Hviezdy a vesmír fascinovali ľudstvo už od jeho počiatku.

O ceste ku hviezdam rozprávali už dávnoveké civilizácie, no priblížiť sa k nim sa podarilo ľudstvu len pred niekoľkými desiatkami rokov. V čase studenej vojny pracoval okrem iného na plné obrátky aj vesmírny program, a to či už na strane USA, alebo Sovietskeho zväzu. Obrovský úspech nastal  v roku 1961, keď sa do vesmíru dostal prvý muž – Jurij Gagarin. O dva roky ho nasledovala prvá žena vo vesmíre – Valentina Tereškovová. Bolo to 16. júna 1963, (takmer) presne pred 53 rokmi.

Začiatky

Valentina sa od útleho veku zaujímala o parašutizmus a lietanie. Obidva tieto záujmy rozvíjala a už v pomerne mladom veku mala na svojom konte 90 zoskokov s padákom a študovala tiež pilotáž. Tieto dva faktory prispeli k tomu, aby bola vybraná do kozmického programu.

static6.businessinsider.com
static6.businessinsider.com

Po absolvovaní náročných príprav, či už fyzických alebo aj teoretických, sa dostala do úzkeho výberu. Z neho bola vybraná práve ona, a to aj vďaka jej robotníckemu pôvodu, keďže otec bol traktorista a Valentinina mama pracovala v textilnom závode.

16. júna 1963 sa 26-ročná Valentina vzniesla na palube kozmickej lode Vostok 6 do vesmíru.

wikimedia.org
wikimedia.org

Jej let trval 70 hodín a 50 minút a počas tejto doby obletela planétu Zem 48-krát. Z paluby lode sa prihovárala pod menom Čajka a jej rozhovor s riadiacim strediskom sa prenášal v živom prenose rozhlasom.

Nebolo to bez komplikácii

Let sprevádzali viaceré problémy. Valentina ho znášala zle. Sťažovala sa na málo miesta, kvôli čomu jej tŕpli nohy a neskôr dokonca plakala. Mala nepríjemné bolesti hlavy, závraty a aj nevoľnosť od žalúdka. Počas misie takmer nič nejedla a celý čas bola veľmi unavená a malátna. Neskôr sa priznala, že zaspávala aj počas dôležitých riadiacich úkonov lode.

02varvara.files.wordpress.com
02varvara.files.wordpress.com

Okrem zdravotných problémov, ktoré Valentinu zužovali, nastávali problémy aj po technickej stránke. Riadiace stredisko odhalilo chybu v príprave a muselo preprogramovať motory, aby pri pristávaní nedošlo k havárii. Pristávací manéver Valentina zvládla ukážkovo a vo výške 7 kilometrov sa katapultovala, pričom si, podobne ako Jurij Gagarin, udrela hlavu. V tom čase sa totižto pristávanie realizovalo spôsobom, kedy sa pilot katapultoval a na Zem dopadol s padákom.

Hrdinka

Po návrate bola Valentina oslavovaná po celom svete. Získala mnohé pocty a vyznamenania. Do vesmíru sa však už nevrátila, a to aj z toho dôvodu, že vtedajšia komunistická moc si uvedomovala jej dôležitosť v rámci propagandy.

wikimedia.org
wikimedia.org

Valentine Tereškovovej bol v roku 2000 udelený titul „Žena storočia“. Poctu jej udelilo aj Slovensko, a to konkrétne naše hlavné mesto Bratislava, ktoré ju vymenovalo za čestnú občianku mesta.

V súčasnosti 79-ročná Valentina žije v ústraní a na verejnosti, až na niektoré výnimky, nevystupuje.

wikimedia.org
wikimedia.org

V jednom rozhovore nostalgicky prehlásila, že by rada ešte raz letela do vesmíru, napríklad aj v misii na Mars. To sa jej už asi nepodarí splniť. Aj tak však ostáva ženou, ktorá sa hrubými písmenami zapísala do histórie kozmonautiky a právom jej tam patrí popredné miesto.

zdroj: interez.sk (Matej Mensatoris) curiosity.com, wikipedia.org

Uložiť článok

Najnovšie články