Ekologické princípy si stále viac a viac prisvojujú aj architekti po celom svete. Viete si predstaviť, že by takéto budovy vznikali aj u nás na Slovensku?

V Nemecku je v súčasnej dobe v procese výstavby najväčší pasívny bytový komplex so zelenými plochami na svete. Tzv. Heidelberg Village bola navrhnutá spoločnosťou Frey Architekten a bude sa tu nachádzať až 162 jednotiek, ktoré budú mať celý rad udržateľných funkcií, vrátane striech a vertikálnych záhrad. Prečítajte si aj článok o ekologických stanoch, ktoré si môžete postaviť takmer kdekoľvek na svete.

nemeckoekodom1
freyarchitekten.com

Zakladateľ spoločnosti Frey Architekten, Wolfgang Frey, navrhol komplex tak, aby tu mohla žiť široká škála ľudí. K dispozícii je celý rad apartmánov s jednou spálňou, kde môžu žiť štyria alebo piati ľudia. Každý byt bude mať svoj vlastný balkón. Solárna energia a moderné vetracie systémy umožnia vysokú energetickú úsporu, čo je vzhľadom na ochranu a starostlivosť o životné prostredie naozaj skvelé. Vertikálne záhrady a strešné záhrady dodajú celému komplexu pekný vzhľad, čerstvý vzduch a samozrejme aj ďalšie výhody. Bude sa tu nachádzať aj farebný múr, prostredníctvom, ktorého sa bude do vzduchu uvoľňovať kyslík, ktorý vznikne spracovaním oxidu uhličitého a oxidu dusného.

nemeckoekodom2
freyarchitekten.com

Heidelberg Village je postavená tak, aby spĺňala Freyových 5 princípov: ekológia, dostupnosť, integrácia, inovácia a ziskovosť. Konečným cieľom je vybudovanie domáceho prostredia na celý život. Stavba by mala byť dokončená v roku 2017. Architekti tiež zabezpečili, aby sa jednotliví pracovníci na tejto stavbe stretávali pri obedoch s ľuďmi, ktorí tu neskôr budú žiť. Skvelá myšlienka, ako sa zoznámiť s človekom, ktorému vďačíte za to, že vám postavil dom. Tieto dve skupiny ľudí by sa inak možno nikdy nestretli. Frey dúfa, že sa tak podporí akýsi hlbší zmysel pre komunitu a spolupatričnosť.

nemeckoekodom4
freyarchitekten.com

„Naša predstava je vybudovať silnú komunitu a identitu tým, že vyzveme potenciálnych obyvateľov a stavebných robotníkov, ktorí sa stretnú v dočasnej jedálni, aby sa o sebe dozvedeli viac, a takisto, aby sa obyvatelia celkovo dozvedeli viac o komplexe, v ktorom budú žiť,“ povedal Frey, hlavný architekt Heidelberg Village.

nemeckoekodom3
freyarchitekten.com
interez.sk (Lucia M.), inhabitat.com
Uložiť článok

Najnovšie články