mnn.com

Lesy pokrývajú niečo cez 31% povrchu našej planéty. Ich ochrana je dôležitá nielen pre náš život, ale aj pre celú biosféru. Každý rok ubudne...

Lesy pokrývajú niečo cez 31% povrchu našej planéty. Ich ochrana je dôležitá nielen pre náš život, ale aj pre celú biosféru. Každý rok ubudne viac ako 15 miliónov hektárov lesa, čo je neskutočne alarmujúce číslo. Už na základnej škole sme sa učili, že lesy sú dôležité a pre život na planéte nevyhnutné. Preto by sme sa mali zamyslieť nad tým, ako dlho bude trvať, kým pod vplyvom ľudskej činnosti lesy úplne vymiznú. Tu je pár dôvodov, prečo sú lesy naozaj veľmi dôležité.

Pomáhajú nám dýchať

lesy1
flickr.com

Lesy produkujú kyslík, ktorý potrebujeme k životu a pohlcujú oxid uhličitý, ktorý vydychujeme. Jeden dospelý listnatý strom môže produkovať toľko kyslíka, že vystačí 10 ľuďom po celý rok. Lesy sú stále hlavným zdrojom produkcie kyslíka na Zemi.

Sú viac než len stromy

Takmer polovica všetkých známych druhov živočíchov žije v lesoch. Rozmanitosť je obzvlášť bohatá v tropických dažďových lesoch, kde žijú vzácne papagáje a ohrozené druhy opíc. Tieto živočíchy sú kľúčové, pretože červy pracujú so živinami v pôde, vtáctvo a lietajúci hmyz šíri peľ a semená a veľké šelmy a vlci udržujú zdravú hladinu bylinožravcov v lesoch.

Žijú v nich aj ľudia

Asi 300 miliónov ľudí žije v lesoch po celom svete, vrátane odhadovaných 60 miliónov domorodých ľudí, ktorých prežitie závisí takmer výhradne na domácich drevinách. Mnoho miliónov ďalších ľudí žije pozdĺž alebo v blízkosti okrajov lesov. Vedeli ste, že pravidelný a bohatý rozptyl mestských stromov má vplyv na trestnú a kriminálnu činnosť? V týchto oblastiach je oveľa nižšia.

Dokážu nás ochladiť

lesy2
flickr.com

Stromy tiež vytvárajú životne dôležité oázy tieňa na zemi. Mestské stromy pomáhajú ochladzovať jednotlivé budovy, znižuje sa potreba elektrických ventilátorov či klimatizačných jednotiek, zatiaľ čo veľké lesy môžu obmedziť efekt „tepelného ostrova“ a dokážu regulovať teploty v celých regiónoch.

Ovplyvňujú počasie

Rozsiahle lesy môžu dokonca ovplyvňovať regionálne počasie a dokonca vytvoriť svoju vlastnú mikroklímu. Amazonský prales napríklad vytvára atmosférické podmienky, ktoré nielenže podporujú pravidelné zrážky tam, ale aj v blízkosti rovín severnej Ameriky.

Bojujú proti záplavám

Korene stromov sú kľúčovými spojencami proti silnému dažďu, a to najmä v nízko položených oblastiach alebo v blízkosti nív riek. Pomáhajú absorbovať prebytočnú vlahu, znižujú stratu pôdy, pomáhajú pri erózii a spomaľujú tok vody.

Blokujú vietor

lesy3
flickr.com

Farmárčenie v blízkosti lesa má veľa výhod, ako výskyt netopierov a spevavých vtákov, ktoré sa živia hmyzom alebo sovy a líšky, ktoré jedia krysy. Skupiny stromov môžu taktiež slúžiť ako vetrolamy, pretože poskytujú oporu pre plodiny citlivé na vietor. Keďže peľ nie je unášaný vetrom, včelám to uľahčuje opeľovanie.

Udržuje všetko na svojom mieste

Sieť koreňového systému dokáže stabilizovať veľké množstvo zeminy a pripraviť základ celého ekosystému proti erózii vetrom alebo vodou. Odlesňovanie spôsobuje následnú eróziu pôdy a môže tiež vyvolať nové, život ohrozujúce problémy, ako napríklad zosuvy pôdy a prachové búrky.

Čistia špinavú pôdu a vzduch

Lesy dokážu absorbovať rôzne toxíny z pôdy a táto jedinečná zručnosť je dôležitá najmä v oblastiach, kde sa nachádzajú kanalizácie alebo odtoky vody. Je tiež pomerne známe, že rastliny čistia vzduch v izbách. Netreba preto zabúdať na stromy. Funguje to na rovnakom princípe, len vo väčšom merítku. Stromy dokážu zachytiť znečisťujúce látky v ovzduší, ako napríklad oxid uhoľnatý, oxid siričitý a oxid dusičitý.

Zmierňujú hluk

lesy4
discovertheforest.org

Zvuk v lesoch slabne, takže stromy sú dosť populárne prírodné hlukové bariéry. Hluk sa zmierňuje, pretože v lesoch šuštia listy, šumia byliny a dôležitý je tiež spev vtáctva. Niekoľko dobre umiestnených stromov môže znížiť zvuk v pozadí o 5 až 10 decibelov, alebo teda asi o 50% pre ľudské uši.

Kŕmia nás

Nielenže stromy poskytujú ovocie, orechy, semená a šťavu, ale tiež umožňujú, aby v lesnej pôde rástli huby, lesné plody a chrobáky, ktoré sú pri potravinovom reťazci zjedené vtáctvom, králikmi, rybami a lesnou zverou.

Sú zdrojom liekov

Lesy prinášajú bohatstvo v podobe prírodných liečiv. Liek na astmu napríklad pochádza z kakaovníka. Niektoré látky zo stromov sa vyskytujú v antibiotikách a asi 70% všetkých známych rastlín v dažďových pralesoch pomáha v boji proti rakovine.

Pomáhajú nám vyrábať veci

lesy5
wikipedia.org

Kde by boli ľudia dnes, keby nemali drevo a živicu? Človek tieto obnoviteľné zdroje využíva už dlho. Vyrábame všetko, od papiera až po nábytok. To ale vo veľkej miere vedie k odlesňovaniu a plytvaniu. Vďaka poľnohospodárskemu rastu stromov a trvalo udržateľnému rozvoju lesného hospodárstva je stále celkom jednoduché nájsť zdroj dreva, z ktorého pochádzajú produkty, ktoré využívame každý deň.

Sú zdrojom relaxu

Naša vrodená príťažlivosť k lesom je jav známy pod názvom biofília. Biofília priťahuje ľudí k vode, stromom, a teda drevu a iným prírodným scenériám. Lesy zvyšujú našu kreativitu a dokonca pomáhajú pri ochoreniach, ako napríklad ADHD, urýchľujú zotavenie a podporujú meditáciu a všímavosť. Zelená farba navyše priaznivo vplýva na celkový náš psychický stav.

Závisí na nich náš život

Lesy spájajú všetko dohromady, na čo často prídeme až keď z daného územia zmiznú. Majú mnoho ekologických výhod a sú nevyhnutnou súčasťou života na Zemi. Človek by bez stromov pravdepodobne neexistoval, no je to krutá predstava, že sme to práve my, na kom závisí ich záchrana. My musíme zabezpečiť to, aby sme sa neocitli vo svete, kde stromy existovať nebudú, alebo ich bude len veľmi málo. Lesy bez človeka prežiť dokážu, to len človek nedokáže prežiť bez nich.

zdroj: interez.sk (Lucia M.), mnn.com

Uložiť článok

Najnovšie články