Vesmír je plný tajomstiev. Je to už viac ako 50 rokov, čo ľudia začali objavovať jeho zákutia a odvtedy sa vynorilo množstvo zaujímavých otázok.

Mnohé z nich sa podarilo objasniť a dnes o vesmíre vieme pomerne dosť. Stále však ostávajú mnohé záhady nevyriešené a obrovský kus vesmíru nepreskúmaný. Prednedávnom si pre vás náš redaktor Matej pripravil niekoľko vlastných ilustrácií a ukázal vám 7 mýtov o vesmíre, ktorým ste doteraz verili, no nie sú vôbec pravdivé. Dnes sa pozrieme na 7 najväčších záhad tohto nekonečného priestoru, ktoré si dodnes nedokázal nikto vysvetliť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nevysvetliteľné záhady vesmíru

Čierne diery

Čierna diera, alebo aj gravitačný kolapsar, je koncentrácia hmoty s takmer nekonečnou hustotou. Jej gravitačná sila zabraňuje úniku akýchkoľvek častíc z jej prostredia. Z toho vyplýva, že nič, ani len svetlo, nedokáže uniknúť jej obrovskej gravitačnej sile. Práve preto sa nazýva Čierna. Podla Einsteinovej teórie relativity, z Čiernej diery nemôže uniknúť ani informácia. Teda aj keby sa niečo (alebo niekto) dostal do vnútra Čiernej diery, nepredpokladá sa, že by mohol odoslať informáciu o tom, ako to tam vyzerá, na Zem. Vedci dodnes ani len netušia, ako Čierna diera vyzerá zvnútra. Keby sa však tento poznatok podarilo získať, posunulo by to znalosti o vesmíre o míle ďaleko.

nasa.gov

Obrovská prázdnota

Pod pojmom prázdnota sa v astronómii označujú obrovské prázdne priestory medzi veľkými štruktúrami vesmíru. Takéto prázdnoty vo vesmíre dosahujú veľkosti o priemere (kruhové útvary) 100 svetelných rokov. Najväčšia prázdnota sa nachádza v súhvezdí Eridanu, jej priemer je 500 miliónov svetelných rokov a tisícnásobný objem oproti ostatným prázdnotám. Čo v skutočnosti prázdnoty tvorí a aké sú ich vlastnosti, vedci dodnes celkom netušia.

paradelle.wordpress.com
paradelle.wordpress.com

Temná hmota

Temná hmota je označenie hypotetickej formy hmoty. Jej existencia by vysvetľovala mnohé tajomstvá vesmíru. Podľa odhadov sa Vesmír skladá z 23% z temnej hmoty. 4% tvorí baryonová hmota a až 73% Vesmíru tvorí temná energia. Čo v skutočnosti Temná hmota je nie je dodnes objasnené. Vedci však predpokladajú, že ju tvoria prvotné čierne diery.

sushkov.com
sushkov.com

Temná energia

Mnohí ju nazývajú aj skrytá energia. Temná energia je hypotetická energia, pomocou ktorej sa odborníci snažia vysvetliť rozpínanie vesmíru. Ako sme už spomenuli, Temná energia tvorí väčšinu objemu celého vesmíru. Skutočná podstata a vzniku tejto energie je obrovská záhada, ktorej rozlúštenie by ponúklo odpovede na mnoho otázok.

skatelescope.org
skatelescope.org

Veľký atraktor

Predstavte si obrovskú koncentráciu hmoty, ktorá je od našej Zeme vzdialená 200 miliónov svetelných rokov. Jedná sa o gravitačnú anomáliu. Tento objekt totiž svojou obrovskou gravitačnou silou priťahuje celú našu galaxiu k sebe. Prečo je tomu tak? Ako táto gravitačná anomália vznikla? Nie ste jediní, koho to zaujíma…

cosmosup.com
cosmosup.com

Záhadný mesiac Peggy

Peggy je názov najzáhadnejšieho mesiaca v našej slnečnej sústave. Jeho príbeh je veľmi mladý. NASA objavila tento mesiac v roku 2013 a označila ho ako nový mesiac Saturnu. Počas pozorovania v priebehu niekoľkých mesiacov však na Zem prišla smutná správa, pretože Peggy sa akosi „stratil“. Jeho osud je dodnes záhadou, no odborníci predpokladajú, že sa rozpadol.

wired.com
wired.com

Záhadná hviezda KIC 8462852

Ak Peggy nosí označenie najzáhadnejšieho mesiaca Slnečnej sústavy, potom KIC 8462852 je najzáhadnejšou hviezdou. Záhada tejto hviezdy tkvie v tom, že asi 20% svetla, ktoré hviezda produkuje, je blokované neznámym objektom. Vedci si nevedia vysvetliť, čo „cloní“ tejto hviezde, no mnohí hovoria, že sa jedná o Dysonovú sféru.

wikipedia.org
wikipedia.org

Fascinuje vás téma vesmíru? Možno vás bude zaujímať náš starší článok o 9 najzvláštnejších planétach z rôznych kútov vesmíru, o ktorých ste doteraz nikdy nepočuli

interez.sk (Lukáš M.), techinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články