ISTOCK

Kráčate po ulici a zrazu cítite vo svojom vrecku vibráciu. S radosťou telefón vytiahnete s tým, že na vás niekto myslí. Zistíte však, že to bola iba halucinácia. Deje sa to aj vám?

Ľudia, ktorí nosia svoje mobilné telefóny vo vreckách, sa už určite niekedy stretli s týmto problémom. Zdá sa vám, že vám telefón vibruje, vytiahnete ho s nádejou, že si na ňom nájdete sms alebo neprijatý hovor od niekoho, kto na vás myslí. Opak je však pravdou –  nenájdete na ňom vôbec nič. Hovoríte si: „Ako je to možné? Veď som jasne cítil vibrovanie“. Nebojte sa, nie ste sami, komu sa to pravidelne stáva.

Stáva sa vám aj to, že doslova cítite, že sa na vás niekto pozerá? Viete, čo to znamená?

Už v roku 2007 začal psychológ David Laramie písať prácu o používaní mobilných telefónov a skúmať správanie ľudí. Vychádzal však zo štúdie, ktorá sa robila už v roku 1996 a skúmala rôzne vekové skupiny, profesie a kultúry. Jeho štúdia trvala do roku 2012 a zistil, že až 89% ľudí, ktorí používajú smartfóny, tento pocit už niekedy zažili. Ba čo viac, zažívajú ho v priemere raz za dva týždne. Toto bola štatistika študentov. No naopak, pri ľuďoch, ktorých práca je od pagerov alebo telefónov závislá, zažíva tento fiktívny pocit až 68% zo 176 opýtaných pracovníkov tiež pravidelne.

Today
Today

Čo je horšie, nie je to iba o vibráciách. Keď robil Lamarie štúdiu medzi 320 dospelými ľuďmi zistil, že mávajú aj sluchové halucinácie. Až dve tretiny ľudí počulo aspoň raz zvoniť fiktívne svoj telefón. Prečo sa toto celé deje? Prečo ľudia cítia vibrácie telefónu alebo dokonca svoj telefón zvoniť, keď tomu tak v skutočnosti nie je?

Hovorí sa tomu takzvaný fantómový signál, pri ktorom ide o to, že mozgová kôra si nesprávne interpretuje prichádzajúce signály z rôznych zmyslov nášho tela. „Mozog sa snaží vyrovnať s obrovským množstvom prichádzajúcich zmyslových vnemov a používa na to akýsi filter, podľa ktorého vyberá, čo to tak asi mohlo byť. Keďže sme na svoje telefóny (povedzme si pravdu) úplne naviazaní, mozog predvída to, že nám príde sms alebo že nám niekto volá, pretože je to dosť častý jav,“ hovoria vedci z univerzity Massachusetts. Na základe akého signálu si však náš mozog vytvorí predstavu o vibrácii? Vysvetlenie môže byť celkom jednoduché. Môže ísť o tlak nášho oblečenia, svalové kontrakcie, či rôzne iné zmyslové podnety.

Zach Pagano / TODAY
Zach Pagano / TODAY

Táto štúdia však ešte stále trvá a zaberajú sa ňou mnohí vedci. Tí z univerzity v Michigane zistili, že ľudia, ktorí pociťujú úzkosť, sú si vo svojich vzťahoch neistí alebo trpia depresiami, zažívajú tento pocit oveľa častejšie. Dáva to zmysel: ak si nie ste istí vo svojom vzťahu, ste posadnutí tým, či vám váš partner neposlal nejakú správu, ktorú od neho každú chvíľku očakávate.

Ako sa však dá tohto pocitu zbaviť? Je to asi jednoduchšie ako si myslíte. Skúste si svoj telefón presunúť do iného vrecka, v ktorom ste ho zvyknutí nosiť, alebo ho proste dajte do tašky, batohu, či kabelky, ktorú máte zo sebou. Jedno je však isté, moderná technológia, telefóny a smartfóny používame tak často, že nás začali úplne ovplyvňovať. Stali sme sa na nich tak závislí, že už aj náš mozog začal veriť tomu, že každý nepatrný podnet môže pochádzať práve z nich.

interez.sk (M. Blaško), mentalfloss.com
Uložiť článok

Najnovšie články