inhabitat.com

Lesy treba chrániť. To je niečo, čo sa učíme už na základných školách no zdá sami, že mnohým to postupne akosi vyfučí z hlavy podobne ako kvadratické rovnice, či svetový realizmus. Svoje o tom vedia aj v Rumunsku, kde sa momentálne potýkajú z vážnymi problémami.

Rumunské lesy sú v ťažkostiach. Aj preto sa vláda spojila s Greenpeace a ďalšími environmentálnymi organizáciami tretieho sektoru a spolu sa snažia pomôcť. Áno, o „mimovládkach“ vieme svoje, ale ak to má byť pre dobrú vec, tak prečo nie. Jednotlivé skupiny odborníkov mapuje zalesnené oblasti, aby sa zabezpečila ich lepšia ochrana. Legálna, ale aj ilegálna ťažba dreva v poslednom desaťročí lesy zničila, no stále nie je neskoro zachrániť nedotknutú divočinu, ktorá sa v tejto krajine ešte stále nachádza.

Pozrite sa, prečo chodia ľudia z celého sveta na toto magické miesto vo Švajčiarsku. Nachádza sa tu Európsky unikát.

Národná databáza bude sledovať rozsiahle lesy a predpokladá sa, že prejde do režimu „online“, a to už počas nasledujúcich 6 mesiacov. Niekoľko bukových lesov Rumunska bude už čoskoro zaradených do svetového dedičstva UNESCO, no aj naďalej budú môcť turisti navštevovať chodníky a prírodné pamiatky, ktoré sa tu nachádzajú.

rumunsko1
inhabitat.com

Valentin DŚalageanu, koordinátor organizácie Greenpeace pre lesné kampane v strednej a východnej Európe, odhaduje, že asi polovica z 250 000 hektárov lesa bola od roku 2005 úplne zdevastovaná a zničená. „Mnoho z lesov bolo zničených v dôsledku ľudskej činnosti, a teda dôsledkom nezákonnej alebo zle vykonanej zákonnej ťažby,“ hovorí Valentin.

Okrem samotného mapovania, Ministerstvo životného prostredia zvyšuje prítomnosť stráže a presadili si aj tvrdé a vysoké pokuty za akékoľvek nezákonné rezanie dreva a nezákonné obchodovanie s ním. Ministerstvo tiež vyzýva obyvateľov, aby využili mobilnú aplikáciu lesných inšpektorov a nahlásili kamióny s drevom, ktoré sa im budú zdať v danej oblasti podozrivé. Taktiež môžu nahlásiť akúkoľvek nelegálnu činnosť, čím sa takisto zvyšuje aj ich povedomie o danom probléme.

rumunsko2
inhabitat.com

My držíme rumunským lesom palce a veríme, že takéto opatrenia sa neminú účinku. U nás je napríklad holorub zakázaný, no napriek tomu sa sem-tam vykonáva. Má to negatívne následky na krajinu ako takú, aj na jej chod. V minulosti už na takéto „praktiky“ doplatili mnohí obyvatelia malých dediniek niekde pod svahom, keď zrazu celú dedinu vytopil obrovský prúd vody, ktorá nemala byť čím zadržaná, pretože niekto sa rozhodol vyrúbať pár hektárov lesa a pekne na tom zarobil. To však nie sú jediné problémy, ktoré sú s výrubom lesov spojené. Čo si o tejto téme myslíte vy? Sú u nás stupne ochrany dostatočné? Čo iné by sme mali chrániť, ak nie lesy, prírodu a živočíchy s rastlinami, ktoré v nej žijú?

interez.sk (Lucia M.), inhabitat.com
Uložiť článok

Najnovšie články