horsebreedspictures.com

Nie je nič krajšie, ako vidieť v prírode divožijúce zviera.

Kedy ste však videli vo voľnej prírode takého koňa? Asi ešte nikdy. Tieto zvieratá sú už takmer úplne domestifikované. Na svete však stále existuje pár miest, kde by ste na tieto majestátne zvieratá natrafiť mohli. Kde ich teda hľadať?

Divoké kone v prírode

Na začiatok treba poznamenať, že jediný prísne vzatý divý druh koňov je Kôň Przewalského, ktorý žije v Mongolsku. Ostatné druhy sú len akési polodivoké, teda aj keď v súčastnosti žijú vo voľnej prírode, ide o jedincov, ktorých predkovia už boli domestifikovaní.

Mustang, USA

Keď si človek predstaví divokého koňa, väčšinou si vybaví práve tento druh. Divoký severoamerický Mustang je ikonou westernu. V Severnej Amerike nejde o pôvodných obyvateľov. Tento druh priniesli Španieli. V súčastnosti žije vo voľnej prírode asi 35-tisíc týchto koňov, pričom rovnaký počet žije aj v prírodných rezerváciách.

Brumby, Austrália

Brumby je druh divokých koní, ktorý žije po celej Austrálii, no najväčšiu koncentráciu nájdete v Severnom Teritóriu a Queenslande. Rovnako ako mnoho ďalších austrálskych zvierat, aj Brumby je pôvodom z Európy a do Austrálie sa dostal vďaka kolonistom z Veľkej Británie. Tieto zvieratá sú veľmi plaché a obratné, a nedajú sa tak takmer vôbec skrotiť. Okrem týchto vlastností majú aj vynikajúci orientačný zmysel.

Konik, Poľsko

Na divo žijúce kone môžete naraziť aj neďaleko za slovenskými hranicami, u susedov v Poľsku. Tento druh je potomkom Tarpana, európskeho divo žijúceho druhu, ktorý vyhynul už v 19.storočí. Koníky sú pracovité a na svoju veľkosť veľmi silné zvieratá.

Assateagueský poník, USA

Tento druh poníka je jedným z najznámejších divých poníkov. Žije na východnom pobreží USA v štátoch Virginia a Maryland. Aj keď sú pomenované ako poníky, geneticky sú oveľa bližšie „originálnym“ koňom.

Dartmoorský poník, Anglicko

Dartmoon je oblasť rašeliniska v juhozápadnom Anglicku. Tento druh poníkov dostal názov práve podľa tejto oblasti kde sa aj zdržiava. Ide o malé, no výnimočne vytrvalé zvieratá. Sila a vytrvalosť je presne to, čo potrebujú na život v zamokrených oblastiach rašeliniska s večne nepredvídateľným počasím.

Namíbsky púštny kôň, Namíbia

Ako sa tento druh koní dostal do jedného z najsuchších miest Afriky, je dodnes neobjasnené. Pravdepodobne sa sem však dostali počas prvej svetovej vojny v doprovode nemeckých vojakov.

Misaki, Japonsko

Misaki je druh koňa, ktorý ako už je v tomto článku zvykom, síce žije v Japonsku, no jeho pôvod je celkom inde. Odborníci odhadujú, že ich do Japonska priviezli Číňania pred asi 2000 rokmi. Napriek dlhej históriu na Japonských ostrovoch tu dnes žije len asi 100 jedincov. Dôvodom je druhá svetová vojna, ktorá ich takmer vyhubila.

Camargue, Francúzsko

Vo Francúzsku môžete naraziť na tieto prekrásne neveľké svetlé kone, ktoré patria medzi tradičné Francúzske plemená. Camargueské kone žijú v slaných bažinách južného Francúzska a sú veľmi obratné, vytrvalé a otužilé.

Waleský poník

Waleský horský poník je prastaré plemeno, ktorého predkovia boli pravdepodobne starovekí keltskí poníci. Dnes ich je na svete už len asi 200 no v staroveku boli vo Veľkej Británii veľkými pomocníkmi.

Kôň Dunajskej delty, Rumunsko

Toto plemeno žije v Rumunsku, v delte najväčšej slovenskej rieky Dunaj. Od roku 1990 sa ich populácia poriadne zvýšila, pretože ich miestni farmári vypúšťali zo zajatia do voľnej prírody. To spôsobilo malú ekologickú katastrofu, keďže dnes tieto kone ohrozujú niektoré druhy rastlín v tejto oblasti.

Pottok, Francúzsko – Španielsko

Prirodzení obyvatelia Pyrenejí na hranici medzi Francúzskom a Španieslkom sú zastupcovia plemena Pottok. Tento druh poníka mal veľmi ťažký život, no i tak sa niekoľkým jedincom podarilo prežiť. Ohrozené boli najmä kvôli kríženiu sa s inými plemenami koňov, ktorí sa v Španielsku a Francúzsku nachádzali. Tieto kone sú výborné „rosničky“, pretože sú veľmi citliví na zmeny tlaku vzduchu. Keď vedia, že sa blíži dážď, presúvajú sa do dolín, aby sa ukryli pred nepriaznivým počasím.

Cumberland, USA

Na ostrove Cumberland v Atlantickom oceáne, ktorého územie patrí pod USA (štát Georgia), žije asi 200 zástupcov konského plemena Cumberland Island Horse. Tieto kone sem boli dovezené v 17.storočí z USA, no na tomto ostrove si odvtedy žili celkom voľne. Nikdy ich nikto nevyužíval na prácu či povoz, a preto sú dnes celkom divoké a nespútané. Približovať sa k nim neradno, pretože sú často až agresívne.

Garrano a Sorraia, Portugalsko

Portugalsko sa môže pýšiť hneď dvoma voľne žijúcimi plemenami koní. Ide o plemená Garrano, žijúce v severnej časti krajiny a Sorraia, ktoré žijú na juhu. Oba druhy sú veľmi ohrozené a miestne úrady sa ich už dlhé roky snažia čo najlepšie chrániť.

Ak chcete vycestovať na miesto, kde môžete vzhliadnuť kone vo voľnej prírode, už viete kam si treba naplánovať najbližšiu dovolenku.

 interez.sk (Lukáš M.), mnn.com
Uložiť článok

Najnovšie články