V živote máme vždy na výber. Niektoré naše rozhodnutia sú správne, no potom sú tu aj tie, ktoré môžu mať nejaké následky. Čo ale...

V živote máme vždy na výber. Niektoré naše rozhodnutia sú správne, no potom sú tu aj tie, ktoré môžu mať nejaké následky. Čo ale v prípade tejto dilemy? Keby ste sa mali rozhodnúť, zachránili by ste život jedného človeka, alebo piatich? Je to morálny súd, kde vy ste sudcom a rozhodujete o životoch. Ako by ste sa rozhodli vy?

Článok pokračuje pod videom ↓

Predstavte si, že stojíte vedľa električkových tratí. Zrazu sa z diaľky vyrúti vozeň voči piatim pracovníkom, ktorí nemajú šancu ho vidieť ani počuť. Dokonca aj keby ho na poslednú chvíľu zbadali, nemali by čas uniknúť. Vy ako pozorný človek, pozriete sa dole a uvidíte páku, ktorá riadi koľaje. Električka by sa pomocou nej dala odkloniť na druhú koľaj. Avšak po tejto koľaji ide osamelý pracovník, ktorý taktiež nevidí, že sa rúti nejaký vozeň. Zatiahli by ste pákou a zachránili 5 životov s vedomím, že tým spôsobíte smrť osamelému pracovníkovi?

dilema1
relativelyinteresting.com

Tento myšlienkový experiment je známy aj ako „the trolley dilemma“ a bol vyvinutý filozofom Philippom Footom v roku 1967. Neskôr ho upravila Judith Jarvis Thomson v roku 1985. Táto dilema nám umožňuje premýšľať o následkoch našej akcie a taktiež zvážiť akúsi morálnu hodnotu nášho činu, ktorá závisí od následkov. Dilema sa tiež osvedčila ako účinný a flexibilný nástroj pre snímanie našej morálnej intuície a bola upravená preto, aby sa vzťahovala na rôzne scenáre, ako je napríklad vojna, mučenie, šikanovanie, potraty a eutanázia.

Predstavte si teraz inú variantu. Stojíte na lávke nad traťou a vidíte rovnaký scenár. Vozeň sa rúti na piatich nič netušiacich pracovníkov. Spolu s vami na lávke stojí veľký a ťažký muž. Jedinou možnosťou, ako zachrániť tých 5 pracovníkov, je zhodiť veľkého, ťažkého muža dolu. Obetovali by ste jeho život, aby ste zachránili ďalších 5?

dilema2
yalenusblog.com

Tieto dve dilemy sú veľmi podobné, no čudovali by ste sa, ako ich opýtaní dokážu vyriešiť. V prvom prípade by väčšina zachránila 5 pracovníkov. V druhom prípade sa im zhodiť muža z lávky zdá nemorálne. Ľudia reagujú na vyriešenie tejto dilemy rozdielne. Stále ale prevažuje jednoduchá rovnica, že 5 je viac ako 1, a preto by uprednostnili záchranu viacerých životov. V druhom prípade je možné, že ľudia cítia priamu zodpovednosť za úmrtie veľkého a ťažkého muža, pretože ho sami postrčia.

dilema3
youtube.com

Filozofi nám dávajú aj ďalšie variácie tejto dilemy na podobnom princípe, pričom niektoré nezahŕňajú električky ani iné vozidlá. Predstavte si, že ste lekár a máte 5 pacientov, ktorí potrebujú transplantáciu orgánov, aby mohli prežiť. Dvaja potrebujú jednu polovicu pľúc, ďalší dvaja potrebujú obličku a posledný potrebuje srdce. Zhodou okolností sa na inom oddelení zotavuje váš pacient, ktorý má zlomenú nohu, no inak je úplne zdravý. Zabili by ste teda zdravého pacienta aby ste zachránili päť? Opäť platí, že dôsledky sú rovnaké. Päť je predsa viac ako jeden. Väčšina z nás by ale zdravého pacienta neobetovala.

dilema4
iflscience.com

Ako by ste sa rozhodovali vy? Máte nejaký emocionálny alarm, ktorý sa spustí a vy by ste muža z lávky nezhodili? Ale veď by ste predsa zachránili 5 životov. Dajte nám vedieť v komentároch, ako by ste sa rozhodli. Niekedy sú rozhodnutia ťažké. Toto je len teoretická rovina, no nie je až také ťažké si predstaviť, že by takáto situácia mohla pokojne nastať, len tam možno nebude električka.

[poll id=“7″]

zdroj: interez.sk (Lucia M.), sciencealert.com

Uložiť článok

Najnovšie články