Stretli ste sa už s niekým, kto veľmi rýchlo menil názory? Nehovoríme však o zmene v priebehu niekoľkých rokov alebo dní, ale o zmene v priebehu niekoľkých minút.

Ľudská myseľ je obrovský nekonečný priestor s nepredstaviteľné veľkým potenciálom. Každú chvíľu nám svet predstavuje nových ľudí, ktorí vedia to, o čom generácia pred nimi len snívala. Veci, ktoré kedysi zvládli len superhrdinovia v komixoch, dnes zvládame aj my. Samozrejme, nehovorím o Supermanovom lietaní bez prístrojov či  nabratí sily Obelixa po vypití zázračného odvaru. Pri sledovaní diania okolo nás miestami nadobúdame pocit, že svet je plný géniov. Rovnako, ako sa však vývin našej mysle a duše môže od skorého detstva uberať smerom k nekonečným možnostiam a prosperite, môže nastať zlom, vďaka ktorému sa tento vývin naruší. Vplyvom takýchto narušení vznikajú občas bizarné poruchy, o ktorých často verejnosť ani lekári doteraz nepočuli, alebo o nich vedia len veľmi málo.

disorder
health.usnews.com

Jednou z takých porúch (aj keď v súčasnosti je už pomerne známa a skúmaná porucha) je mnohonásobná porucha osobnosti (Dissociative identity disorder alebo DID). Ide o závažnú poruchu vedomia, vnímania a pamäti, pri ktorej sa osobnosť človeka rozštiepi na viacero subsystémov. Tieto subsystémy sú tzv. alter-egá. V jednom tele teda prebýva viacero osobností. Každá z týchto osobností má iný vek, iné meno, môže mať iné pohlavie či rasu, odlišné správanie, mimiku, aj preferencie.

Každá z osobností je samostatná a ostatné k nej nemajú prístup. Jednotlivé osobnosti o sebe navzájom nevedia a vždy sa prejavuje len jedna z nich. K vzniku tejto poruchy vedú hlavne traumy z detstva, ako napríklad týranie či zneužitie, kedy osoba nie je schopná vyrovnať sa s traumou zdravými spôsobmi, preto sa vytvoria nové obranné mechanizmy. V tomto prípade sa oddelia viaceré osobnosti, ktoré pomáhajú na traumu zabudnúť a uniknúť do iného sveta. Ochorenie postihuje menej ako jedno percento populácie. Bohužiaľ, častými sprievodnými príznakmi tejto choroby sú depresia a samovražedné sklony. Porucha ako taká sa vyliečiť nedá, dajú sa len zmierniť depresie a pomocou dlhodobých terapií je možné naučiť sa kontrolovať alter-egá.

jekyll & hyde
en.wikipedia.org

Ak poznáte dielo Dr. Jekyll a Mr. Hyde alebo ste videli známy film Čierna labuť, v tých je DID znázornená pomerne verne. Čoskoro taktiež uzrie svetlo sveta triler pod názvom Split, ktorý (aj keď podľa ukážok skreslene) zobrazuje muža, ktorý má až 23 rozdielnych osobností.

DID
scholarblogs.emory.edu

Osobou, o ktorej je reč v tomto článku, je 49-ročná Christine Patillo. Tvrdí, že poruchou trpí odkedy si pamätá. Lekári si myslia, že sa u nej vyvinula vo veľmi útlom detstve pod vplyvom emocionálneho a fyzického týrania zo strany otca. Prežila taktiež mučenie a bola sexuálne zneužitá susedmi keď mala sedem až deväť rokov. V jej hlave sa doteraz vystriedalo celkovo jedenásť osobností.  Každá z nich má iné meno, správanie, prejavujú sa rôznymi hlasmi a každá z nich má svoj význam. V súčasnosti jej „robia spoločnosť“ Christine, Rim, She, Tristan, Q, Chryssi a Cyndi. Napriek tomu, že jednotlivé alter-egá nemajú k sebe navzájom prístup, Christine tvrdí, že ak sa sústredí, počuje ich hlasy v hlave.

Christine
http://christinepattillo.com/

Pre porovnanie, Cyndi je dvojročné hravé dievčatko s tenkým hláskom, kým Rim je pevná mužská osobnosť, ktorá vyjadrovala schopnosť brániť sa pred zlom a absorbovať pocity zahanbenia. She je zas drsná 30-ročná lesbička, ktorá sa objavila vždy, keď Christine jej otec týral. Osobnosti neostávajú v čase nemenné. Niektoré dokonca Christine fyzicky ubližovali, napríklad Rim otvoril Christine svet plný drog a promiskuity. Občas sa stalo, že sa zobudila na neznámom mieste s neznámymi ľuďmi, a keďže vtedy „velil“ Rim, nepamätala si kedy a ako sa tam dostala. She je z osobností údajne najhoršia. Stalo sa, že si k ruke priložila horúcu žehličku a popálila sa, dokonca si rozbila o hlavu drevený rám na obrázky a nebolo ojedinelé, že si ubližovala aj inými predmetmi, ako napríklad panvicami.

I am WE
barnesandnoble.com

Christine si však nič z toho nepamätá, ostávajú len jazvy. Postupom času sa však naučila tieto prejavy kontrolovať a dokáže žiť relatívne normálne. Dokonca dokáže alter-egá využiť vo svoj prospech. Napríklad za pomoci Q rozbieha biznis s predajom šperkov z koráliek. Ako sa vyjadrila, je to desivé, keď nemáte prístup k vlastnému mysleniu a ľudia okolo vás si myslia, že ste čudák, napríklad za pomoci Q a jej koráliek sa však snaží ľuďom ukázať, že nie všetko, čo je iné, je desivé a zlé. Christine dokonca o svojom živote napísala knihu pod názvom I Am WE (v preklade Ja som My), aby ľuďom ukázala, že je možné žiť a komunikovať plnohodnotne aj s DID. Našťastie, našli sa ľudia, ktorí to všetko chápu a Christine plne podporujú a stoja pri nej za každých okolností. Jedným z nich je jej manžel, s ktorým sú spolu už 26 rokov, avšak nikdy nemali deti, keďže osobnosti v Christininej hlave pre nich predstavujú priveľkú záťaž.

Viete si predstaviť, že by ste sa vždy pozerali na tú istú tvár, avšak každých niekoľko minút by ste sa rozprávali s niekým úplne iným? Verím tomu, že jednoznačne to nie je nudný život.

interez.sk (Petra Sušaninová)
Uložiť článok

Najnovšie články