alstom.com

Technológia vodíkových palivových článkov je sľubným riešením, ako začať využívať aj iné formy paliva ako sú tradičné fosílne palivá, ktoré poháňajú dopravu. Tento nový vlak na vodíkový pohon je v Nemecku úplnou novinkou a stal sa číslom jedna na veľtrhu InnoTrans v Berlíne.

Vytvorenie európskej železničnej siete je do značnej miery závislé na dieselových motoroch či pár elektrifikačných projektoch, ktoré sú už aktuálne v niekoľkých krajinách. V snahe poskytnúť integrované riešenie v otázke využívania fosílnych palív, sa miestna nemecká spoločnosť Alstom rozhodla vyvinúť vlak, ktorý je poháňaný vodíkovými palivovými článkami.

Článok pokračuje pod videom ↓

Environment je niečo, čo je diskutované na všetkých frontoch a celou spoločnosťou. Aj preto sa rôzne spoločnosti neustále snažia vyvíjať technológie, vďaka ktorým vzniknú nové projekty, ako je napríklad aj projekt spoločnosti Alstom.

vlaknavodik1
alstom.com

Vlak dostal názov Coradia iLint a je jedným z prvých vlakov na svete, ktorý využíva vodíkové palivové články ako zdroj energie. Spoločnosť Alstom poskytuje komplexný systém pre zaistenie jednoduchého príjmu, vrátane kompletnej podpornej infraštruktúry potrebnej pre palivo a udržiavanie vodíkového pohonu motora.

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Alstom, Henri Poupart-Lafarge hovorí: „Naša spoločnosť je hrdá na to, že začala s touto prelomovou inováciou v oblasti čistej dopravy. Rad regionálnych vlakov Coradia sa bude neustále rozvíjať a tento projekt ukazuje našu schopnosť pracovať v úzkom kruhu spolu s našimi zákazníkmi a rozvíjať vlakovú dopravu v najbližších dvoch rokoch.“

vlaknavodik2
alstom.com

Takzvaná „hydrail“ technológia bola vyvinutá už predtým, no bola používaná len pri nákladných vlakoch. Tento projekt však využíva vodíkový pohon pri diaľkových osobných vlakoch. Spoločnosť tiež uviedla, že vlak má na plný pohon dojazd 600 až 800 kilometrov a motor palivových článkov je tichý a vlak môže dosiahnuť rýchlosť až 140 kilometrov za hodinu.

Spoločnosť Alstom už stihla podpísať zmluvy so železničnými spoločnosťami ako Landers Dolné Sasko, Severné Porýnie-Vestfálsko, Bádensko-Württembersko, a aj mestskou hromadnou dopravou Hesse. Jedná sa o prvú generáciu vlakov bez emisií vybavenú pohonom na palivové články.

vlaknavodik3
alstom.com

V roku 2016 vytvorili nemecké ministerstvo dopravy a digitálnej infraštruktúry spolu s Národnou organizáciou pre vodík a technológie palivových článkov štúdiu, na základe ktorej sa podarilo do ekonomickej, právnej, a aj technickej sféry zaviesť systém palivových článkov implementovaných do železničných vozňov a železničnej dopravy. Zistilo sa, že vodíková technológia je až o 25% úspornejšia než fosílne palivá. Navyše pri tejto forme dopravy nevznikajú žiadne emisie.

Svoj záujem už prejavili aj iné štáty ako Dánsko, Nórsko a Holandsko, rovnako ako aj ostatné dopravné spoločnosti v Nemecku. Je veľmi pravdepodobné, že takýchto vlakov už v Európe uvidíte viac. Otázkou znie, kedy a či sa vôbec niekedy dostanú aj k nám na Slovensko.

Ak sa o tomto type vlakov chcete dozvedieť viac, určite si pozrite aj nasledujúce video.

[youtube O3bUE9uHkqM 720 410]

interez.sk (Lucia M.), interestingengineering.com
Uložiť článok

Najnovšie články