Prečo je vianočný stromček symbol Vianoc? 8 faktov, ktoré ste o ňom nevedeli

boredomtherapy.com
boredomtherapy.com

Vianoce sú už tesne za dverami preto sme sa rozhodli pozrieť sa na najväčší symbol Vianoc a odhaliť pre vás poznatky, o ktorých ste pravdepodobne ani len netušili. Vianočný stromček určite svieti každoročne u každého z vás a Vianoce by ste si bez neho ani nevedeli predstaviť. Viete však čo všetko si tento symbol Vianoc musel prežiť, odkiaľ vlastne pochádza a ako sa po svete rozširoval?

Podľa historických záznamov pochádza zvyk vystavovania zdobených ihličnatých stromčekov v zimnom období zo severného Nemecka niekedy z prelomu 15. a 16. storočia. Prvé príbehy o Vianočných stromčekoch ako symboloch kresťanských Vianoc však pochádzajú územia Litvy a Estónska už z roku 1441. Dôkaz však prichádza až v roku 1510, kedy si jeden z kresťanských chrámov v Rige postavil a ozdobil stromček, ktorý na druhý deň vyniesli von a spoločne okolo neho tancovali a oslavovali.

boredomtherapy.com
boredomtherapy.com

Tento zvyk sa postupne rozširoval, v 16. storočí mali Vianočné stromčeky viaceré Nemecké mestá no do ostatných štátov Európy prenikal tento zvyk o niečo dlhšie. Na námestiach Viedne, Paríža, Londýna, či Moskvy sa Vianočný stromček objavil až v 19. storočí. V Rusku bol však v 20. storočí na dlhé roky zakázaný, keďže sa jednalo o silný kresťanský symbol.

historytoday.com
historytoday.com

Do našich končín sa Vianočný stromček dostal koncom 18. storočia, no do väčšiny domácností prenikol až na konci 19. a začiatkom 20. storočia. V slovenských domácnostiach sa namiesto stromčeka často vyskytovala iba vetvička, alebo veniec. U našich českých susedov sa prvý Vianočný stromček objavil už v roku 1812, kedy ho pre svojich priateľov pripravil riaditeľ pražského divadla. Do domácností sa však dostával postupne, podobne ako u nás.

zahorackenoviny.sk
zahorackenoviny.sk

Do USA sa Vianočné stromčeky dostali taktiež v 19. storočí. Do roku 1850 si ľudia chodili po stromčeky do blízkej prírody. Ekológovia sa však báli, aby tento zvyk nezničil americké borovicové lesy a tak sa Vianočné stromčeky začali „pestovať“ a komerčne predávať.

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov