mnn.com

Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci, ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Svet je preplnený informáciami o všetkom, čo naša rozmanitá planéta ponúka. Je toho toľko, čo nevieme, o čom sme ešte nepočuli… My sa vám pokúsime pravidelne prinášať tie najväčšie zaujímavosti a fakty na rôzne témy, aby ste mohli nepretržite spoznávať všetko okolo vás. Ste zvedaví, o čom to bude tentokrát? Dnes vám prinesieme 10 zaujímavých faktov o líškach, ktoré ste dodnes celkom určite nevedeli.

Líšky sú samotári. Aj keď patria do spoločnej rodiny spolu s vlkmi, psami a šakalmi, žijú celkom odlišne ako oni. Keď má líška mladé, žijú spoločne v podzemných norách ako líščia rodina. V opačnom prípade žijú líšky celkom samotárskym životom.

Aj keď patrí líška medzi psovité šelmy má veľa spoločného s mačkami. Podobne ako mačky, sú aj líšky aktívnejšie v noci. Vidieť v tme im dovoľujú ich vertikálne orientované zrenice. Aj spôsob ich lovu je mačkám veľmi podobný. Podobnosť tu však nekončí. Líšky majú rovnako citlivé fúzy, chodia rovnakým spôsobom ako mačky a taktiež majú zaťahovacie pazúry.

edinburghwildlife.wordpress.com
edinburghwildlife.wordpress.com

Líška obyčajná, niekedy označovaná aj ako líška hrdzavá, je najrozšírenejším druhom líšky na svete. Jej prirodzeným prostredím sú zmiešané lesy, no jej flexibilný jedálníček jej dovolil rozšíriť sa do celej severnej pologule. Nájdete ju dokonca aj v Austrálii, kde sa považuje za invazívny druh.

Možnože ste už videli zábery líšky, ktorá uloví myš brodiacu sa snehom bez toho, aby ju vôbec pod snehovou pokrývkou videla. Vedci nedávno zistili, ako je to vlastne možné. Líšky totiž dokážu vidieť magnetické pole Zeme, ktoré jej pri love pomáha. Aj keď magnetické pole Zeme využíva viacero živočíchov našej planéty, líška je prvou, o ktorej sa vie, že ho využíva pri love.

aeon.co
aeon.co

Hovorí sa, že najlepším priateľom človeka je pes. Má to svoje historické dôvody v domestifikácii tohto zvieraťa. V roku 2011 však archeológovia objavili 16 500 rokov starý hrob človeka, ktorý bol pochovaný so svojím domácim miláčikom – líškou. Pre porovnanie, najstarší spoločný hrob človeka a psa mal „len“ 4500 rokov.

Arktická líška je jedným z najodolnejších zvierat voči chladu na svete. Arktické líšky totiž nepociťujú chlad až do teplôt -70°C. Vtedy jej začne byť už trošku chladno….

V 16. storočí si v Anglicku vymysleli celkom neobyčajnú zábavku. Lov na líšky s pomocou loveckých psov a lovcov na koňoch sa stal na Britských ostrovoch veľmi populárnym. V 19. storočí už išlo o takmer národný šport. V 20. storočí sa však začali objavovať prvé negatívne reakcie a dnes je tento „šport“ v Británii oficiálne zakázaný.

bfnn.co.uk
bfnn.co.uk

Pes ušatý sa v anglofónnych krajinách nazýva Fox-eared fox. Je teda otázkou, či je nesprávne pomenovanie pes v našom jazyku, alebo fox v anglickom. Každopádne, pri tejto psovitej šelme sú najväčšou zaujímavosťou jej uši. Využíva ich totiž podobne ako netopier a dokáže nimi zachytiť aj najmenší záchvev krídel hmyzu.

Svoju líšku mal aj slávny vedec a autor evolučnej teórie Charles Darwin. Podobný prekladový problém ako pri psovi ušatom (Fox-eared fox) vzniká však aj pri Darwin’s Fox, ktorý sa v našom jazyku označuje ako Darwinov pes. Táto maličká líška patrí medzi najohrozenejšie druhy našej planéty a žije už len na dvoch miestach Zeme, a to na jednom malom ostrove pri pobreží Čile a v Čínskom národnom parku. Populácii týchto zvierat sa stala osudnou epidémia besnoty, ktorú na nich preniesli bežné psy.

Líšky dokážu komunikovať až pomocou 40 rôznych zvukov. Najzaujímavejší a trošku desivý je však ich krik.

[youtube zk1mAd77Hr4 720 410]

Páčili sa vám dnešné fakty o líškach? 

interez.sk, mentalfloss.com
Uložiť článok

Najnovšie články