lifecoachcode.com

Uháňate do supermarketu s tým, že si idete kúpiť naozaj len drobnosti ako chlieb a mlieko. Rátate, že to bude trvať maximálne 10 minút. Keď sa hrniete do pokladne a zbadáte tie rady, váš sen sa pomaly ale isto rozplynie. Vieme, ako si vybrať ten rýchlejší rad.

Keď vidíte dlhé rady v pokladniach, nie je všetko celkom stratené. Každý z nás sa v takej situácii už ocitol, či to bolo v obchode, banke, alebo kdekoľvek inde. Mám pre vás niekoľko tipov od expertov, aby ste si do budúcna zvolili rad, ktorý sa bude pohybovať najrýchlejšie.

statievrade5
sheknows.com

Zaraďte sa za človeka, ktorý má plný košík

To sa môže zdať ako neracionálne a neintuitívne riešenie, no čísla a štatistiky hovoria úplne niečo iné. Bývalý stredoškolský učiteľ matematiky a hlavný akademický „officer“ Dan Meyer na to prišiel, keď skúmal matematiku, technológie a vzdelávanie ako také. „Každý človek potrebuje istý čas na to, aby sa pozdravil, povykladal nákup, zaplatil a rozlúčil sa. V priemere to každému trvá 41 sekúnd, pričom pokladníčka blokuje veci každé tri sekundy“, hovorí Dan. To znamená, že ak sa dostanete do radu, kde má každý málo vecí, môže to byť zlá voľba. Skúste sa nad tým zamyslieť inak. Ak sa postavíte za človeka, ktorý má 100 položiek, strávite v rade cca 6 minút. Ak však budete v rade so 4 ľuďmi, ktorí majú po 20 položiek, bude to trvať v priemere 7 minút. Američania trávia priemerne až 37 miliárd hodín čakaním v radoch. Na toto číslo prišiel Richard Larson, ktorý je považovaný za popredného odborníka na fronte.

Ak chcete byť rýchlejší, choďte vľavo

Zakladateľ Dudes Ole v New Yorku hovorí, že ak pôjdete do radov, ktoré sú naľavo, máte vyhraté. Väčšina ľudí sú totiž praváci a majú tendenciu chodiť do radov, ktoré sú vpravo.

Vyhľadávajte ženy za pokladňou

statievrade3
postnewsreport.com

„To sa môže niekomu zdať tak trochu sexistické, no aj ja dávam prednosť ženám“, hovorí Samuel. „Podľa mojich skúseností sú ženy praktickejšie, dokážu ušetriť veľa času a všetko je tak oveľa rýchlejšie.“ Taktiež sa ale snažte vyhnúť pokladniam, kde sedia „ukecané“ zamestnankyne. Ak tam sedí slečna alebo pani, ktorá so zákazníkom komunikuje, vedzte, že v tomto rade sa určite zdržíte. A to hovorím z vlastnej skúsenosti. Ešte horšie je, ak sa pokladníčky rozprávajú medzi sebou. Nič netrvá dlhšie ako práve takýto nákup.

Preštudujte si dopredu, čo kupujú ostatní

Nejde vždy len o počet ľudí pred vami, ale aj o ich vek a o to, čo kupujú. Starším ľuďom to predsa len trvá o trochu dlhšie, pretože môžu mať problémy pri platení, keď napríklad hľadajú drobné alebo presne nevedia, ako funguje platenie kartou, aké kúpóniky to dostali a podobne. Tiež sa sústreďte na to, čo ostatní okolo vás kupujú. 6 fliaš minerálky je rýchlejší nákup ako 6 rozličných vecí. Niektoré veci, ktoré sa napríklad nedajú naskenovať, sú taktiež zdržaním. Jedná sa predovšetkým o pečivo, zeleninu a ovocie. Občas to môže byť pekné zdržanie. Ak môžete, vždy si zvoľte samoobslužnú pokladňu. Stratíte síce ľudský kontakt, ale získate čas.

Vyhnite sa radom, v ktorých vás nie je vidieť

statievrade4
stuff.co

Ak sa ocitnete v rade, ktorý je dlhší ako týždeň pred výplatou a navyše na vás pokladník ani nevidí, pretože stojíte niekde za rohom, určite je lepšie sa premiestniť do iného radu, pretože čakanie v tomto by bolo doslova nekonečné. Dôležité je, aby ste mali s pokladníkom očný kontakt, aj keď je rad dlhší. Americká štúdia profesorov Niederhoffa a Masha Shunka hovorí, že čakanie v rade, kde sú nejaké prekážky ako roh či stĺp, je oveľa dlhšie ako pri klasických radoch bez prekážok.

Čo môžete urobiť pre zrýchlenie?

Vždy otočte tovar tak, aby bol čiarový kód viditeľný hneď.

Pri kúpe oblečenia vytiahnite vešiak a visačku položte smerom nahor, aby sa dala rýchlo oskenovať.

Pamätajte si, že čakanie je najmä vo vašej hlave

Do určitej miery sa dá povedať, že čakanie je vo vašej hlave. Výskumy ukázali, že ľudia často preceňujú čas strávený čakaním v pokladniach, a to až o 36%. Ak sa vám teda zdá, že už čakáte viac ako 10 minút, vedzte, že to nemusí byť celkom pravda. Zákazníci sa často priamo sústredia na to, že rad je dlhý, čakanie bude ešte dlhšie, a keď je všetka ich pozornosť upriamená len na to, sú pomalší a celkovo trvá nakupovanie naozaj o niečo dlhšie. Keď človek vidí dva rady, pričom jeden je veľký, no pohybuje sa celkom rýchlo a druhý je krátky, no pohybuje sa pomalšie, aj tak si vždy vyberie kratší rad. Je to proste nejaká naša vnútorná intuícia.

statievrade1
Nina Westervelt

Odborníci odporúčajú, že ak v rade čakáte až príliš dlho a pomaly, ale isto vás to „zožiera“, mali by ste nadviazať krátky slušný rozhovor so svojím susedom, prípadne si listovať v časopise, ktorý sa chystáte si zakúpiť. Jednoducho sa snažte prísť na trochu iné myšlienky. Ako dlho zvyknete v rade stáť vy? Máte nejaké užitočné rady, ako sa vyhnúť dlhému státiu v radoch? Sem s nimi. Som zvedavá, ako dlho budem čakať nabudúce.

Pozri aj: Najväčšie podvody na spotrebiteľoch: Rebríček 14 neskutočne predražených vecí, ktoré aj napriek tomu kupujete každý deň aj vy

interez.sk (Lucia M.), nytimes.com
Uložiť článok

Najnovšie články