iflscience.com

Vedeli ste, že v priemere 1 muž z 12 a 1 žena z 200 žien sú farboslepí? To je už celkom slušné číslo, nemyslíte? Pre tých, čo vidia dobre, je niekedy ťažké si predstaviť, ako musí svet vyzerať, keď nevidíte farby. Pozrite sa na gify nižšie a môžete si to skúsiť aspoň predstaviť.

Čierno biely svet. Tak by vyzeral každý jeden deň, ak by sme nevideli farby. Viete si predstaviť lúku plnú kvetov? Viete si takúto lúku predstaviť aj bez pestrých farieb? Existuje viac druhov farbosleposti, podľa toho, aká je citlivosť oka a jednotlivých čapíkov na vlnové dĺžky. Úplná farbosleposť je veľmi vzácna a väčšina farboslepých ľudí trpí protanopiou, deuteranopiou, alebo tritanopiou.

Článok o farbosleposti sme vám už priniesli, takže sa nezabudnite pozrieť na ďalšie obrázky a príklady toho, ako títo ľudia v skutočnosti vidia.

Pri každej tejto poruche vidíte napríklad modrú, tyrkysovú, alebo zelenú farbu. Pri prvých dvoch poruchách vidíte aj žlté odtiene a pri tritanotopii zase červené. Daltonizmus (farbosleposť) je názov odvodený od mena vedca Johna Daltona, ktorý túto chorobu vedecky opísal už v roku 1794 a dokonca ňou aj sám trpel. Celkovo z populácie trpí niektorým z vyššie popísaných ochorení až 9% ľudí.

Farbosleposť je porucha vrodená, a teda dedičná. Len vo veľmi vzácnych prípadoch ju môžete získať, napríklad keď pracujete dlhodobo so škodlivými chemikáliami, ktoré vám poškodia čapíky. Farbosleposť sa nedá liečiť, no našťastie sa nejedná o veľký hendikep. Určité obmedzenia tieto ochorenia so sebou nesú, no dá sa s tým žiť. Nasledujúce gify vám ukážu, ako vidia ľudia, ktorí trpia farbosleposťou.

Protanopia

farboslepost1
mvfglobal.com

Protanomália

farboslepost2
mvfglobal.com

Monochromázia

farboslepost3
mvfglobal.com

Tritanopia

farboslepost4
mvfglobal.com

Deuteranomália

farboslepost5
mvfglobal.com

Achromatopsia

farboslepost6
mvfglobal.com
interez.sk (Lucia M.), iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články