Tech Talks

Niektorí ľudia si bez hudby naozaj nevedia predstaviť ani jeden deň. Vedeli ste, že existujú aj ľudia, ktorí nemajú hudbu príliš v láske?

V súčasnosti nám hudobný svet ponúka množstvo žánrov či množstvo melódií, a tak si každý človek môže nájsť to, čo je blízke jeho hudobnému cíteniu. Napriek tomu existujú ľudia, ktorí ju vôbec nemajú radi. Vedci hovoria, že to môže byť výsledkom zníženej aktivity mozgu v určitých mozgových oblastiach, ktoré sa v ňom vyskytujú. U týchto ľudí pomocou magnetickej rezonancie (FMRI) sledovali mozgovú činnosť. Nová štúdia odhalila fakt, že títo ľudia majú nižší prietok krvi v sieťach mozgu, ktoré sú vystavené melódií. To naznačuje, že môžu mať slabé funkčné spojenie medzi sluchovým spracovaným a hlavným centrom mozgu.  

Článok pokračuje pod videom ↓

Ak často počúvate hudbu, či už počas cestovania alebo len tak doma pri upratovaní, nemusíte sa báť. Nemá to žiadny negatívny dopad na vaše zdravie. Práve naopak, vedci v novej štúdií zistili, že práve ľuďom, ktorí nemajú pozitívny vzťah k hudbe, môže mozog pracovať slabšie ako tým, pre ktorých je hudba potešením.   

Young woman laughing with smart phone + headphones
Huffington

Vedecký výskum

V novej štúdii vedci skúmali mozgovú aktivitu troch skupín 15 účastníkov. Každá skupina zastupovala iný postoj k hudbe. Jedna skupina bola považovaná za tých, ktorým je hudba ľahostajná, druhá skupina reprezentovala normálny postoj a tretiu skupinu tvorili ľudia, ktorí majú z hudby intenzívne potešenie. Vedci potom žiadali od každého účastníka poskytnúť ich dva príklady na hudbu, ktorá je citovo príjemná. Práve to bola výzva pre tých, ktorí sú k hudbe ľahostajní.

hudba2
salon

Podľa FMRI vedci zistili, že tí s väčšou priemernou reakciou na hudbu ukázali zvýšenú konektivitu. Hovorí sa, že interakcie v týchto oblastiach môžu byť „rozhodujúce“ v spôsobe, akým budeme reagovať na hudbu. Podľa výskumníkov, konkrétne scenár, v ktorom človek necíti potešenie z hudby, je pravdepodobne dôsledkom zníženej súhry sluchovej kôry a subkortikálnej odmeny siete. Hovorí sa, že interakcia týchto oblastí môže byť dôležitá v spôsobe, akým budeme reagovať na hudbu.

hudba3
scoopwhoop

Aj napriek tomu, že ide len o vedecké štúdie, ktoré treba podrobnejšie rozpracovať a dokázať, je viac než jasné, že hudba nepôsobí na mozog negatívne. To však neznamená, že si ju máme púšťať na maximum a v každej chvíli. Stačí, že si počas dňa nájdeme chvíľku na relax a oddych pri dobrej hudbe.

interez.sk (Anna Zábojníková), DailyMail
Uložiť článok

Najnovšie články