deviantart.com

Ľudia mali vždy záľubu v tajomnom a nevysvetliteľnom a internet tejto skutočnosti len napomáha. Poďme sa teda spolu pozrieť na niekoľko najzvláštnejších a najmrazivejších vecí, ktoré sa vďaka nemu objavili a rozšírili medzi ľudí.

Vieme, že internet je desivé miesto, najmä o druhej ráno, kedy si už nie sme príliš istí tým, čo tam vlastne robíme. Jeho cesty sú nevyspytateľné a občas nás zavedie na miesta, ktoré sa nám neskôr v dennom svetle zdajú až nemožné (a dosť často ich potom už znova nevieme nájsť).

Navyše, internet je aj pôrodnicou rôznych konšpiračných teórii a hoaxov a zároveň na ňom veľmi rýchlo cirkulujú príbehy typu “Kamarátke priateľa mojej sesternice sa stala taká vec…” , čo spôsobuje, že tam môžeme naďabiť na rôzne zaručené domáce medicíny a, čomu sa budeme venovať v tomto článku, desivé veci, o ktorých síce vieme, že zrejme nie sú pravdivé, ale keď o nich čítame, aj tak nám naháňajú hrôzu. 

Slenderman

blenderartists.org
blenderartists.org

V posledných rokoch sa tento pojem stal celkom obľúbený – či už hovoríme o počítačovej hre alebo jednoducho skutočnosti, že sa pre mladú generáciu stal akousi novou Blair Witch. Pojem “Slenderman” sa po prvýkrát objavil okolo roku 2009 na fóre Something Awful, kde ho vytvoril muž menom Victor Surge – a vyhral vďaka nemu súťaž. Slenderman je vysoký bledý muž bez tváre v obleku, ktorý sa pôvodne objavoval v okolí detských ihrísk – no časom sa akosi prestal orientovať na deti a začali ho zaujímať aj dospelí. Alebo sa skôr dospelí začali zaujímať o neho. No i napriek tomu, že máme celkom jasné dôkazy, že Slenderman je fikcia, sa nájdu ľudia, ktorí tvrdia, že ich prenasleduje a dokonca sú aj takí, ktorí sa kvôli nemu uchýlili k násiliu. Musíme ale uznať, že naprieč históriou sa v rôznych kultúrach dá nájsť nejaká mýtická postava, z ktorej by sme si mohli odvodiť Slendermana.

Klauni

edition.cnn.com
edition.cnn.com

Vo všeobecnosti je známe, že mnohí ľudia majú panický strach z klaunov. Či za to môže nejaká trauma z detsva alebo To z hlavy Stephena Kinga, nevieme, ale skutočnosťou zostáva, že na internete sa každoročne objavia desiatky fotiek a videií mátožných klaunov, ktorí len-tak postávajú pred dvermi, alebo sa bezcieľne prechádzajú po uliciach. Skutočnosť je taká, že mnohí ľudia považujú prezliekanie sa do desivých kostýmov klaunov za zábavnú kratochvíľu a vďaka internetu sa tento trend rozšíril do celého sveta. V niektorých oblastiach sa túto masovú paniku rozhodli vyriešiť pomerne jednoducho – zakázali predávanie klaunovských kostýmov.

Čiernooké deti

theghostdiaries.com
theghostdiaries.com

O fenoméne s názvom “čiernooké deti” sa svet po prvýkrát dozvedel v roku 1998, vďaka novinárovi Brianovi Bethelovi, ktorý napísal článok, v ktorom popisuje svoje stretnutie s dvoma zvláštnymi, malými deťmi, ktorých oči boli údajne čisto čierne. Nech sa ale Bethelovi prihodilo čokoľvek, faktom je, že ľudia internetu sa tohto zážitku chytili a dnes si môžete prečítať stovky “skutočných” príbehov ľudí, ktorí tiež mali tento zážitok. V podstate sa vždy jedná o to isté – večer, v noci, alebo skoro ráno vám na dvere zaklope párik malých detí s čiernymi očami, z ktorých ide nevystvetliteľný strach a domáhajú sa dnu. Síce nevieme, nakoľko sú tieto rozprávania pravdivé, ale môžeme vám poradiť len jedno – ak by sa vám to naozaj stalo, dnu ich radšej nepozývajte. Čo sa totiž stalo s ľuďmi, ktorí tak urobili, už príbehy nehovoria.

Rake

deviantart.com
deviantart.com

Rake je v princípe niečo veľmi podobné Slendermanovi – len s tým rozdielom, že miesto jeho narodenia nie je Something Awful, ale 4chan – ten najväčší zdroj divných internetových príbehov, ktoré si môžete rozprávať s kamarátmi neskoro v noci, keď sa vám minú kvalitné témy rozhovorov. Navzdory nepríjemnému plazivému strachu, ktorý vás ovládne, keď si o ňom čítate, Rake prišiel na svet celkom prozaicky – jeden z používateľov 4chanu raz napísal “Hej, ľudia, poďme vytvoriť novú príšeru” a stalo sa. Rake by mal byť chudý, humanoidný tvor, ktorý žije v lesoch a občas prenasleduje ľudí domov a doháňa ich k šialenstvu – čiže celkom ako Slenderman. Onedlho vzniklo mnoho “fotodokumentácie” a videí, na ktorých má byť zachytený.

Kunekune

Genyoken/Tumblr
Genyoken/Tumblr

Ak vám toto slovo znie japonsky, nemýlite sa. Japonsko je okrem iného známe svojím folklórom a širokým výberom duchov a kreatúr všetkých typov – avšak Kunekune k nemu nepatrí, pretože tento príbeh vznikol na internete a stala sa z neho mestská legenda. Po prvýkrát bol spomenutý v roku 2003 a údajne sa jedná o polopriesvitnú bytosť pripomínajúcu hárok papiera vlniacu sa vo vetre – podľa toho aj dostala meno. Kunekune znamená “krútiť sa” alebo “vrtieť sa”.

A ďalšie…

Každý deň vznikajú nové a nové, pretože ľudská túžba po akomsi “bezpečnom” strachu nemôže byť nikdy ukojená. Tak, ako kedysi vznikali mestské legendy o čiernych sanitkách a mužoch s hákom namiesto ruky, tak dnes vznikajú internetové legendy, ktoré ich nahrádzajú. A aká je vaša obľúbená?

interez.sk (Simona Gray)
Uložiť článok

Najnovšie články