Foto: twitter.com (Rick_0471)

Po celom svete by ste našli tisíce kriminálnych príbehov, ktoré sú dodnes záhadou.

Niekoľko z nich sme vám už v našom seriáli o najdesivejších kriminálnych prípadoch, ktoré neboli nikdy vyriešené, ukázali. Dnes sa pozrieme na príbeh o čudesnej spojitosti medzi dvomi vraždami v anglickom Erdingtone. Obe vraždy majú toho veľa spoločného… Obete boli narodené v rovnaký deň, v rovnaký deň aj zomreli, obe telá našli na tom istom mieste a ich posledné hodiny života boli takmer rovnaké. Áno, podobá sa to na vyčíňanie sériového vraha, no má to jeden háčik. Tieto vraždy sa udiali so 157 ročným odstupom. Ako je to vôbec možné?

Erdington je v podstate predmestie anglického Birminghamu a to, čo ho asi najviac preslávilo sú práve tieto záhadné vraždy. Pozrime sa teda na detaily prvej z nich.


27. mája 1817 našiel robotník menom George Jackson v blízkosti maličkej vodnej nádrže kôpku ženského oblečenia. Upozornil na to miestnych obyvateľov, ktorí nádrž vypustili a na jej dne našli telo 20-ročnej Mary Ashford. Mary mala na rukách niekoľko modrín a pravdepodobne bola pred smrťou znásilnená.

Mary bola pohľadná mladá žena, ktorá sa so svojou kamarátkou Hannah Cox vybrala 26. mája na tanečnú zábavu. Pri tanci sa zoznámili s dvoma mladíkmi, Benjaminom Carterom a Abrahamom Thorntonom, s ktorými okolo polnoci spoločne opustili podnik. Hannah nakoniec zamierila domov, Benjamin sa vrátil späť na zábavu a Abraham s Mary sa spolu prechádzali nočným mestom. Okolo štvrtej hodiny ráno sa Mary zastavila u Hannah, aby si zobrala svoje veci a pobrala sa domov. Svedkovia uviedli, že ju po štvrtej hodine ráno videli osamote vykračovať po ulici. O pár hodín ju našli mŕtvu….

Foto: wikimedia.org

Dňa 28. mája obvinila polícia z vraždy Abrahama Thorntona. Abraham priznal, že spolu s Mary mali pohlavný styk, potom spoločne pozorovali hviezdy a nakoniec ju odprevadil k Hannah. Tam ju vraj videl naposledy a obvinenie z vraždy rozhodne odmietal. Dňa 8. augusta bol Abraham Thorton vyhlásený za nevinného. Tento rozsudok padol napriek tomu, že si celý Birmingham myslel, že vrahom je Abraham. Oslobodeniu však pomohol nedostatok dôkazov a výpovede troch svedkov, ktorí potvrdili Abrahamove alibi. Tlak verejnosti po jeho oslobodení bol však taký silný, že sa Abraham rozhodol odsťahovať späť do USA odkiaľ pochádzal.

Foto: wikimedia.org(Thomas Rowlandson/J. Bluck)

Presuňme sa v čase o 157 rokov a pozrime sa na nápadne podobnú vraždu Barbary Forrest. Dňa 27. mája 1974 našli v priekope (v tomto čase už nebola napustená vodou) neďaleko Chester Road telo 20-ročnej Barbary. Polícia potvrdila, že sa jedná o vraždu a navyše ďalšie vyšetrovanie potvrdilo, že obeť bola pred smrťou znásilnená. Už v prvých hodinách vyšetrovania si polícia všimla zvláštnu spojitosť medzi Barbarinou smrťou a prípadom z dávnej minulosti.

26. mája sa Barbara so svojím kamarátom Simonom vybrala zabaviť do centra Birminghamu. Spoločne navštívili niekoľko tanečných barov a nakoniec Simon Barbaru odprevadil na autobus. Simonove alibi bolo nepriestrelné a polícia začínala byť zúfalá. Do prípadu bolo zapojených asi 100 detektívov, no nikto si nevedel s prípadom rady. Nakoniec ich stopa zaviedla k mužovi menom Michael Ian Thornton, ktorý spolu s Barbarou pracoval. Napriek tomu, že polícia odhalila Michaelove falošné alibi a navzdory tlaku verejnosti, bol Michael z dôvodu nedostatku dôkazov vyhlásený za nevinného a prípad nebol dodnes vyriešený.

San Francisco Alley

Nezdajú sa vám príbehy dosť podobné? Prezradíme vám ešte niekoľko ďalších skutočností. Mary Ashford z prvého príbehu mala brata menom William. William sa nemohol zmieriť s rozsudkom súdu a zápale hnevu hodil Abrahamovi do hlavy rukavicu, čím ho vlastne vyzýval na súboj. Naopak Barbarina sestra Erika aj niekoľko rokov po vražde žiadala úrady o otvorenie prípadu a o podrobnú expertízu DNA. Ďalšia spojitosť pochádza zo slov svedkov, ktorí vypovedali na súdoch. Mary vraj len pár dní pred svojou smrťou povedala: „Tento týždeň vôbec nevyzerá dobre…“. A Barbara vraj svojej kolegyni v práci povedala: „Toto bude hrozný mesiac. Viem to…“.

Oba prípady sú dodnes nevyriešené. Podobnosť medzi nimi otvára priestor na rôzne teórie. Ide skutočne o sériového vraha, ktorý by bol schopný prežiť tak dlhú dobu? Alebo ide o niekoho, kto len kopíruje starý nevyriešený prípad? A možno je to celé len zhoda náhod… Čo si myslíte vy?

Pozri aj: 10 neuveriteľných súvislostí, ktoré vás prinútia zamyslieť sa nad svetom.

Uložiť článok

Najnovšie články