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo

Akciu sprevádzajú rôzne podujatia

Vo viacerých mestách Slovenska sa počas Hodiny Zeme budú konať rôzne podujatia. Na Primaciálnom námestí v Bratislave sa uskutoční hudobné podujatie spojené s cyklojazdou zhasnutými pamiatkami, hudobný program bude aj na Námestí SNP v Partizánskom, Námestie Ľudovíta Štúra v Bánovciach nad Bebravou bude hostiť ohňovú šou. Vstup na podujatia v rámci Hodiny Zeme je voľný.

Slovensko sa do Hodiny Zeme, najmasívnejšej celosvetovej kampane zameranej na zvýšenie povedomia verejnosti o klimatických zmenách, zapojí už po siedmykrát. V sobotu 19. marca na jednu hodinu (od 20.30 hod. do 21.30 hod.) symbolicky zhasne osvetlenie v mestách a obciach, v tme sa ocitnú aj pamiatky, rôzne organizácie a inštitúcie, školy a iné budovy, čím deklarujú svoj pozitívny postoj k ochrane planéty. Do Hodiny Zeme sa tento rok zapojí viac ako 170 krajín a vyše dvoch miliárd ľudí zo všetkých kontinentov našej planéty, ktorí si doma na hodinu vypnú všetky svetlá. Cieľom je poukázať na rýchle spotrebovávanie prírodných zdrojov, klimatické zmeny a znečistenie. Ako vysvetlila koordinátorka Dunajsko-karpatského programu World Wildlife Fund (WWF) Miroslava Plassmann, cieľom Hodiny Zeme je motivovať ľudí k zmene v ich myslení a konaní ako aj inšpirovať milióny ľudí na celom svete žiť zodpovednejšie, rozumnejšie, šetrnejšie a úspornejšie voči prírode a životnému prostrediu.

NASA
NASA

Akcia nabáda na zmenu každodenných návykov

Hoci cieľom Hodiny Zeme nie je ušetriť elektrickú energiu, hodina bez svetla ušetrí tisíce eur. Ako uviedol Jiří Koudela, riaditeľ predaja Slovakia Energy, svietením spotrebuje 115 000 domácností, ktorým dodáva táto spoločnosť elektrinu, 38 870 kWh za hodinu, čo predstavuje takmer 5 000 eur. „Ak všetci zákazníci Slovakia Energy na jednu hodinu zhasnú svetlá vo svojich domácnostiach, ušetria takmer 5 000 eur,“povedal s tým, že táto suma by stačila na pokrytie nákladov jednej materskej školy na spotrebu elektriny počas 12 mesiacov. Akcia podľa Koudelu nabáda aj na zmenu každodenných návykov, napríklad na vypínanie svetiel a spotrebičov v miestnostiach, v ktorých sa nikto nenachádza. Ďalšou možnosťou úspory je výmena klasických energeticky náročných žiaroviek za úsporné LED diódy, ktoré ušetria až 80 percent elektrickej energie.

Projekt Hodina Zeme funguje od roku 2007, keď 2 000 firiem a 2,2 milióna domácností v austrálskom meste Sydney vyplo na hodinu osvetlenie. Už o rok neskôr sa do akcie zapojilo 35 krajín, v minulom roku ich bolo viac ako 160. Hodinu Zeme organizuje World Wildlife Fund. Slovensko sa do kampane zapája od roku 2010, zastrešuje ju Sekcia ochrany pred svetelným znečistením Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied a Slovenský zväz astronómov. Od tohto roku sa k organizácii kampane pridalo aj WWF Slovensko.

Uložiť článok

Najnovšie články