Ruiny mesta Leptis Magna, Líbya

wikimedia.org
wikimedia.org

Toto staré mesto založené Rimanmi má strategickú pozíciu na pobreží Líbye. Patrí medzi najlepšie dochované archeologické náleziská. Miešajú sa tu kultúry afrických berberov, európskych Rimanov a dajú sa tu nájsť aj stopy Byzantskej ríše.

thousandwonders.net
thousandwonders.net

Leptis Magna, keďže je to starobylý prístav, leží na pobreží stredozemného mora. Už zdvihnutie hladiny mora o necelý jeden meter by malo na toto mesto katastrofálne dôsledky. Toto starobylé mesto však neohrozujú len klimatické zmeny. Občianska vojna, ktorá nastala po zvrhnutí diktátora a rôzne militantné skupiny, ktoré pôsobia vo vedľajšom meste Al Khums, možno momentálne ohrozujú tento historický klenot ešte viac ako globálne zmeny klímy.

Slnečný chrám v Konaraku, India

holidayiq.com
holidayiq.com

Na opačnej strane Indie, ako sú jaskyne na ostrove Elefante, sa nachádza jeden z najsvätejších hinduistických chrámov – Slnečný chrám postavený na počesť Boha Slnka. Celý chrám má podobu nebeského voza a je zdobený majstrovskými sochárskymi dielami.

bp.blogspot.com
bp.blogspot.com

Tento 800-ročný chrám sa však nachádza len dva metre nad úrovňou hladiny mora. Vzostup hladiny morí by teda mohol pochovať aj jedno z najsvätejších miest hinduizmu.

Socha Slobody, USA

rd.com
rd.com

Tento obrovský medený kolos je aj s podstavcom vysoký 93 metrov. USA ho dostali ako dar od Francúzska pred 130 rokmi na počesť ich výročia nezávislosti od Veľkej Británie.

statuecruises.com
statuecruises.com

Avšak aj samotný symbol Ameriky môže mať čochvíľa problémy. Jej umiestnenie na Liberty Islande predstavuje rozdiel vo výške len jeden meter od morskej hladiny. Zvýšenie hladiny morí by teda mohlo pre sochu slobody znamenať jej záhubu.

Žiaľ, tieto katastrofické scenáre sú viac ako reálne. Ak neprijmú kompetentné vlády čím skôr razantné opatrenia, ktoré by zastavili globálne otepľovanie, môže sa stať, že o niekoľko desiatok rokov bude možné tieto svetové unikáty obdivovať len v neopréne a s kyslíkovou bombou na chrbte. A to snáď nechce nikto.

zdroj: interez.sk (Matej Mensatoris) techinsider.io

Uložiť článok

Najnovšie články