Drevenými schodmi zídeme k tmavému vchodu, cez ktorý kvapká voda. Potom nasleduje trištvrte hodinová cesta tou najčernejšou tmou. A napokon svetlo na konci tunela – nádherná príroda Gemera.

Tma, tma a zase len tma. Tak možno popísať nezvyčajnú technickú pamiatku, ktorá nikdy neposlúžila svojmu pôvodnému účelu, no za posledné roky sa stala cieľom množstva turistov. A niet sa čomu čudovať. Miestni totiž dali hlavy dokopy a prišli na spôsob, ako toto miesto využiť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Počas druhej svetovej vojny, v roku 1941, začali pri obci Slavošovce budovať nový železničný tunel, ktorý sa mal stať Gemerskou spojkou. Vďaka Viedenskej arbitráži pripadla časť Gemera Maďarsku, a tak ostali niektoré územia Gemera od seba odrezané. Tunel, ktorý mal tieto problémy vyriešiť, je dnes nezvyčajnou turistickou atrakciou. Vlakov sa tam báť nemusíte, nikdy tadiaľ neprešli. Dokonca tam nikdy neboli ani koľajnice. Namiesto nich môžete v tuneli nájsť vápencové stalaktity ako v jaskyniach. Tunel totižto stratil opodstatnenie hneď po jeho dokončení v roku 1949, keď boli územia vrátené Slovensku.

Nikdy nepoužívaný železničný tunel sa tak stal unikátom, ktorý stojí zato navštíviť. Kedysi ho využívali miestni odvážlivci na skrátenie cesty. Chlapci tu absolvovali svoje prvé skúšky odvahy a dievčatá strašili vymyslenými príbehmi. Tunel, ktorý sa stáča do písmena S, dnes možno využiť na nezvyčajnú 2,4 kilometrovú prechádzku čiernočiernou tmou. Ak ste si na cestu vzali baterku, aspoň na pár sekúnd ju vypnite a ponorte sa do tmy a ticha.  Pre niekoho strašidelný, pre niekoho upokojujúci zážitok môžete na Slavošovskej strane tunela zakončiť pri ohnisku v peknom oddychovom areáli.

Na slovenské pomery je prekvapivé, ako sa sem domáci snažia pritiahnuť turistov. Smerové tabule, altánok, ohnisko či drevené atrakcie, ktoré sú dielom miestnych, si zaslúžia uznanie. V roku 2012 sa tu dokonca prvýkrát uskutočnil aj Koncert v tuneli pod Homôlkou, na ktorý prišlo vyše 1000 ľudí a z podujatia sa stala tradícia. Známe hudobné skupiny či divadelné predstavenia sa tu schádzajú každý rok. Okrem nich deti na školských výletoch, turisti aj cyklisti, ktorým tunel slúži ako cyklistický chodník. A samozrejme miestni, ktorí na tunel nedajú dopustiť. Ak sem zavítate, určite natrafíte na nejedného ochotného sprevádzať vás, podeliť sa o svoje zážitky z detstva či o príbehy, ktoré o tomto unikáte medzi domácimi kolovali. Nezabudnite si pribaliť baterku a podeliť sa o svoje zážitky z výletu v komentároch.

[youtube xODhM0RVrAQ 720 410]

Pozri aj: Kalameny: V tomto termálnom jazierku na Slovensku sa okúpeš zadarmo, uprostred prírody a aj v zime

interez.sk (Zuzka Bilská), obecslavosovce.sk
Uložiť článok

Najnovšie články