Program Literárneho stanu a posledných 1000 lístkov na Pohodu

literatura pohoda

Kníhkupectvo s výberom kníh šitým pre festival, kaviareň Foxford, workshopy, čítačky, diskusie a autogramiády s autormi kníh prinesie Literárny stan Martinus.sk. V programe budú aj obľúbené formáty liteRAPtúra, Slam Poetry či premietanie študentských filmov z Festivalu Áčko. Hlavným ťahákom tohtoročného programu je rozhovor s nórskou reportérkou Åsne Seierstad, autorkou knihy „Jeden z nás: Príbeh o Nórsku“, ktorá je mrazivým príbehom o masovom vrahovi Andersovi Breivikovi.

PIATOK

9:00 – 11:00 Literárny cirkus KK Bagalu
Aj tento rok bude na Pohode cirkus, v ktorom sa žongluje so slovami. Vydavateľstvo KK Bagalu oslavuje štvrťstoročie a vo svojom cirkuse privíta mená ako Dušan Mitana, Boris Farkaš, Márius Kopcsay, Peter Balko, Soňa Uriková, Laco Kerata, Tomáš Varga a Marek Vadas. Nasleduje autogramiáda.

11:00 – 12:00
25 rokov vydavateľstva Modrý Peter
Básne čítajú Ivan Štrpka, Juraj Briškár (finalista Anasoft litera), Ľuboš Bendzák a zakladateľ vydavateľstva a básnik Peter Milčák.

12:00 – 13:00
Ako začať písať?
Katarína Čavojová a Lenona Štiblaríková pripravili workshop pre začínajúcich autorov. Aké sú najčastejšie chyby, ktoré robia autori pri oslovovaní vydavateľstiev? Čoho sa vyvarovať pri písaní?

13:00 – 13:30
Ako vzniká kniha?
Erik Fazekaš, editor z vydavateľstva Slovart, porozpráva o práci editora a o tom, aký je proces vzniku knihy a kto každý má vplyv na to, ako kniha vyzerá.

13:30 – 14:00
Peter Krištúfek
Peter Krištúfek predstaví svoj najnovší román Telá. Román o telách a telesnosti v rozličných podobách. Štyri postavy, ktorých príbehy sa prelínajú v dnešnej Bratislave. Moderuje Rudi Rus.

14:00 – 14:30
Ahoj Tato – Milý Kubo
Uvedenie knihy listov, ktoré začal písať Dežo synovi, v predtuche blížiaceho sa konca,
s pocitom, že mu musí odovzdať svoje životné poznanie. Jakub túto výzvu opätoval
a vznikol tak jedinečný dialóg medzi otcom a synom. Hostia: Jakub Ursiny, Ivan Štrpka, Ján Púček.

14:30 – 15:30
Åsne Seierstad Jeden z nás: Príbeh o Nórsku
Kniha nórskej reportérky Åsne Seierstad je hlbokým pohľadom na osobu Andersa Behringa Breivika, masového vraha, muža zúfalo túžiaceho po sláve a uznaní. Príbeh o Nórsku
zachádza do jeho detstva, opisuje traumy malého chlapca, jeho túžby po fyzickej dokonalosti a bohatstve. Rozhovor so spisovateľkou moderuje Tomáš Bella.

15:30 – 16:15
Franz Kafka
Scénické čítanie poviedky Franza Kafku V trestaneckej kolónii v podaní Roberta Rotha a Pjoniho.

16:30 – 17:00
O čom je dobrý preklad?
Mária Štefanková, ktorá do slovenčiny preložila Paola Giordana či Alessandra Baricca,
a Jozef Zelizňák, vďaka ktorému spoznali slovenskí čitatelia Jø Nesba alebo Erlenda Loea, budú spolu s Jurajom Šlesarom diskutovať o práci prekladateľov a o tom, čo znamená slovné spojenie dobrý preklad.

17:00 – 18:00
Čau o piatej: Agda Bavi Pain – Východ z raja
V populárnom cykle dramatizovaných čítaní Čau o piatej vystúpia Jana Oľhová, Richard Stanke a Viktor Horján. Na záver bude beseda s autorom a krst knihy.

18:00 – 18:30
Oriental express
Arabská literatúra nie je len Tisíc a jedna noc. Expresný ponor do súčasnej arabskej literatúry s orientalistom a prekladateľom Marekom Brieškom.

18:30 – 19:30
Rasha Abbas

Ako by sa správal nemecký superhrdina? Ako sa žije utečenke v Nemecku? Nenechajte si ujsť originálnu autorku, jej nekonvenčné názory a poviedky plné sebairónie, popkultúrnych odkazov a surreálnych zvratov!Spisovateľka a novinárka Rasha Abbas sa narodila v sýrskej Latakii roku 1984.Moderuje Michal Hvorecký. V spolupráci s Goethe inštitútom v Bratislave.

