Nemecko buduje najväčší svetový pasívny bytový komplex so 162 “zelenými” plochami

nemeckoekodom1
Ekologické princípy si stále viac a viac prisvojujú aj architekti po celom svete. Viete si predstaviť, že by takéto budovy vznikali aj u nás na Slovensku?

V Nemecku je v súčasnej dobe v procese výstavby najväčší pasívny bytový komplex so zelenými plochami na svete. Tzv. Heidelberg Village bola navrhnutá spoločnosťou Frey Architekten a bude sa tu nachádzať až 162 jednotiek, ktoré budú mať celý rad udržateľných funkcií, vrátane striech a vertikálnych záhrad. Prečítajte si aj článok o ekologických stanoch, ktoré si môžete postaviť takmer kdekoľvek na svete.

nemeckoekodom1
freyarchitekten.com

Zakladateľ spoločnosti Frey Architekten, Wolfgang Frey, navrhol komplex tak, aby tu mohla žiť široká škála ľudí. K dispozícii je celý rad apartmánov s jednou spálňou, kde môžu žiť štyria alebo piati ľudia. Každý byt bude mať svoj vlastný balkón. Solárna energia a moderné vetracie systémy umožnia vysokú energetickú úsporu, čo je vzhľadom na ochranu a starostlivosť o životné prostredie naozaj skvelé. Vertikálne záhrady a strešné záhrady dodajú celému komplexu pekný vzhľad, čerstvý vzduch a samozrejme aj ďalšie výhody. Bude sa tu nachádzať aj farebný múr, prostredníctvom, ktorého sa bude do vzduchu uvoľňovať kyslík, ktorý vznikne spracovaním oxidu uhličitého a oxidu dusného.

nemeckoekodom2
freyarchitekten.com

Heidelberg Village je postavená tak, aby spĺňala Freyových 5 princípov: ekológia, dostupnosť, integrácia, inovácia a ziskovosť. Konečným cieľom je vybudovanie domáceho prostredia na celý život. Stavba by mala byť dokončená v roku 2017. Architekti tiež zabezpečili, aby sa jednotliví pracovníci na tejto stavbe stretávali pri obedoch s ľuďmi, ktorí tu neskôr budú žiť. Skvelá myšlienka, ako sa zoznámiť s človekom, ktorému vďačíte za to, že vám postavil dom. Tieto dve skupiny ľudí by sa inak možno nikdy nestretli. Frey dúfa, že sa tak podporí akýsi hlbší zmysel pre komunitu a spolupatričnosť.

nemeckoekodom4
freyarchitekten.com

“Naša predstava je vybudovať silnú komunitu a identitu tým, že vyzveme potenciálnych obyvateľov a stavebných robotníkov, ktorí sa stretnú v dočasnej jedálni, aby sa o sebe dozvedeli viac, a takisto, aby sa obyvatelia celkovo dozvedeli viac o komplexe, v ktorom budú žiť,” povedal Frey, hlavný architekt Heidelberg Village.

nemeckoekodom3
freyarchitekten.com
interez.sk (Lucia M.), inhabitat.com

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov