kimkardashian/instagram

Ako meriate úspech ostatných ľudí vy?

Nedávno sme na stránke becomingminimalist narazili na článok spisovateľa Joshua Beckera. Bol to článok o meradle úspechu a slušnosti v modernom svete a naše názory sa s tými jeho úplne stotožňujú. Rozhodli sme sa interpretovať mierne upravenú verziu článku a názorov aj u nás. 

„Začal som sa pozerať na svetu trochu inak, pretože som sa rozhodol pozerať sa na tie menšie veci. Pozrel som sa na ne z iného uhlu pohľadu a na to, ako spoločnosť meria všeobecný úspech. Často sa stáva, že tí, ktorí zarábajú a utrácajú množstvo financií, sa automaticky stávajú pre spoločnosť úspešní. To je zlé. Poznám niekoľkých skvelých ľudí, ktorí sa rozhodli nezameriavať na materiálne veci, čo je dôvod, prečo nie sú považovaní za úspešných,“ píše Joshua.

Prečo sa spoločnosť pozerá na úspech iba z materiálneho hľadiska? Nie je predsa úspechom aj to, keď ľudia pomáhajú ostatným ľuďom svojimi skutkami, nie iba peniazmi? Zostavili sme teda zoznam vecí, ktoré na nás nikdy nespravia dojem, pretože ich neberieme za tie hlavné, dôležité veci v našich životoch.

Módna značka

Pixabay
Pixabay

Nikdy nepochopíme, prečo je značka na štítku akéhokoľvek oblečenia pre všetkých tak dôležitá. Je nám úplne jedno, či máš na nohách značkovú obuv alebo obyčajné číny. Je nám jedno, či sú hodinky na tvojej ruke vyleštené a žiaria zlatou farbou alebo ich máš z obyčajného výpredaju, pretože chceš mať neustály prehľad o čase. Namiesto značky obdivujeme to, ako na nás dokážeš zapôsobiť svojou osobnosťou.

Počet karátov

Pixabay
Pixabay

Joshua píše vo svojej poslednej knihe o manželskom páre Briana a Nicole, ktorí sú v ženatí už 5 rokov. Každý deň musia obetovať mnoho úsilia, len aby splatili svoje zásnubné prstene, ktoré majú neuveriteľnú hodnotu. Väčšina ľudí si však vôbec nevšíma ten kameň, ktorý má Nicole na svojom prste. Všímajú si iba to, ako ich manželstvo pomaličky upadá. Povedzte sami, stojí to za to?

Cena auta

Pixabay
Pixabay

Je samozrejmé, že bezpečnosť pri šoférovaní je nesmierne dôležitá. No povedzme si pravdu. Spoľahlivé, úsporné a bezpečné autá sa dajú v pokoji kúpiť aj za tisícky eur menej ako tie predražené, vysoko cenené športové vozidlá, ktorými spravíte dojem na okoloidúcich ľudí akurát tak na križovatke, aj to iba po dobu 60-tich sekúnd.

Veľkosť domu

Domy poskytujú súkromie a stabilitu rodinného života. Joshua opisuje, že počas svojho života vlastnil niekoľko domov. Patrili medzi ne aj tie na bohatých predmestiach, s obrovskou výmerou a ešte väčším pozemkom. Na takýto dom proste musíte byť hrdí. Neskôr sa však zámerne s rodinou presťahoval do podstatne menšieho domu, a toto rozhodnutie nikdy neľutoval. A to neľutuje ani do dnešného dňa, a keď ide okolo veľkého domu, jediné, čo ho napadne, je to, o koľko šťastnejší je v novom, malom a útulnom domčeku.

Veľkosť bankového účtu

Pixabay
Pixabay

Ako sme spomínali na začiatku, najväčším meradlom úspechu je množstvo financií, ktoré človek vlastní. Jasné. Podľa bohatstva sa určoval úspech už od počiatku vekov. Je však na mieste, keď sa nad tým zamyslíme. Skutočne berieme tie virtuálne čísla, ktoré sa nám zobrazujú na displeji po prihlásení do internet bankingu, za meradlo úspechu? Tie papieriky, ktorým sme sami určili ich hodnotu? Jasné, bez nich sa žiť nedá, ale nemerajme nimi úspech daného človeka. Hodnoťte ho na základe skutkov a činností, ktoré počas života urobil a stále robí. Nie je to oveľa lepšie meradlo?

Model smartfónu

Pixabay
Pixabay

Dnes, keď prídete medzi deti a dospievajúcich mladých ľudí, je viac než isté, že natrafíte na debatu o moderných technológiách. „Aký máš mobil? Samsung? Najnovší iPhone? Čo, ty máš iba starý Huawei?“ Je viac než znepokojujúce počuť deti do 10 rokov porovnávať modely svojich telefónov a na základe nich hodnotiť samotného kamaráta či kamarátku. Kým by ste sa ich rozhodli prerušiť, skúste však nad tým trošku viac porozmýšľať. Nelíšime sa od nich skoro vôbec. Aj keď v dospelosti neporovnávame mobily, sú to úplne iné veci, na ktorých nám na druhom človeku závisí. Počítače, televízory, autá, domy… A potom chceme, aby to naše deti nerobili, keď ich to učíme vlastne my…

Fotografie na sociálnych sieťach

Pixabay
Pixabay

Skoro každý zverejňuje na svojom profile, na jednej zo známych sociálnych sietí fotografie svojich nových vecí, oblečenia, fotografie návštev známych reštaurácií či pohľadov z okna lietadiel. Snímky si ľudia preberú, pretriedia a vyberú iba tie najlepšie – samozrejme, že nesmie chýbať nejaký pekný filter. Je to trošku zvláštne, keď potom obviňujeme lesklé časopisy a reklamy tým, že používajú Photoshop, zatiaľ čo my každý deň upravujeme svoj život na sociálnych sieťach do takej podoby, akú chceme, aby poznali ľudia okolo nás. Je nám jedno, aké fotky si zavesíš na insta či facebook, chceme ťa vidieť naživo, porozprávať sa s tebou, a to nám ukáže, aký skutočne si.

Skúsme nad tým aspoň na chvíľu porozmýšľať. Skúsme byť takí, aby sme ľudí okolo nás inšpirovali. Nie však peniazmi, ale skutkami a vlastnými životnými skúsenosťami, ktoré z nás robia hodnotných a úspešných ľudí.

becomingminimalist
Uložiť článok

Najnovšie články