Zo životopisných filmov si tentokrát môžete prečítať rovno o dvoch filmoch. Môže sa zdať zvláštne kombinovať dokopy dobrodružný film o horolezcovi s vojnovým filmom...

Zo životopisných filmov si tentokrát môžete prečítať rovno o dvoch filmoch. Môže sa zdať zvláštne kombinovať dokopy dobrodružný film o horolezcovi s vojnovým filmom z prostredia druhej svetovej vojny o matematickom géniovi. Niečo ale tieto dva filmy istým spôsobom spája, je to hra o čas. Určite sa oplatí vidieť oba.

Článok pokračuje pod videom ↓

127 Hodín

Prvým z filmov je 127 hodín (réžia Dannyho Boyle). 94-minútový film má celkom blízko k dokumentu, no stále je to fascinujúca dráma, pri ktorej zabudnete, že ste si k pozeraniu spravili pukance či otvorili pivo. Je to skutočný príbeh o mladom horolezcovi menon Aron Ralston, ktorého stvárnil James Franco. Jedného dňa Aron počas tradične bezstarostného výletu medzi milované skaly nešťastnou náhodou uviazne na 5 dní (127 hodín) v národnom parku v Utahu. Skala mu privalí ruku tak, že ju odtiaľ nemá ako dostať. Malé množstvo jedla a vody, tupý vreckový nôž a kamera boli všetko, čo pri sebe mal.

127_hours_20

Postupne si uvedomuje, že nemá veľa možností, jednou je smrť a druhou amputácia ruky. Kameru najskôr využíva ako „denník“, neskôr sa cez ňu snaží zanechať blízkym posledný odkaz. Trýznivé chvíle premohol a dokázal, že v sebe má dosť odvahy a sily na to, aby sa zachránil z 20 metrov hlbokej skalnatej priepasti.. Film je natočený presne na miestach, kde sa príbeh skutočne odohral.

AronAron Lee Ralston, momentálne už 39-ročný hrdina sa stal známym v roku 2003 po nehode, ktorá sa odohrala v sobotu 26. apríla 2003. Aron sa vydal na výlet do národného parku v Utahu, kde pri zostupovaní do úzkeho kaňonu uvoľnil kameň, ktorý mu uväznil ruku v predlaktí. So skutočne malým množstvom tekutín bolo stráviť 5 dní nepredstaviteľné. Viete si predstaviť, že by ste pili vlastný moč? Uričte nič príjemné, ale keď nie je na výber.. Tupým nožom sa zo začiatku snažil odsekávať zo skaly aby ju uvoľnil, no po bezvýsledných pokusoch to vzdal. Po troch dňoch strávených v kaňone bol rozhodnutý, že nemá na výber a bude si musieť amputovať vlastnú ruku. Vo filme môžete vidieť celý priebeh mučivého zážitku..

Náhodní turisti naň len tak natrafiť nemohli, bol zakliesnený v miestach, ktoré nie sú tak navštevované a známym sa o svojom plánovanom výlete nezmienil. Prvé podozrenia, že niečo nie je v poriadku vznikli až na tretí deň keď neprišiel do práce. S amputovanou rukou prešiel ešte úctyhodných cca 10 km v neskutočnej horúčave, kým nenarazil na rodinu, ktorá tu trávila dovolenku a podarilo sa im zavolať pomoc.

127 hours aron ralston
Ralston napríklad stihol rok pred nešťastím počas zimy pochodiť všetky hory v Colorade, takže to rozhodne nebol len akýsi príležitostný horolezec. Napriek nepríjemnému zážitku naďalej pokračuje vo svojich koníčkoch a vydal vlastnú autobiografickú knihu (Between a Rock and a Hard Place), ktorá bola námetom na film. Stihol sa dokonca mihnúť v jednej z epizód Simpsonovcov.

Kód Enigmy

Druhým spomínaným filmom je Kód Enigmy od režiséra Mortena Tylduma. Predlohou bola takisto kniha – The Enigma (Andrew Hodges). Je to príbeh o úžasnom matematickom talente, Alanovi Turingovi (Benedict Cumberbatch), ktorý sa podieľal na prelomení šifrovaného kódu legendárneho nemeckého stroja Enigma a tým napomohol skrátiť 2. svetovú vojnu.

the-imitation-game-1

Napriek veľkému činu bol Turing po vojne prenasledovaný kvôli svojej homosexualite a takto prakticky dohnaný k samovražde. A to predtým zachránil milióny životov..

alan turingAlan Turing, strapatý samotársky génius, ktorý položil základy modernej informatiky a počítačov, sa narodil 23. júna 1912. Vychovávali ho príbuzní, rodičia sa po jeho narodení vrátili do Indie. Z priemerného žiaka a milovníka šachu sa postupne stal vzorný študent, ktorý síce svojím občas zvláštnym správaním spôsoboval profesorom útrapy, no nik vtedy rozhodne nečakal, čo raz tento muž dosiahne. Bol to trochu čudák. Do práce chodil napríklad na bicykli, na tom by nebolo nič neobvyklé, pokiaľ by na hlave nemal plynovú masku. Nie kvôli prebiehajúcej vojne, ale sennej nádche.

Jedného dňa bol poverený neľahkou úlohou spolu s viacčlenným tímom, s ktorou sa úspešne popasoval a získal veľké uznanie. Rozlúštiť nemecké šifry sa zdalo naoko nemožné, no stalo sa to skutočnosťou. Zosobášil sa s „kolegyňou“ Joan Clarkeovou, v ktorej našiel prijateľnú verziu toho, čo v skutočnosti chcel. Dlho to ale nevydržalo, nie je ľahké žiť s maskou. Život tohto úžasného človeka skončil veľmi smutne. Alan, unavený pretvárkou (pravdepodobne) spáchal samovraždu v roku 1954. Existuje mnoho špekulácií o tom, ako jeho život vyhasol. Mohla to byť vražda, alebo údajne náhoda pri neopatrnom zaobchádzaní s chemikáliami.

Uložiť článok

Najnovšie články