Jaro Novák

O Glenovi Hansardovi je známe, že sa pred svojimi fanúšikmi na koncertoch neskrýva.

Inak tomu nebolo ani v bratislavskej Starej tržnici, kde sa nenápadne zaradil medzi nič netušiacich divákov čakajúcich v rade. Mnohí boli tak zaujatí rozhovormi, že len málokto si všimol postavu v čiapke, spod ktorej vytŕčali kučeravé vlasy. Tak sa írsky spevák spolu s davom dostavil na vlastný koncert.

Ten sa začal vystúpením špeciálneho hosťa. Bola ním Markéta Irglová, ktorá v minulosti tvorila s Glenom Hansardom hudobnú aj partnerskú dvojicu. Po tom, čo sa obaja po roku 2009 začali venovať vlastnej sólovej tvorbe, ich spolu na pódiu možno vídať len zriedka. Aj preto bol tento koncert označovaný za mimoriadnu hudobnú udalosť.

Jaro Novák
Jaro Novák

Po dvoch piesňach na úvod fanúšikovia okamžite spoznali prvé tóny piesne If You Want Me, ktorú so speváčkou odspievali celú. Mohutné tóny klavíra po nej vystriedala jemnosť piesne Remember Me, ktorú napísala pre svojho islandského partnera. Ako sama tvrdí, je to pieseň, na ktorú je najviac hrdá a spieva ju najradšej. S divákmi sa rozlúčila piesňou The Hill.

Glen Hansard nepotreboval mikrofón, aby svoje vystúpenie začal doslova famózne. Po tom, čo takto odspieval na úvod Grace Beneath The Pines, zobral do rúk svoju už neodmysliteľne deravú gitaru. Hlasom, ktorý ho pred viac ako 30 rokmi odlíšil od ostatných, keď sa ako 13 ročný rozhodol, že odíde zo školy a bude sa živiť spievaním na ulici, odspieval piesne Winning Streak a My Little Ruin. Pri tretej piesni When Your Mind’s Made Up vyzeral, že na pódiu priam exploduje. Publikum však uistil, že všetko je v poriadku. Za krásnu češtinu sa mu diváci odvďačili obrovským potleskom. Nasleduje Bird Of Sorrow a nikto nemôže mať pochybnosti, že na pódiu dáva zo seba naozaj všetko. Svojím typickým hlasom zaplnil celý priestor tržnice a k spevu vyprovokoval aj publikum.

Ešte zadýchaný berie ukulele k piesni Come Away to the Water, ktorú napísal pre film Hunger Games a rozosmial divákov príbehom o tom, ako pieseň vznikla. Nasleduje Paying My Way a McCormack’s Wall na klavíri.

Spevák prostredníctvom európskeho turné predstavuje svoj nový, v poradí druhý sólový album Didn’t He Ramble. Chýbať preto nesmela ani rovnomenná pieseň z tohto albumu. Príjemným prekvapením bol americký trombonista Curtis Fowlkes, ktorý sa naplno prejavil počas piesne Lowely Deserter a rozhýbal ľudí do tanca. Svoj, takmer až jazzový, štýl vniesol aj do piesne Wedding Ring.

Jaro Novák
Jaro Novák

Po tom, čo Glen odspieval pieseň This Gift, mohli mnohí nadobudnúť pocit, že sa s divákmi lúči, no ten sa ešte počas potlesku objavil na opačnej strane Starej tržnice, priamo na mieste zvukára. Odtiaľ opäť bez mikrofónu odspieval elektrizujúcu skladbu Say It To Me Now, časť však bez doprovodu gitary, pretože jedna z jej strún vypätie fantastickej atmosféry a energie nezvládla.

Diváci sa nakoniec dočkali a odznela aj spoločná pieseň z filmu Once – Falling Slowly, za ktorú získala dvojica v roku 2008 Oskara. To, že si Glen i Markéta úprimne užívali, že môžu opäť spolu stáť na pódiu, bolo vidno aj počas piesne I Have Loved You Wrong, prostredníctvom ktorej si zaspomínali na na časy počas fungovania kapely The Swell Season, ktorú dvojica založila spolu.

12 muzikantov, vrátane sláčikových aj dychových nástrojov a bubnov, nakoniec ukončilo koncert absolútne energickou verziou piesne Her Mercy, rovnako z nového albumu. Ako sa spevák sám o albume vyjadril, skladby sú hlboké a písané so zámerom, aby si v nich každý našiel to svoje. A to platí o živom koncerte dvojnásobne.

Martina Novotová, foto: Jaroslav Novák
Uložiť článok

Najnovšie články