Každý má na klávesách F a J takúto vypuklú čiarku. Viete však, na čo slúži?

Vedeli ste, že ak sa naučíte písať na klávesnici bez toho, aby ste sa pozerali na svoje prsty, môže za to tzv. svalová pamäť? Po pár tréningoch svalová pamäť preberá kontrolu a človek dokáže napísať až 60 slov za minútu bez toho, aby čo i len okom mihol, pokojne poslepiačky.

klavesnica6
scoopwhoop.com

Tu sa dostávame k tomu, prečo sú na klávese „F“ a „J“ vypuklé čiarky. Čiarky slúžia ako hmatový ukazovateľ pre vaše ukazováky, ktoré určujú, či sú vaše prsty na tom správnom mieste. Po každom slove sa totiž vaše prsty vrátia do základnej polohy, ako je zobrazené na obrázku vyššie. Keď teda ucítite na ukazovákoch niečo vypuklé, môžete si byť istí, že sa pri nasledujúcom slove nepomýlite.

klavesnica7
teachme2type.com

Len aby som nezabudla, QWERTY je len jeden z mnohých spôsobov rozloženia klávesnice. Nemusí byť ani nutne najviac používaný a pre niekoho ani efektívny a príjemný. Klávesnica DVORAK bola vynájdená v roku 1936 Dr. Augustom Dvorakom a jeho švagrom Dr. Wlilliamom Deasleym. Strávili mnoho rokov skúmaním pohybu rúk a fyziológiou a tvrdili, že DVORAK si vyžaduje menšie úsilie, menej pohybu a prichádza tak aj k menšiemu počtu chýb. Bohužiaľ, v čase, keď vyšiel DVORAK, bol už QWERTY dávno na trhu a ľudia ho brali ako štandard.

klavesnica8
webopedia.com

Ak sa chcete zlepšiť v písaní „naslepo“, pozrite si nasledovné video a potom už len trénujte.

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov