iflscience.com

Zrak pokladáme právom za náš najužitočnejší zmysel. Aj keď je v mnohých ohľadoch skutočne dokonalý, občas sa stane, že ho dokážeme rôznymi ilúziami a trikmi zmiasť....

Zrak pokladáme právom za náš najužitočnejší zmysel. Aj keď je v mnohých ohľadoch skutočne dokonalý, občas sa stane, že ho dokážeme rôznymi ilúziami a trikmi zmiasť. A možno aj preto je pre nás tak fascinujúci a realizuje sa mnoho výskumov, ktoré sa zameriavajú na to, ako vôbec náš zrak v spolupráci s mozgom funguje. Jeden výskum, alebo lepšie povedané experiment, realizovala aj spoločnosť Optical Express a ich zistenia ukazujú, ako môže jeden obraz vyvolať u rôznych ľudí odlišné závery.

Článok pokračuje pod videom ↓

Keďže experiment je skutočne jednoduchý, vyskúšajte si ho aj vy. Pozrite sa na obrázok. Aká je to podľa vás farba? Modrá alebo zelená?

iflscience.com
iflscience.com

Teraz sa pozrite na tento obrázok a všimnite si farbu v strede. Je modrá alebo zelená?

iflscience.com
iflscience.com

Na experimente, ktorý ste si práve vyskúšali aj vy, sa zúčastnilo 1000 respondentov. 64% z nich uviedlo, že na prvom obrázku videli zelenú farba, zatiaľ čo 32% uviedlo, že videli modrú farbu.

Avšak výsledky pri druhom obrázku už boli oveľa viac jednoznačnejšie. Keď bola táto farba umiestnená medzi ďalšie dva modré odtiene, tu sa už viac ako 90% respondentov zhodlo na zelenej farbe.

Podľa autorov experimentu má táto farba podľa modelu farebného spektra RGB (červená, zelená, modrá) nasledovné hodnoty: červená – 0 , zelená – 122, a modrá – 116. Z týchto čísiel vyplýva, že farba, o ktorú ide, je technický vzaté zelená.

wikimedia.org
wikimedia.org

Aj keď to pochopiteľne nie je na 100% ani zelená ani modrá farba, experiment ukázal, ako si viacerí ľudia dokážu rozdielne interpretovať rovnakú farbu. Je ale pravdou, že tu ide najmä o dve farby – modrú a zelenú. Počas experimentu sa totiž objavilo niekoľko respondentov, ktorí uvádzali aj iné farby ako tieto dve. U týchto respondentov je v takomto prípade veľké riziko farebnej slepoty.

Za úvahu stojí tiež jazyk, ktorý hrá takisto pomerne veľkú úlohu pri posudzovaní, aká je to v skutočnosti farba. V rôznych kultúrach sú totižto niektoré jemné odtiene definované rozdielne, a tak niekto môže túto farbu vnímať ako modrú, kdežto pre iných je to zelená.

thingpic.com
thingpic.com

Riaditeľ spoločnosti Optical Express vysvetľuje: „Každý človek je jedinečný a každý jeden mozog spracúva informácie mierne odlišne. Preto sa môže stať, že sa dve osoby pozerajú na rovnakú farbu, ale každý ju vníma trochu inak. Svetlo vstupuje cez oko, kde sa zachytí na sietnici a je spracované na signál, ktorý sa prenesie do mozgu. Mozog tento signál potom interpretuje po svojom a jeho výsledok je jedinečný, tak ako je jedinečný každý človek“.

Ako ste prešli testom vy? Videli ste zelenú alebo modrú farbu? Napíšte nám.

Ak si chcete ešte viac otestovať váš zrak vyskúšajte naše testy a zistite, či dokážete správne identifikovať odtieň farby, alebo skúste zase iný test zameraný na to, či dokážete odlíšiť jemné odtiene farieb.

zdroj: interez.sk (Matej Mensatoris) iflscience.com

Uložiť článok

Najnovšie články