eartheasy.com

V našich končinách máme každý prístup k pitnej vode, dokonca s ňou aj splachujeme, máme bezpečnú strechu nad hlavou, dostatok liekov, jedla a čisté...

V našich končinách máme každý prístup k pitnej vode, dokonca s ňou aj splachujeme, máme bezpečnú strechu nad hlavou, dostatok liekov, jedla a čisté prostredie, kde môžeme žiť. Na mnohých miestach Zeme však tieto veci ľudia nemajú. Sú to chudobné oblasti, kde ľudia žijú životy, aké si vôbec nevieme predstaviť. Nazývame ich krajinami tretieho sveta a zmietajú sa mnohých problémoch, ktoré ľuďom berú aj tie najzákladnejšie veci.

Napriek tomu, že svet o týchto ľuďoch vie už dlhé roky, nedokáže im pomôcť. Dnes vám ukážeme niekoľko jednoduchých technologických vynálezov, ktoré by dokázali vyriešiť mnoho problémov ľudí žijúcich v najhorších podmienkach, aké ponúka naša planéta.

„Hrncová chladnička“

V krajinách, kde je extrémne teplo, sa vám potraviny pokazia pokojne aj behom jedného dňa. Ľudia, často žijúci v chatrčiach, na chladničku ani len nepomyslia. V Afrike však už prví „štastlivci“ používajú niečo, čo je známe pod názvom „Zeer pot“. Ide o hlinený hrniec zasadený do väčšej nádoby, pričom sa medzi nádobami nachádza vrstva piesku. Ak chcú ľudia potraviny udržať čo najdlhšie jedlé, je potrebné piesok dvakrát za deň navlhčiť, aby dokonale chladil hlinenú chladničku, do ktorej si môžu ľudia uložiť zeleninu, ovocie, či mäso.

gizmodo.com
gizmodo.com

Solárny varič

Väčšina krajín tretieho sveta využíva na varenie otvorený oheň na dreve či uhlí. Tie však často obsahujú toxické látky, ktoré vedú k rôznym ťažkostiam s dýchacím ústrojenstvom. Existujú však aj solárne variče, ktoré by mohli znížiť využitie dreva pri varení v týchto krajinách. Pri konštrukcii sa dá využiť čokoľvek, na čo prichytíte odrazovú fóliu, ktorá bude koncentrovať teplo tam, kde chcete. Využiť sa však namiesto fólie dá aj obyčajná čierna farba, ktorá potom dokáže zohriať vodu v teplých oblastiach až na 100°C.

rudrasolarenergy.com
rudrasolarenergy.com

Kompostovacie WC

My, s pohodlným splachovacím záchodom, sa týfusu, cholery, či úplavice báť nemusíme. Na svete však žijú až 2 miliardy ľudí, ktorí nemajú v dostupnej vzdialenosti hygienickú toaletu. Ľudské exkrementy potom končia priamo tam, kde ich ich majitelia nechajú. Baktérie a vírusy, ktoré pochádzajú z ľudských výkalov, ročne zabijú až 2 milióny ľudí – prevažne detí. Riešením by bola suchá toaleta, projekt dvoch študentov z USA. Ich toaleta (ešte nie je dokončená) by mala ľudské výkaly zbavovať škodlivých baktérií a premieňať na kompost. Dve muchy jednou ranou.

howstuffworks.com

howstuffworks.com

Vodná pumpa EMAS

Snáď najväčším problémom krajín tretieho sveta je voda. Bez nej niet života. Viac ako 1.6 miliardy ľudí žije v oblastiach, kde sa pitná voda považuje za najvzácnejší artikel. Do roku 2025 by mal nedostatok vody malo pocítiť až 2/3 svetovej populácie. Riešením môže byť vodná pumpa EMAS, ktorá je vyrobená z dostupných a lacných materiálov a dokáže prečerpať za krátky čas veľmi veľké množstvo vody – až 30 litrov za jednu minútu.

howstuffworks.com
howstuffworks.com

Pokračovanie na ďalšej strane…

Uložiť článok

Najnovšie články