Nové časozberné video od Google ukazuje, akou drastickou zmenou prešla Zem iba za 32 rokov

earthengine.google.com
earthengine.google.com
Služba Google Earth Timelapse zobrazuje časozberné video, ktoré ukazuje akou drastickou zmenou prešla naša Zem, a to iba za 32 rokov. Pozrite sa ako ľadovce miznú doslova pred očami, alebo ako v priebehu pár sekúnd vznikajú nové cesty, či mestá.

Google nedávno zverejnil časozberné video, ktoré vzniklo pomocou obľúbenej služby Google Earth. Video odhaľuje, aký veľký dopad mala na Zem ľudská činnosť a to v takom krátkom období, ktoré vo veku Zeme predstavuje skutočne iba okamih. Video je zložené z 5 miliónov satelitných fotografií v období od roku 1984 až po súčasnosť. Vo videu môžete vidieť znepokojivý ubýtok ľadovcov, vysychanie Aralského mora, masovú výstavbu ciest a budov a mnoho iného.

Služba Google timelapse, funguje už od roku 2013 no práve teraz dostala veľkú aktualizáciu obohatenú aj o fotky zo satelitov NASA. Google súčasne tvrdí, že aktualizoval aj staré fotografie, ktorým pridal ostrosť a jasnejší obraz. O snímanie zemského povrchu sa postarali tiež dva nové satelity Landsat 8 a Sentinel-2, ktoré pre službu zabezpečili dáta v súhrnnej veľkosti až niekoľko miliónov gigabajtov.

earthengine.google.com
earthengine.google.com

Aby ste sa na vlastné oči mohli presvedčiť ako veľmi sa Zem za posledné tri dekády zmenila, navštívte tento odkaz. V ponuke si potom vyberte lokalitu, ktorú si chcete pozrieť. Automaticky tak v priebehu niekoľkých sekúnd budete vidieť zmeny, ktoré na vybranom území nastali za 32 rokov. Z toho, čo uvidíte budete určite rovnako šokovaní ako my.

interez.sk (mmm), inhabitat.com, blog.google.com

 Share on Facebook36
Zobraziť viac
Komentovať (0)