livescience.com

Nos je oveľa fascinujúcejší ako ste si doteraz mysleli. Ak ste boli v tom, že obidve nosné dierky pracujú rovnako, náš článok vás vyvedie z omylu.

Otázka, prečo máme dve nosné dierk, vám môže pripadať zvláštna. Veď predsa máme dve oči, dve uši, a aj dve nosné dierky. Prirodzene si ale uvedomujeme, že dvojo očí máme najmä kvôli trojrozmernému videniu a dvoje uší preto, aby sme dokázali identifikovať, z ktorej strany k nám prichádzajú rôzne zvuky. Avšak keď sa zamyslíme nad tým, prečo nás (a nielen nás) evolúcia vybavila aj dvomi nosnými dierkami, odpoveď na túto otázku je už zložitejšia a hneď nás asi nenapadne, prečo je tomu tak. Prečo teda napríklad namiesto dvoch menších nosných dierok nemáme jednu veľkú?

Aj keď sa to môže zdať zvláštne, pri dýchaní nevyužívame obidve nosné dierky rovnako intenzívne. V skutočnosti je prietok vzduchu medzi nosnými dierkami rozdielny, niekedy sa tento rozdiel líši až o 20%. No žiadna dierka nie je dominantnejšia. Po nejakom čase si svoje úlohy vymenia.

Prečo sa ale striedajú? Dôvodom je riziko z preťaženia zmyslov, keďže čuch využívame neustále, aj keď si to neuvedomujeme. Po čase sa ale receptory v nosnej dierke unavia a nefungujú tak, ako by mali. Vtedy nastupuje na scénu druhá nosná dierka, ktorá začne svojimi „oddýchnutými“ receptormi analyzovať prichádzajúci vzduch a prvá – „unavená“ dierka si môže odpočinúť, aby potom opäť prebrala štafetu v analýze pachov a vôní.

Nos má ale oveľa viac funkcií. Funguje tiež ako regulátor tepla a vlhkosti, aj vďaka nemu dokážeme zvládnuť pobyt na extrémnych miestach, ako sú napríklad mínusové teploty na štítoch hôr alebo vysoké horúčavy v lete pri mori.

huffpost.com
huffpost.com

Čuch je úzko previazaný aj s chuťou. To určite dobre poznáte aj sami, keď ste prechladnutí a máte upchatý nos. Jedlo, ktoré vtedy jete, má nudnú a nevýraznú chuť. Ak práve prechladnutí nie ste a chceli by ste si to sami otestovať, zavrite si oči a upchajte nos a poproste niekoho, aby vám dal ochutnať niektoré jedlá. Uvidíte sami, že s identifikáciou toho, čo vlastne jete, budete mať zásadný problém.

Ďalšou menej známou funkciou nosa a jeho dierok je vytváranie spomienok. Vôňa a spomienky sú totiž úzko späté a prepojené. Ako vzduch prechádza cez čuchové receptory, tie informáciu o vôni posielajú do oblasti mozgu, ktorá je okrem iného zodpovedná aj za ukladanie spomienok. Táto vlastnosť má evolučný základ. Vedci zistili, že náš mozog si dokáže zapamätať pachy blízkych ľudí, čím sa snaží evolúcia do budúcnosti zabrániť prípadnému rozmnožovaniu medzi príbuznými osobami.

aos.iacpublishinglabs.com
aos.iacpublishinglabs.com

Nos je pre náš život oveľa dôležitejší ako sa na prvý pohľad zdá. Jeho primárna funkcia privádzania vzduchu do pľúc je doplnená sériou ďalších, nemenej dôležitých funkcií. A aby všetko správne fungovalo, je zásadné, aby sme mali práve dve dierky, kde jedna pomáha druhej. Buďme preto radi, že ich máme dve. A navyše si nevieme veľmi dobre predstaviť, ako by sme vyzerali, keby sme mali len jednu veľkú nosnú dierku. Asi by to bol skutočne kuriózny pohľad.

interez.sk (Matej Mensatoris), curiosity.com
Uložiť článok

Najnovšie články