Frederik Lanner. Šialený vedec, alebo spása ľudstva?

independent.co.uk
independent.co.uk
Dnešná časť krátkych faktov na večer vám opäť prináša jednu rýchlu zaujímavosť. Novinky, aktuálne informácie, zaujímavosti z prírody, histórie, športu, rekordy či neuveriteľné príbehy. To všetko sa dočítate v našich faktoch.

Švédsky vedec sa začal pokúšať o úpravu DNA v zdravých ľudských embryách.  Tento pokus spravil z biológa Frederika Lannera prvého muža, ktorý sa pokúsil modifikovať gény v zdravých embryách. Tieto pokusy sa dlho považovali za tabu, hlavne kvôli bezpečnostným a etickým dôvodom.

Lanner sa pokúša upraviť gény, aby sa naučil viac o tom, ako gény ovplyvňujú vývoj embrya. Dúfa, že vďaka jeho výskumu sa podarí nájsť nové spôsoby, ako predísť neplodnosti a potratom. Taktiež dúfa, že sa mu podarí získať informácie o kmeňových bunkách embrya, čo môže viesť k ďalším výskumom, ktoré by mohli vyliečiť viacero chorôb.

Mnohí ho však kritizujú. Obávajú sa, že Lannerov výskum otvorí dvere ďalším výskumom a pokusom vytvoriť deti, ktorým by mohli rodičia vybrať vlastnosti a podľa toho ich modifikovať. Zmeny v DNA ľudských embryí môžu spôsobiť chybu, ktorá by mohla vytvoriť nové choroby, ktoré by postihli ľudskú rasu na generácie.

independent.co.uk
independent.co.uk

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov