Enikő Kubinyi

Nový výskum skúma mozgovú aktivitu psov na ľudskú reč. Zistenia ukazujú, že psy nielen že rozumejú slovám, ktoré im ich páni hovoria, ale spracovávajú pri tom aj ďalšie zvukové podnety aby jednoznačne určili, čo im ich pán naozaj hovorí.

Kto by ich nemal rád. Malé, veľké, huňaté, či vystrihané. Nie nadarmo sa hovorí o tom, že pes je najlepší priateľ človeka. Okrem mnohých úžasných vlastností, ktoré by boli na samostatný článok, psy vynikajú aj svojou pozoruhodnou chytrosťou a inteligenciou. Nové výskumy, zameriavajúce sa na to, ako psy rozumejú ľudskej reči, to len potvrdzujú.

Viete ale, čo sa naopak snaží váš pes povedať vám? Ak nie, tak si  určite prečítajte náš článok o 16 užitočných bodoch, pomocou ktorých dokážete čítať reč tela vášho psa a zistite tak, čo si váš štvornohý miláčik naozaj myslí.

Najnovší výskum uverejnený v časopise Science sa zaoberal tým, ako psy dokážu porozumieť ľudskej reči. A výsledky sú skutočne zaujímavé. Podľa vedcov pes sprácováva vo svojom mozgu okrem samotného zvukového prejavu slova aj jeho intonáciu. To spolu vyhodnotí do jedného významu.

bestvalenciavet.com
bestvalenciavet.com

Je všeobecne známe, že pes sa dokáže naučiť desiatky povelov. To fascinovalo vedcov k tomu, aby zisťovali akými mechanizmami pracuje psí mozog pri spracovávaní ľudskej reči. Autori štúdie tak urobili experiment s 13 psami, ktorým sledovali mozgovú aktivitu pomocou špeciálnej magnetickej rezonancie počas toho, ako psy počúvali hlasy svojich pánov.

Psy počúvali najprv „pochvalné“ slová v „pochvalnej“ intonácií, potom opäť tie isté slová, ale v neutrálnej intonácií. Neskôr zase naopak, čiže neutrálne slová v pochvalnej intonácií a nakoniec neutrálne slová v neutrálnej intonácií.

Enikő Kubinyi
Enikő Kubinyi

Pomocou tohto experimentu vedci mapovali mozgovú aktivitu psov na jednotlivé slová. Zistili, že ľavá hemisféra psieho mozgu analyzuje význam slova bez ohľadu na intonáciu, a naopak, pravá mozgová hemisféra reaguje len na intonáciu a nezaujíma ju význam slova. Veľmi podobné výsledky dosahuje aj ľudský mozog, takže aj v tomto sme si so psami veľmi podobní.

Takisto ako u ľudí, aj v psích mozgoch sa nachádza „centrum odmeny“, ktoré v prípade, že prežívame radostné chvíle uvoľňuje do organizmu dopamín – hormón šťastia. Zaujímavé je, že vedci pri sledovaní aktivity psích mozgov pozorovali vytváranie dopamínu iba vtedy, keď psy počuli od svojich pánov pochvalné slová a v pochvalnej intonácií. Pri ostatných testovaných kombináciách sa dopamín neuvoľňoval.

Borbála Ferenczy
Borbála Ferenczy

Vo vyhlásení štúdie spoluautor Attila Andics vysvetlil, že tieto testy ukazujú, ako psie mozgy nielen analyzujú to, čo im hovoríme, ale tiež to, ako to hovoríme. Tieto dve informácie následne v mozgu kombinujú a spájajú a dospejú tak k jednotnému významu.

Okrem toho tieto výskumy naznačujú, že nervové mechanizmy, nevyhnutné pre spracovávanie jazyka, sa vyvinuli oveľa skôr než sa doteraz vedci domnievali, a že nie sú jedinečné len pre mozgy ľudí či primátov, ale môžeme ich nájsť aj u psov a pravdepodobne aj u iných cicavcov.

pixelstalk.net
pixelstalk.net

Psy sú neuveriteľne chytré a inteligentné zvieratá a tento výskum nás v tom len utvrdzuje. A aj keď zistenie, že nám psy rozumejú, je skutočne významné, veríme, že túto skutočnosť podvedome cíti asi každý majiteľ svojho štvornohého miláčika a nepotrebuje na to žiadny zložitý výskum.

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články