Daily Mail

Lady Gaga nie je jediný výstredný človek, ktorého životný štýl šokuje širokú verejnosť. Prečítaj si niekoľko zaujímavostí o umelcovi, ktorý bol v centre pozornosti nielen vďaka ikonickému designu Campbellovej polievky.

Pred 88 rokmi sa v Pittsburghu narodil výkvet, Andrew Warhola, dvom slovenským prisťahovalcom z obce Miková. Mnohí ho vnímame najmä ako jedného z najvýraznejších predstaviteľov pop-artu, no okrem ilustrovania sa venoval aj tvorbe filmov. Medzi jeho najznámejší kinematografický výtvor sa považuje film Sleep, v ktorom zobrazuje svojho priateľa počas 6-hodionového spánku. Jeho ateliér, známy pod menom The Factory, slúžil okrem tvorby ikonických malieb aj ako miesto stretnutia veľkých umeleckých legiend, ako napríklad Mick Jagger, David Bowie, Lou Reed či Truman Capote. Poď si namiesto nudných biografických faktov prečítať zopár zaujímavostí o mužovi, ktorý hýbal svetom umenia.

Andy nebol len nezávislým umelcom na voľnej nohe. V rokoch 1949 až 1959 pracoval pre najpopulárnejšie magazíny ako Vogue, Harper´s Bazar aj The New Yorker.

Daily Mail
Daily Mail

Keď mal 20 rokov, prefarbil si svoje vlasy nasivo preto, aby si ľudia všímali jeho mladú tvár bez vrások.

Mal veľmi dobrý vzťah so svojou mamou Júliou, ktorá sa stala inšpiráciou pre niekoľko jeho diel. Andyho matka umelecky prispievala do synovej tvorby aj tým, že podpisovala jeho diela namiesto neho.

Flavorwire
Flavorwire

V roku 1959 vydal Andy svoju absurdnú kuchársku knihu s názvom „Divoké maliny“ inšpirovanú filmom Ingmar Bergman, Divoké jahody.

Umelec rád jedol osamote, čo ho priviedlo k myšlienke založiť sieť reštaurácií s názvom Andy Mats – Reštaurácia pre osamelú osobu. Svoju víziu však nikdy nezrealizoval.

Warhol bol prvým umelcom, ktorý vystavoval okrem obrazov aj krátke videá.

Jeho rodičia vychovávali Andyho v náboženskom duchu, čo sa prejavilo jeho dobrovoľníctvom pre bezdomovcov v New Yorku aj každodennou účasťou na omši.

Zvykol nahrávať svoje konverzácie. Jeho hra „Bravčové mäso“ bola založená na jeho magnetofónových nahrávkach a bola hraná v Londýne aj v New Yorku.

Keď mal 29 rokov, nechal si chirurgicky upraviť nos.

Andy ešte pred úpravou nosa

Flavorwire
Flavorwire

V roku 1977 vytvoril dobre známy design áut BMW M1. Trvalo mu to 23 minút.

Bol zberateľom preparovaných zvierat. Vlastnil vypchatého leva, tučniaka, páva, hlavu losa aj nemeckú dogu Cecil, ktorá strážila vstup do jeho ateliéru The Factory.

Flavorwire
Flavorwire

Navrhol obaly vinylov skupinám ako The Velvet Undrground aj The Rolling Stones. Jeho design albumu Sticky Fingers bol nominovaný na cenu Grammy. V roku 1983 účinkoval v reklame pre japonského výrobcu elektroniky, TDK.

Andyho prezývkou a menom jeho ženského alter ega bola Drella, čo vzniklo spojením mien Dracula a Cinderella (Popoluška). Po jeho smrti venoval Lou Reed Andymu album s názvom Piesne pre Drellu, aby sa naňho nikdy nezabudlo.

Andy ako Drella

Flavorwire
Flavorwire

Mal unikátny štýl obliekania. Nosieval strieborné parochne a nepriehľadné okuliare, ktorými skrýval svoje unavené oči.

Flavorwire
Flavorwire

Na strednej škole navštevoval Andy umelecký krúžok, z ktorého však bol vyhodený, pretože bol lepší ako ostatní.

Dúfam, že týchto pár zaujímavostí ti pomohlo spoznať Andyho ako nevšednú bytosť, ktorá priniesla do dnešného sveta viac ako len design albumov alebo portréty známych osobností. Ako sám vravieval: ,,Ak chcete o mne vedieť všetko, pozrite sa na moje obrazy a na mňa. Nič iné za tým nie je.“

interez.sk (Júlua Hogerová)
Uložiť článok

Najnovšie články