19:30 – 20:00
Nová beseda
Pre všetkých, ktorí milujú súvislosti, ale nemajú čas byť odborníkmi na všetko, vydáva vydavateľstvo Nová beseda útle a pestré knižky. Príďte sa rozprávať s redaktorom knihy
Co je nového ve vzdělávání Bobom Kartousom a Terezou Hadravovou, autorkou Co je nového v estetice. Povedia vám napríklad, koľko faktov sa zmestí do sto stranovej knižky.

21:00 – 22:00
Festival Áčko premietanie
Nočné premietanie ocenených snímov študentského filmového festivalu predstaví jeho programová riaditeľka Michaela Morháčová.

23:00 – 00:00
Dmitry Glukhovsky – záznam besedy
Májovú besedu ruského autora sci-fi série Metro si prišlo do kníhkupectva Martinus.sk pozrieť približne 600 ľudí. Ak ste sa nemohli zúčastniť, pozrite si záznam!

literatura pohoda

SOBOTA

9:00 – 10:00
Kvíz Hra o tróny
Kvíz pre všetkých fanúšikov Georgea R.R. Martina a jeho série Pieseň ľadu a ohňa. Príďte si zmerať vaše znalosti tejto kultovej série s ostatnými fanúšikmi!

10:00 – 11:00
Dejiny a súčasnosť cenzúry
O dejinách cenzúry a jej súčasných podobách sa budeme rozprávať so zamestnancom Ústavu pre českú literatúru, spisovateľom Dušanom Taragelom, literárnou vedkyňou Ivanou Taranenkovou. Ukážky číta herec Vlado Zboroň. Moderuje Fedor Blaščák.

11:00 – 13:00
Anasoft litera 2016
Beseda s tohoročnými finalistami prestížnej literárnej ceny Anasoft litera 2016.
Jaro Rihák – Mário Gešvantner
Rút Lichnerová – Mária Hejtmánková
Peter Šulej – Simona Fochlerová
Jana Beňová – Ján Púček
Balla – Tomáš Hučko
Vanda Rozenbergová – Katarína Kucbelová

13:00 – 14:00
Básne SK/CZ
Pásmo súčasnej oceňovanej česko-slovenskej poézie.
Účinkujú: Jakub Řehák, Ladislav Zedník, Peter Borkovec, Erik Šimšík, Mária Ferenčuhová, Luboš Svoboda, Erik Markovič, Mirka Ábelová. Moderuje Peter Prokopec.

14:00 – 15:00
liteRAPtúra
Literárny cirkus KK Bagalu uvádza program liteRAPtúra, v rámci ktorého vyrážajú špičky (československého) rapu do boja bez beatov a servítok, aby sa predviedli v čírom prednese svojich hustých textov. VEC, Kato (Prago union), Bene, Lyrik, Strýček Nicholas.

15:00 – 16:00
Olga Tokarczuk
Prozaička Olga Tokarczuk, ktorá za svoje knihy dostala už niekoľko európskych cien a dnes je jednou z najčítanejších poľských autoriek, predstaví okrem iného slovenský preklad knihy Pravek a iné časy. Rozhovor s autorkou vedie Peter Michalík.

16:00 – 17:00
Jáchym Topol a Knihovna Václava Havla
Kultový český autor diel ako Sestra a Chladnou zemí prečíta zo svojej novej tvorby a odprezentuje činnosť a náplň Knihovny Václava Havla, kde je programovým riaditeľom.

17:00 – 18:00
Čau o piatej STOKA číta STOKU
25. výročie založenia divadla Stoka. Účinkujú: Braňo Mosný, Peter Tlajčík, Michaela Halcinová, Martin Kollár, Lenka Libjaková, Tomáš Pokorný a Blaho Uhlár.

18:00 – 18:45
20 rokov súťaže Poviedka
20 rokov literárnej súťaže Poviedka. Besedu s vyhlasovateľom a ocenenými autormi moderuje Matúš Mikšík. Vystúpia: Radovan Potočár, Dominika Madro a Radka Komžíková, číta Lubo Bukový a Lucia Hurajová. Na záver bude odštartovaný nový ročník súťaže.

19:00 – 20:30
Slam Poetry CZ/SK
Súťaž v netradičnom prednese autorskej poézie s využitím prvkov divadla a performance. Československé finále prináša to najlepšie z oboch krajín.
Účinkujú: Metoděj Constantine, Rimmer, Anton Svahilec, Adeladla, Ondřej Hrabal, Vlado Janček, Bruce Lee, Lojza Kvádr.

21:00 – 22:00
Stoka – Tváre
Záznam legendárneho predstavenia Tváre z roku 1997 uvedie režisér Blaho Uhlár.

22:00 – 24:00
Fest Anča 2016
Nočné premiérové premietanie čerstvo ocenených filmov Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča 2016. Filmy predstaví Mário Brojo.

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!



Tvoj názor?

Komentárov