Naše nočné fantázie sú jedným z mnohých "vtipov" nášho mozgu, ktoré nás takmer každý deň po zobudení mätú. Je tu však jedna otázka, ktorá sa objavuje pomerne často a vedci ju dostávajú pravidelne. Aké je snívanie, keď je človek slepý?

Štúdia, ktorá sa práve odpoveďou na túto otázku zaoberá, bola publikovaná v Sleep Medicine v roku 2014 a zaoberala sa zmyslovou stavbou snov u nevidiacich ľudí. Neurológovia z univerzity v Kodani zhromaždili 25 nevidiacich, z ktorých 11 boli nevidiaci od narodenia a 14, ktorí oslepli po dosiahnutí 1 roka života. V priebehu 4 týždňov si mali všetci viesť snový denník.

Článok pokračuje pod videom ↓
akosnivajuslepi1
iflscience.com

Ak vás zaujíma, ako vidia farboslepí ľudia, určite si prečítajte tento článok, v ktorom nájdete gify, ktoré vám ukážu, aké to v skutočnosti je.

V denníku sa nachádzali asi všetky otázky, ktoré zaujímajú aj vás. Akú formu majú ich sny? Čo vidia vo svojich snoch? Mávajú aj nočné mory? Štúdia zistila, že nevidiaci účastníci majú oveľa viac rozvinuté ostatné zmysly a v snoch počuli oveľa viac zvukov, mali živšie pocity, chute a vône. Vidiaci si väčšinou vedia spomenúť skôr na vizuálne vnemy zo sna.

akosnivajuslepi4
bbc.com

Tí, ktorí stratili zrak neskôr, mali sny trochu živšie a takisto mali aj vizuálne sny. Mnoho z týchto ľudí dokázalo popísať objekty či scény bohatými slovnými pomenovaniami, až si vedci dokonca mysleli, že účastníci slepí nie sú. Zistilo sa tiež, že čím dlhšie ste nevidiaci, tým hmlistejšie sú aj vaše vizuálne dojmy zo sna. Emócie a témy snov boli viac-menej podobné. Medzi skupinami neboli zistené žiadne významné rozdiely v tom, či snívali skôr o negatívnych, alebo pozitívnych veciach.

akosnivajuslepi3
sciencenordic.com

Ďalšou vecou je, že nočné mory boli oveľa častejšie u nevidiacich od narodenia. Snívalo sa im, že sa stratili, že boli zrazení autom, že sa im stratil vodiaci pes, či padli do hlbokej jamy. Nemusíme veľa študovať, aby sme si domysleli, prečo práve takéto nočné mory. Čo je však zaujímavé, je určite zistenie, že sny slúžia ako akýsi „tlmič nárazov“ pred úzkostnými stavmi, s ktorými sa stretávame každý deň. V snoch sa odrážajú situácie, ktoré sme za deň zažili a vizuálne alebo inak sme ich skúmali.

akosnivajuslepi2
bbc.com

V nasledujúcom videu sa vám predstaví filmový kritik a taktiež nevidiaci, Tommy Edison, ktorý hovorí o svojich osobných skúsenostiach so snívaním a o tom, čo on vidí vo svojich snoch. „Som slepý od narodenia, takže som nikdy nevidel a moje podvedomie nevie, aké je to vidieť. Mám na mysli to, ako to celé funguje. Ja život vnímam cez vôňu, zvuk, chuť a dotyk,“ hovorí Tommy. „Myslím rovnako ako vy a tiež sa mi občas snívajú divné veci,“ dodáva.

[youtube XpUW9pm9wxs 720 410]

V ďalšom videu si môžete pozrieť jeho reakciu na otázku, či môžu slepí ľudia zažívať vizuálne psychadelické stavy po užití drog. Samozrejme, že jeho skúsenosti sú len neoficiálne, no každopádne je to takmer rovnaké ako pri snívaní. Jeho mozog nevie, ako a čo vidieť v prípade užitia drogy. „Drogy nespôsobia, že budem znovu vidieť. Ak by to tak bolo, nemyslíte si, že by som ich užíval každý deň?“

[youtube uXDUIC2FWM 720 410]

interez.sk (Lucia M.), iflscience.com

 

Uložiť článok

Najnovšie články