pixabay.com

Sme doslova zasypaní plastom a plastovými výrobkami. Ak vám osud našej planéty nie je ľahostajný, prečítajte si tieto tipy, ako aj vy môžete znížiť využívanie plastov, a tak pomôcť životnému prostrediu.

Žijeme v dobe plastov. Keď sa obzriete okolo seba, zaručene zbadáte mnoho predmetov, ktoré sú z plastu, dokonca je možné, že plast v podobe oblečenia máte aj na sebe. Čoraz viac ľudí si ale uvedomuje, že takéto niečo nie je najlepšie a sami sa chcú podieľať na znížení spotreby plastových výrobkov. Ak patríte medzi nich, alebo by ste aspoň trochu mali záujem znížiť svoju závislosť na plaste a výrobkoch z neho, poradíme vám, kde môžete napríklad začať a aké alternatívy môžete namiesto plastových výrobkov použiť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedeli ste, že proti plastu a plastovým taškám sa dá bojovať aj vo veľkom? Prečítajte si článok o Kalifornii, ktorá ako prvý štát USA zakázala používanie plastových tašiek.

Používajte prírodné vône

V prípade že radi zapaľujete sviečky, rozhodnite sa pre také, ktoré sú vyrobené z čisto prírodných materiálov. Najlepšou voľbou sú sviečky zo včelieho vosku. Tie dokážu pekne prevoňať ovzdušie a nemusíte používať osviežovače vzduchu. Uistite sa však, že v zložení sviečky sa nenachádza palmový tuk, ktorého produkcia spôsobuje vážne škody na životnom prostredí.

Problematike palmového tuku sa venoval aj Leonardo DiCaprio v dokumente Je s nami koniec? Dokument si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz.

Starostlivo vyberajte hračky

pixabay.com
pixabay.com

Pri kúpe hračiek voľte prírodné materiály. Najlepšou voľbou je drevo a najlepšie je, keď je hračka vyrobená lokálnymi producentmi. Vhodným materiálom je tiež papier alebo textil. Pri kúpe školských pomôcok sa riaďte takisto výberom prírodných materiálov. Kupujte drevené štetce s prírodnými štetinami, ceruzky a voskovky. Vyhnite sa fixkám a plastovým perám.

Používajte drevenú kefku

Plastové zubné kefky sú vo veľkom rozšírené, no v poslednej dobe už nie je problém kúpiť kefky vyrobené z bambusu. Na internete môžete tiež najsť hliníkovú kefku, kde sa vymieňajú násady, a tak vám táto kefka môže teoreticky vydržať celý život.

Nepoužívajte plastové zapaľovače

pixabay.com
pixabay.com

Znížiť spotrebu plastov sa dá aj nepoužívaním bežných plastových zapaľovačov. V prípade, že chodíte často do prírody, kúpte si kresadlo, ktoré je veľmi praktické, keďže vám v ňom nikdy nedôjde náplň a nemá problém vytvoriť iskru ani keď je mokré. V bežnom živote používajte zápalky alebo investujte do kúpy kovového zapaľovača, ktorý je rozhodne oveľa viac štýlovejší ako jeho plastový rovesník.

Používajte papierovú pásku

Pri balení balíkov či iných predmetov použite namiesto bežnej plastovej lepiacej pásky jej papierovú alternatívu.

Vyhnite sa syntetickému oblečeniu

Aj keď oblečenie vyrobené z recyklovaného plastu, je prezentované ako rozumné využitie odpadového plastu, aj toto oblečenie má má svoje úskalia. Pri praní sa z oblečenia uvoľňujú plastové mikrovlákna, ktoré je náročné odfiltrovať. Tie sa potom dostávajú do vôd, kde negatívne vplývajú na vodné živočíchy. Používajte radšej oblečenie vyrobené z čisto prírodných tkanín ako je bavlna, konope, juta, vlna alebo ďalšie.

Kupujte sypaný čaj

pixabay.com
pixabay.com

Pri príprave čaju používajte namiesto vrecúškového čaju radšej sypaný čaj a kovové sitko na scedenie. Okrem toho, že takto získate oveľa lahodnejší nápoj, zároveň znižujete využívanie plastov. Aj keď mnohé vrecúška sú vyrobené najmä z papiera, v niektorých sa nachádzajú aj plastové prímesy, ktoré vylepšujú jeho vlastnosti.

Používajte noviny na psie exkrementy

Mnohí z nás, ktorí máme psa, si automaticky pri venčení so sebou berieme aj plastové vrecko na psie exkrementy. Namiesto plastového sáčku si zoberte radšej obyčajné noviny, ktoré poslúžia rovnako dobre. V obchodoch je možné tiež nájsť biologicky rozložiteľné sáčky, ktoré sú tiež dobrou alternatívou.

Nekupujte filtre na vodu

V mnohých domácnostiach sa používajú rôzne varianty filtračných zariadení na pitnú vodu. Do nádoby podobnej rýchlovarnej kanvici sa naleje voda a tá sa po prefiltrovaní pije. Tieto filtre sú však vyrobené aj z plastu. A navyše na drvivej časti územia Slovenska z vodovodu tečie výborná pitná voda, ktorú už nie je potrebné dodatočne filtrovať. Ak však vodu z nejakého dôvodu filtrovať potrebujete, investujte radšej do kvalitného filtračného systému.

Kupujte nápoje s rozvahou

pixabay.com
pixabay.com

Pri kúpe nápojov si voľte také, ktoré sa nachádzajú v sklenených fľašiach či vo vratných obaloch. Pri kúpe vína uprednostnite sekt s korkovým uzáverom namiesto plastového. Pivo takisto kupujte v skle namiesto plechoviek či plastových fliaš.

Nekupujte CD a DVD

Je pravda, že nákup nosičov postupne klesá, no stále sa ročne predajú milióny týchto plastových záznamových médií. Využívajte radšej online služby, kde si album obľúbeného interpreta kúpite v priebehu pár sekúnd a hudbu máte hneď vo svojom počítači alebo mobile.

Používajte tašky na viac použití

ekotask
pixabay.com

Tašky vyrobené z bavlny, juty či textilu sú skvelou alternatívou k plastovým taškám. Sú ľahké, skladné a v prípade že ich zašpiníte, ľahko ich vyperiete.

Využívajte veci viackrát

V konzumnej spoločnosti, v akej žijeme, sa k nám dostáva mnoho materiálov, ktoré je možné využiť opätovne. Nevyhadzujte napríklad bublinkovú fóliu, kartóny či iné plastové obaly. Môžete ich niekedy v budúcnosti  opäť využiť.

Je jasné, že v dnešnej dobe sa bez využívania plastových produktov žije len veľmi ťažko a v niektorých prípadoch sa bez plastov jednoducho nezaobídeme. Určite teda neberte tieto odporúčania ako niečo, čoho sa máte striktne pridržiavať. Skôr ich vnímajte ako inšpiráciu, ako môžete aj vy znižovať svoju závislosť na plastových výrobkoch. A keď začleníte čo i len jednu z týchto rád do svojho života, môže vás tešiť fakt, že svojim prístupom pomáhate znižovať ekologickú záťaž našej planéty. A to rozhodne stojí za to.

interez.sk (Matej Mensatoris), treehugger.com
Uložiť článok

Najnovšie články