Firma Yahoo tajne prezerala e-maily stovky miliónom zákazníkom pre NSA a FBI

fastcompany.net
fastcompany.net
Dnešná časť krátkych faktov na večer vám opäť prináša jednu rýchlu zaujímavosť. Novinky, aktuálne informácie, zaujímavosti z prírody, histórie, športu, rekordy či neuveriteľné príbehy. To všetko sa dočítate v našich faktoch.

Spoločnosť Yahoo vytvorila minulý rok software, ktorý prehľadáva všetky e-maily ich zákazníkov a hľadá určité informácie. Firma tak začala robiť na požiadavku Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) a FBI. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá tieto informácie dostala od viacerých bývalých zamestnancov spoločnosti.

Niektorí experti tvrdia, že toto je prvý (známy) prípad, kedy americká internetová firma vyhovela požiadavke vládnej agentúry a skenovala tak stovky miliónov e-mailov, ktoré zákazníci prijali alebo odoslali. Je známe, že v minulosti boli poskytnuté informácie o zákazníkoch agentúram aj od iných internetových a telefónnych firiem, no nie v takomto rozsahu a v žiadnom z týchto prípadov nebolo potrebné vytvoriť “sledovací program”.

Nie je jasné, čo presne agentúry hľadali, no žiadali o vyhľadávanie určitých znakov. To môže predstavovať slová alebo aj celé vety.

Spoločnosť Yahoo sa k tejto téme vyjadrila slovami: “Yahoo je zákon rešpektujúca spoločnosť a jedná v súlade so zákonmi Spojených štátov.” Ďalší komentár k téme odmietli. Kancelária riaditeľa NSA sa k tejto téme odmietla vyjadrovať.

Experti hovoria, že je veľmi pravdepodobné, že Národná bezpečnostná agentúra požiadala aj iné internetové firmy o takéto sledovanie. Spoločnosti Google a Microsoft v utorok povedali, že sa na takýchto vyhľadávaniach nepodieľali.

“Takú žiadosť sme nikdy nedostali, ale ak by sme, naša reakcia by bola jednoduchá: V žiadnom prípade,” uviedol vo vyhlásení hovorca spoločnosti Google.

Hovorca spoločnosti Microsoft vo vyhlásení uviedol: “Nikdy sme neboli zapojení do tajného skenovania e-mailov, ako bolo dnes informované o firme Yahoo.” Spoločnosť odmietla komentovať, či takúto žiadosť od agentúry dostala.

Tento prípad nie je jediný prešľap spoločnosti Yahoo. Minulý mesiac spoločnosť Yahoo informovala o tom, že v roku 2014 sa “štátom podporovaní” hackeri dostali do účtov 500 miliónom ich zákazníkov.

thepoliticalinsider.com
thepoliticalinsider.com
interez.sk(košo), reuters.com

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov