Kino Klap

Bratislava. Kino KLAP, ktoré od novembra minulého roku organizujú študenti Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v priestoroch na Svoradovej ulici v Bratislave, ponúkne aj...

Bratislava. Kino KLAP, ktoré od novembra minulého roku organizujú študenti Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v priestoroch na Svoradovej ulici v Bratislave, ponúkne aj v apríli pestrý a bohatý filmový program. Jeho veľkú časť aj tentoraz tvoria filmy, aké diváci v iných kinách na Slovensku neuvidia.

Prvým premietaním mesiaca bude už v sobotu 2. apríla čerstvá slovenská novinka – film Agáva, celovečerný kinodebut známeho scenáristu Ondreja Šulaja. Ten je pritom na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v súčasnosti dekanom. Romantická dráma, zasadená do obdobia tesne po druhej svetovej vojne, tak bude uvedená doslova na „domácej“ pôde.

Od piateho do deviateho apríla potom priestory Kina KLAP obsadí Visegrad Film Forum 2016. Networkingovo-vzdelávacia platforma už niekoľko rokov prepája filmárov, kritikov a nadšencov z celého sveta a do Bratislavy prináša najväčšie mená medzinárodného filmu. Inak tomu nebude ani tento rok; v Kine KLAP tak budú viesť masterclassy napríklad poľská režisérka Agnieszka Holland, islandský filmár Fridrik Thor Fridriksson, či na Oscara nominovaný poľský dokumentarista Bartosz Konopka. Visegrad Film Forum 2016 slávnostne otvorí už 5. apríla o 19:00 premietanie maďarského filmu Saulov syn, ktoré sa uskutoční za prítomnosti maďarského filmového architekta Lászla Rajka. Ten spolupracoval na viacerých maďarských a medzinárodných produkciách, vrátane posledných filmov Bélu Tarra ako Turínsky kôň a Muž z Londýna či nového filmu Ridleyho Scotta Marťan.

Kino Klap
Kino Klap

Aj v apríli má Kino KLAP pre divákov pripravené snímky, aké v súčasnosti neuvidia v žiadnom inom kine na Slovensku. 14. apríla v spolupráci s občianskym združením Nový film premietne celovečerný dokument Marca Wilmsa Art War – príbeh mladých Egypťanov v čase Arabskej jari, ktorí sa prostredníctvom graffiti, hudby a umenia snažia zachrániť revolúciu pred neúspechom. Snímka vznikala niekoľko rokov v nemecko-egyptskej koprodukcii a o jej kvalite svedčí aj záujem festivalov – uvedená bola okrem iného aj v súťaži prestížnej prehliadky DOK Leipzig. V Kine KLAP tak návštevníci dostanú prvý raz možnosť vidieť oceňovaný film aj v Bratislave.

16. apríla kino pokračuje v uvádzaní aktuálnych distribučných noviniek mrazivou životopisnou drámou Ja, Olga Hepnarová debutujúcej režisérskej dvojice Tomáša Weinreba a Petra Kazdu. Príbeh poslednej popravenej ženy v Československu mal premiéru v sekcii Panorama na festivale Berlinale. Dvadsiatehoprvého apríla sa potom v Kine KLAP uskutoční verejný slávnostný krst DVD slovenského dokumentárneho filmu Comeback. Ten prebehne za osobnej účasti tvorcov a bude spojený aj s premietaním filmu.

Záver mesiaca patrí trojici tematických premietaní, ktorých spoločným bodom je politická a spoločenská angažovanosť v rôznych podobách. Dramaturgovia Kina KLAP sa takýmto spôsobom rozhodli poukázať na riziká extrémizmu, skúmať príčiny jeho vzniku a následky, ktoré po sebe zanecháva. Prvým premietaním bude v sobotu 23. apríla film dnes už legendárneho slovenského režiséra Štefana Uhra Organ, dramatický príbeh, odohrávajúci sa v období vojnového Slovenského štátu. Vo štvrtok 28 apríla naň potom nadviaže kolekcia krátkych študentských filmov zo Slovenska aj celého sveta pod názvom Angažuj sa!. Práve študentský film je vďaka svojmu kratšiemu času výroby priestorom, v ktorom bývajú aktuálne spoločenské a politické javy mapované a reflektované azda najpružnejšie. Aprílová krátkometrážna sekcia ukazuje, aké dôležité je (nielen pre mladých filmárov) zaujímať sa o svet okolo seba a upozorňovať na javy, ktoré by mohli mať v budúcnosti vážne následky.

Aprílový program uzavrie dráma známeho maďarského režiséra Benca Fliegaufa Je to iba vietor z roku 2012. Film, ktorý získal strieborného medveďa na Berlinale, uvedie Kino KLAP v sobotu 30. marca.

Uložiť článok

Najnovšie články