nymag.com

Dnešná časť krátkych faktov na večer vám opäť prináša jednu rýchlu zaujímavosť. Novinky, aktuálne informácie, zaujímavosti z prírody, histórie, športu, rekordy či neuveriteľné príbehy. To všetko sa dočítate v našich faktoch.

Zo všetkého najviac chcete od batérie vašeho telefónu, aby vydržala čo najdlhšie ako je možné. Nikto predsa nechce telefón, ktorý nám vydrží do obeda aj napriek tomu, že bol ráno plne nabitý. Existuje silno pretrvávajúci mýtus, ktorý tvrdí, že najlepšie pre vašu batériu je, aby sa celá vybila a následne ju nabijete doplna. Tento postup sa už však nepovažuje za najlepší.

Mýtus pochádza z dávnych čias, keď mali nabíjacie batérie akúsi “pamäť”, a ak ste ich raz nabili spolovice, na 50%, baterky si na tejto úrovni označili svoje „dno“, a stratili polovicu svojej kapacity (preto sa najprv batérie v nabíjačke vybíjali do nuly predtým ako sa začali nabíjať).

V moderných Li-ion batériách, ktoré sa nachádzajú v mobilných telefónoch, to je už inak. Určite ste si všimli, že vám mobil hlási zostávajúcich 15% batérie a následne o pár minút už len 10%. V skutočnosti vás klame a keď sa vypne, s tým, že je už batéria vybitá, nie je to naozaj tak. Je to ale pre vaše dobro, pretože ak by sa tento typ batérie vybil na 0%, už nikdy by ste ju nedokázali nabiť.

Výskumníci zistili, že každá batéria typu Li-ion, má určitý počet cyklov, po ktorých dôjde k zmenšeniu efektivity. U väčšiny mobilných telefónov je to približne 300 až 500 cyklov, ak nabíjate z <20% na 100%. Ak ju však nabíjate v pravidelných intervaloch z hodnoty 50%, batéria začne zmenšovať svoju výdrž po 1200 až 1500 cykloch.  Taktiež je lepšie, ak batériu nedobíjate do plných 100%, ale približne do 95%, pretože pri plne nabitej batérií sa vytvára teplo, ktoré jej škodí.  

nymag.com
nymag.com
Uložiť článok

Najnovšie články