Určite sa to v škole stalo aj vám. Stojíte pred tabuľou a píšete na ňu. Zrazu sa vám nešikovne pošmykne krieda a vy nechtami prejdete po tabuli...

Určite sa to v škole stalo aj vám. Stojíte pred tabuľou a píšete na ňu. Zrazu sa vám nešikovne pošmykne krieda a vy nechtami prejdete po tabuli a tým vytvoríte veľmi nepríjemný zvuk. Aj vám už len pri predstave na tento zvuk naskočili zimomriavky? Prečo je to tak? Prečo sú zvuky ako zaškrabnutie nechtom po tabuli, škrabanie nožom po skle alebo pokĺznutie vidličky po tanieri také nepríjemné? Odpovie nám samozrejme veda.

Vedci zistili, že ľudské ucho je citlivé v určitom rozsahu frekvencií. V roku 1986 skupina neurológov robila pokusy na dobrovoľníkoch a sledovala ich reakcie na rôzne nepríjemné zvuky ako spomínané škrabanie po tabuli a rad ďalších. Podľa výsledkov a následných meraní prišli k záveru, že všetky tieto zvuky sa nachádzajú v rozsahu frekvencií 2000 až 5000 hertzov. Vedci ďalej hľadali súvislosť v prírode a zistili, že primáty, ako napríklad makaky, používajú varovné zvuky, ktoré sú práve v rozsahu týchto frekvencií.

laurathomaeyoung.com
laurathomaeyoung.com

V podobných frekvenciách sa tiež nachádza aj ľudský krik. Podľa výsledkov ich štúdie je teda nepríjemná reakcia len evolučný pozostatok z dávnych dôb, kedy pre nás tieto zvuky znamenali bezprostredné ohrozenie.

V roku 2012 sa štúdia univerzity v anglickom Newcastle zamerala na to, ako sa chová mozog, keď počuje škrabot nechtov po tabuli či prechádzanie nožíkom po skle. Účastníkom štúdie prehrávali rôzne druhy zvukov, od príjemných a neškodných, ako je zvuk tečúcej vody, až po už opisované nepríjemné zvuky. Reakcie ich mozgu na tieto zvuky sledovali za pomoci magnetickej rezonancie. Tu zistili zaujímavú skutočnosť. Pri nepríjemných zvukoch nastávala v mozgu silná reakcia medzi zvukovou kôrou, čo je oblasť zodpovedná za analýzu a spracovanie zvukov a medzi amygdalou.

youtube.com
youtube.com

Amygdala je centrum, ktoré je v mozgu zodpovedné za ovládanie rôznych pocitov vrátane radosti, no i hnevu či strachu. Vedci vďaka tomu zistili, že za nepríjemné pocity, ktoré pri týchto zvukoch cítime, môže práve amygdala, ktorá na tieto zvuky vykazuje silnú reakciu.

Iní vedci sa zase domnievajú, že tu zohráva veľkú úlohu aj samotná anatómia ucha. Podľa ich názoru rôzne špecifické zvuky o určitých frekvenciách môžu v uchu nepríjemne rezonovať  a spôsobovať tak bolesť ucha.

karenscottaudiology.com
karenscottaudiology.com

V skutočnosti je veľa dohadov prečo sú nám niektoré zvuky nepríjemné, no ani jeden nevie tento fenomén dostatočne vysvetliť. Pravda najskôr bude asi niekde uprostred, a teda to môže byť aj kombinácia všetkých týchto názorov. Je celkom možné, že tieto zvuky v nás vyvolávajú nepríjemné pocity, lebo nám pripomínajú ohrozenie. Tieto tóny spôsobujú tiež nepríjemné pocity v ušiach, čo spoločne vplýva na mozog, ktorý vyhodnocuje tieto zvuky ako niečo veľmi nepríjemné.

Poznáte nejaké ďalšie nepríjemné zvuky, po ktorých vám behá mráz po chrbte? Napíšte nám v komentároch.

interez.sk (Matej Mensatoris), curiosity.com

Uložiť článok

Najnovšie články