NASA sprístupnila všetky svoje výskumy online a zadarmo. Tu si ich môžete pozrieť aj vy

armacad.info
armacad.info
NASA na základe nariadenia vlády sprístupnila zadarmo všetky svoje výskumy.

Amatérski astronómovia, ale aj všetci nadšenci astrofyziky a vesmíru, majú v týchto dňoch dôvod na radosť. Národný úrad pre letectvo a vesmír, alebo skrátene NASA, totiž oznámila, že všetky výskumy bude zverejňovať na novom internetovom portáli, ku ktorému bude mať prístup každý, a čo je na tom najlepšie, všetky údaje budú zadarmo.

Čo by sa stalo, keby sa naša Zem odrazu prestala točiť okolo vlastnej osi? Pozrite si naše video o tejto zaujímavej, no aj veľmi desivej teoretickej situácií.

Na nových stránkach budú zverejňované všetky výskumy, ktoré realizovala NASA, ale aj rôzne dáta, vedecké články a ďalšie spisy, ktoré boli doteraz využívané len pre potreby vesmírneho úradu.

„V NASA sa tešíme z toho že môžeme rozšíriť prístup k našim rozsiahlym vedeckým a technickým publikáciám širokej verejnosti“, uviedla námestníčka NASA Dava Newmanová. „Prostredníctvom otvoreného prístupu k dátam pozývame všetkých ľudí, aby s nami poznávali Zem, vzduch a vesmír.“

nasa.gov
nasa.gov

Zverejnenie materiálov prišlo ako reakcia na žiadosť vlády prezidenta Baracka Obamu, ktorá požadovala, aby boli americké vedecké organizácie transparentnejšie a prístupnejšie. NASA dúfa, že tento otvorený prístup urýchli šírenie informácií o jej činnosti, podporí záujem o výskum vesmíru a v konečnom dôsledku pomôže zrýchliť napredovanie vesmírnych projektov.

Nielen americká NASA, ale aj Európska únia nedávno vyhlásila že sa takisto chystá sprístupniť všetky vedecké výskumy pod hlavičkou Európskej únie, a tiež samozrejme zadarmo. Zverejnenie európskych výskumov je však naplánované až v roku 2020.

„Sprístupnenie našich údajov znamená jednoduchší prístup k nim a verím, že to bude mať pozitívny dopad aj na našu prácu a výskum, vďaka čomu budeme napredovať”, povedala vedúca oblasti výskumov NASA, Ellen Stofanová.

Všetky výskumy a údaje, ktoré NASA zatiaľ zverejnila, si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Interez.sk (Matej Mensatoris) iflscience.com

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov