Nikto si nedokáže zapamätať presný odtieň danej farby. Myslíte si, že ste výnimka? Vyskúšajte si to

farby5-453x700 title

Pamäť nám slúži ako základná jednotka, podľa ktorej robíme väčšinu rozhodnutí a vnímame svet okolo nás. Čoraz viac výskumov nám ale dokazuje, že naša pamäť nie je až taká dokonalá, ako si mnohí myslíme. Napríklad výskum Jonathana Flombauma, psychológa z John Hopkins univerzity, ktorý sa zameriava na nepresné vnímanie farieb.

Flombaum sa pre tento výskum rozhodol po tom, ako si chcel premaľovať stenu v byte. Zapamätal si farbu steny a išiel si kúpiť presne takú istú. Keď však prišiel do obchodu, zistil, že je stratený a pozerá sa na ďalších 100 farieb, ktoré vyzerajú rovnako. Na tejto téme si postavil výskum, v ktorom skúmal ľudí a ich vnímanie farieb z pamäte.

beadsandpieces.com
beadsandpieces.com

Pred objekty výskumu položil koleso s 180 rôznymi odtieňmi farebných tónov a tí mali vybrať čo najlepšiu zelenú, ružovú, žltú, oranžovú, modrú a červenú farbu. Týmto testom zistil, že ľudia majú podobnú predstavu o základnom tóne istej farby. Teda existuje veľa odtieňov modrej, no „modrá“ je len jedna.

futurity.org
futurity.org

Z tohto testu odvodili ďalší test, v ktorom na krátky moment ukázali účastníkom testu nejakú farbu a po určitej dobe im dali koleso s 180 rôznymi odtieňmi farebných tónov a nechali ich vybrať farbu, ktorú si pamätajú, že videli.  Tu vznikali nepresnosti v podobe skreslenia. Napríklad objekt, ktorému ukázali tyrkysovú, si pamätal základnú modrú. V pamäti nám mozog rozdeľuje farby do základných blokov, od ktorých sa potom odráža.

Taktiež, ak by vám niekto ukázal pole jahôd, ktorého jahody majú farbu niekde medzi červenou a fialovou a potom by vám položil otázku: “Akej boli jahody farby?“. Kvôli tomu, že poznáte, alebo si teda pamätáte, že sú jahody červené, skôr by ste sa priklonili k možnosti, že sú červené, ako fialové a odpovedali by ste, že boli červené.

Ak nám neveríte, a myslíte si, že ste výnimka, na druhej strane článku sa môžete veľmi jednoducho otestovať. Poďme na to.

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov