brightmags.com

Veterná energia oficiálne predbehla jadrovú energiu a v krajinách v okolí Severného mora sa stala najdostupnejšou. V okolitých európskych krajinách sú tak náklady na...

Veterná energia oficiálne predbehla jadrovú energiu a v krajinách v okolí Severného mora sa stala najdostupnejšou. V okolitých európskych krajinách sú tak náklady na veternú energiu oproti jadrovej až o 30 percent nižšie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dôvody poklesu cien veternej energie sú do značnej miery spôsobené tým, že pobrežné veterné farmy sú čoraz viac a viac jednoduchšie na výstavbu. V minulosti bola výstavba týchto fariem nepraktická a vzhľadom na relatívne nízke náklady na fosílne palivá, sa spoločnostiam neoplatilo investovať do týchto projektov.

brightmags.com
brightmags.com

Aj keď náklady na veternú energiu sú stále menšie, predstavujú len malú časť svetového trhu s energiou. Nevidíme teda dôvod, prečo by aj ostatné regióny nepokračovali v ich budovaní. Napríklad taká Čína sa zaviazala, že do roku 2020 vybuduje toľko solárnych a veterných zariadení, že v roku 2020 prekoná svoje vlastné emisie. V Európe majú veterné farmy do roku 2030 produkovať až 7 percent celkovej energie.

Na Slovensku sa zatiaľ veterná energia využíva len vo veľmi malej miere, aj keď potenciál Slovenska je na úrovni priemernej veternej krajiny. Možnosť na stavbu veterných parkov majú hlavne horské oblasti a Podunajská nížina s rýchlosťou vetra minimálne 6m/s. Momentálne máme na našom území tri veterné parky – na Myjave na Ostrom vrchu, pri obci Cerovej a na Kysuciach.

Dúfame, že tento trend sa bude zvyšovať a obnoviteľná veterná energia bude poháňať čoraz viac zariadení.

zdroj: Inhabitat.com, resonance.sk

Uložiť článok

Najnovšie články