nationalgeographic.com

Klimatické zmeny začínajú byť vo svete serióznym problémom. Svet sa pomaly, ale isto mení a nikto nevie, ako bude o pár desiatok rokov vyzerať. V minulosti sme...

Klimatické zmeny začínajú byť vo svete serióznym problémom. Svet sa pomaly, ale isto mení a nikto nevie, ako bude o pár desiatok rokov vyzerať. V minulosti sme vám už ukázali niekoľko pred/po záberov, ktoré dokazujú, že globálne otepľovanie je veľmi vážny problém. To, čo sa však stalo na konci roku 2015, znie tak, ako by to ani nebola pravda. Teplota na Severnom póle stúpla na takú hodnotu, že sa ľad takmer začal roztápať.

Asi od polovice septembra zahalila Severný pól tma. Slnko nevychádza a nad zamrznutou krajinou panuje temnota. Pred koncom roka sa však k oblasti blíži veľká búrka, ktorá prináša teplý vzduch. Výsledok je šokujúci. Teploty stúpajú nad nulu, od priemeru sa odchyľujú asi o 50°C. V histórii zaznamenávania meteorologických údajov na Severnom póle sa to stalo len druhý raz. Na konci decembra je to však viac, ako neočakávané.

nationalgeographic.com
nationalgeographic.com

Príčinou je silná búrka, ktorá sa dostala k blízkosti Severného pólu. Ide o rovnaký búrkový systém, ktorý týždeň pred koncom roka tyranizoval juhovýchod USA. Z tade sa búrka presunula na sever a usadila sa neďaleko Islandu. Nízky tlak vzduchu v centre tejto búrky nasal teplý vzduch z miernych zemepisných šírok našej Zeme a následne ho nasmeroval ďaleko na sever. A tak sa tento teplý vzduch dostal až k Severnému pólu.

theguardian.com
theguardian.com

To spôsobilo, že sa teploty na Severnom póle dostali nad nulu a pokorili rekord v tomto období. Priemerne tu koncom decembra dosahujú teploty asi -30°C. Plusové teploty sa na Severnom póle vyskytli iba raz, no podľa meteorologických záznamov by tu v decembri skutočne nemali čo robiť.

thejournal.ie
thejournal.ie

Klimatické zmeny nám aj takto ukazujú, že s nimi musíme počítať a mali by sme sa vážne zamyslieť nad svojím ďalším počínaním. Takmer rovnaká teplota na Severnom póle a na Slovensku pred koncom decembra? Nečudo… Veď 13 zo 14 najteplejších rokov v histórii meteorologických meraní bolo práve v tomto storočí. A to je len rok 2016. Čo nás čaká ďalej?

Uložiť článok

Najnovšie články