Ak máte zlý pocit z tohto obrázku, mali by ste o sebe vedieť toto. Trpíte tripofóbiou

iflscience.com
iflscience.com

Existujú názory, že každý človek trpí nejakou fóbiou. Aj keď to najskôr pravda nebude, no určite každý z nás zažil niekedy strach, ktorý nemal opodstatnenie. Ak takýto strach nevieme ovládnuť, vtedy môže prerásť do fóbie, teda do iracionálneho strachu. Niektoré fóbie boli objavené vďaka internetu, kde sa stretli viacerí ľudia s rovnakými príznakmi. Jednou z takých fóbií je aj tripofóbia. Aj keď ešte nie je uznanou fóbiou, je pravdepodobné, že sa tak čoskoro stane.

Tripofóbia (niekedy trypofóbia alebo trypophobia) je označovaná ako strach z malých otvorov, malých geometrických útvarov, alebo jednoducho strachom z dier.

iflscience.com
iflscience.com

Pravdepodobne ste si teraz povedali, že to sa vás netýka. Pozrite sa na obrázky vo videu, nemáte z nich nepríjemný pocit?

Obrazy, ako napríklad včelie plásty, plod Lotosu indického, no aj bublinková čokoláda, či len konce desiatok rúr naukladaných na seba, vyvolávajú v mnohých ľuďoch nepokoj a nepríjemné emociálne stavy. Takéto, zdanlivo neškodné predmety, môžu vyvolať celý rad nepríjemných pocitov, ako je úzkosť, svrbenie, husia koža, no aj nevoľnosť, zrýchlená činnosť srdca, alebo problémy s dýchaním.

rackcdn.com
rackcdn.com

Fóbie vo všeobecnosti u ľudí často vznikajú z nejakého podnetu. Ako príklad môžeme uviesť uhryznutie psom v detstve, čo môže prerásť až do strachu zo psov. Niektoré fóbie naopak vznikli z vrodených vývojových mechanizmov, ako je strach z pavúkov alebo hadov. Voči týmto živočíchom máme vrodený rešpekt, a ten môže niekedy prerásť až do fóbie.

3.bp.blogspot.com
3.bp.blogspot.com

Pokračovanie na ďalšej strane…

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov