Človek akoby občas zabúdal, že Zem nie je domovom iba pre neho. Možno aj preto je na našej planéte množstvo živočíšnych či rastlinných druhov,...

Človek akoby občas zabúdal, že Zem nie je domovom iba pre neho. Možno aj preto je na našej planéte množstvo živočíšnych či rastlinných druhov, ktoré sa pohybujú na hranici vyhynutia. Jedným z nich je určite aj nosorožec sumatriansky. Dúfajme však, že čo sa tohto „drobca“ týka, blížia sa jeho lepšie časy. Po takmer 40 rokoch ho totiž našli aj vo voľnej prírode.

Nosorožec sumatriansky je najmenším a súčasne najsrstnatejším druhom nosorožca. Dorastá do veľkosti asi 3 metrov a vážiť môže až 800 kilogramov. Ako jediný druh z ázijských nosorožcov má toto zviera 2 rohy. Súčasne sa predpokladá, že žije už len na ostrovoch Borneo a Sumatra, aj keď v minulosti obýval aj pevninskú Áziu.

nosorozec 3
theguardian.com

Tieto zvieratá sa už veľmi dlho pohybujú na tenkom ľade. Mnohí vedci ich považovali za vyhynuté, no našťastie, opak je pravdou. Sumatrianske nosorožce žijú vo vyššie položených lesoch, ktoré sa však za posledné desaťročia stali v Indonézii terčom odlesňovania. Ich prostredie teda už nie je zďaleka tak bezpečné ako kedysi a ich teritóriá sa veľmi rýchlo zmenšujú. K tomu všetkému sa pridalo aj množstvo pytliakov, ktorí tieto nosorožce lovia práve pre ich rohy, ktoré môžu dosahovať až 40 centimetrov. Predpokladá sa, že vo voľnej prírode žije na Zemi asi len 15 kusov týchto zvierat…

nosorozec
news.nationalgeographic.com

Jednou z nich je aj táto samička, ktorá má asi 5 rokov a len pred pár dňami sa ju podarilo organizácii WWF (Svetový fond na ochranu prírody) nájsť. Teraz ju pomocou vrtuľníka musia previezť do vyššie položených častí lesa, kde bude viac v bezpečí. Podľa generálneho riaditeľa WWF v Indonézii je nález nosorožca dobrou správou. Dúfajú, že sa v najbližších rokoch bude populácia postupne zvyšovať a podarí sa im tento druh nosorožcov zachrániť.

nosorozec 2
news.nationalgeographic.com
Uložiť článok

Najnovšie články